Na penzi spoří méně lidí. Loňský výnos má překonat inflaci

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 2. 2015 13:45
Druhý rok v řadě klesl celkový počet smluv, které evidují penzijní společnosti. O nové "penzijní připojištění" byl ale loni meziročně podstatně větší zájem.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – U penzijních společností si na důchod spoří čím dál méně lidí. Přírůstek klientů totiž nestačí pokrýt odchod těch starších. Úbytek klientů však není nijak dramatický, na penzi si touto formou stále spoří více než dvě třetiny obyvatel Česka v produktivním věku.

Ke konci loňského roku spořilo v penzijních společnostech celkem 4 869 837 lidí. Meziročně tak došlo k poklesu o více jak tři procenta. Ukazují to data Asociace penzijních společností. Klientů ubývá hlavně ve „starém“, již uzavřeném systému penzijního připojištění.

Do takzvaných transformovaných fondů už nelze od roku 2013 vstupovat, takže se počet jejich účastníků bude postupně už jen snižovat. Ke konci roku 2014 klesl počet lidí se starou smlouvou o penzijním připojištění o více jak šest procent, konkrétně o 312 tisíc na 4 557 812 lidí.

U nových účastnických fondů ve třetím pilíři (tedy "penzijního připojištění" po reformě, nově zvaného doplňkové penzijní spoření) sice během roku 2014 došlo k meziročnímu nárůstu o 151 procent na 228 812 smluv, přírůstek o 137 tisíc smluv však ztráty v transformovaných fondech nedorovnal.

K celkovému úbytku smluv ve třetím pilíři došlo druhý rok v řadě kvůli rekordnímu roku 2012, kdy byla poslední možnost uzavřít staré penzijní připojištění, čehož využilo více jak milion lidí. Vliv mají také třeba zákonem omezené provize pro prodejce, které jsou ve srovnání například se životním pojištěním velmi nízké.

Ve druhém pilíři přibylo jen 1300 lidí

Prodejně mrtvý je pak takzvaný druhý pilíř, tedy nové fondy vzniklé jako hlavní část reformy prosazené vládou Petra Nečase. Současná vláda je chce zrušit. Za celý rok přibylo zhruba 1300 smluv, celkový počet účastníků se zastavil na čísle 83 tisíc.

Penzijní společnosti na konci roku 2014 spravovaly prostředky v celkové výši 319 miliard korun - z toho v transformovaných fondech 312,1 miliardy, v účastnických fondech 4,8 miliardy a v důchodových fondech druhého pilíře 1,7 miliardy koruny. Celkový objem meziročně vzrostl o 13 procent (36 miliard korun).

Celkový kumulovaný hospodářský výsledek fondů penzijních společností k 31. prosinci 2014 dosáhl 4,415 miliardy korun, přičemž 99 procent zisku vytvořily transformované fondy. „Výsledky hospodaření dosažené v roce 2014 v zásadě předpokládají, že fondy penzijních společností, zejména transformované a účastnické, svými výnosy převýší inflaci,“ uvedl mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček.

Zaměstnavatelé přispívají na pětinu smluv

Stále platí, že zaměstnavatelé přispívají na pětinu smluv ve třetím pilíři. Průměrný příspěvek zaměstnavatele na "staré" penzijní připojištění činil 735 korun měsíčně, na nové doplňkové penzijní spoření (účastnické fondy) 859 korun měsíčně.

Předdůchod z doplňkového penzijního spoření pobíralo ke konci minulého roku 687 lidí, průměrná výše vypláceného předdůchodu činila k tomuto datu 9370 korun.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 43 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy