Zlevňování hypoték nekončí, sazby klesly na nový rekord

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 9. 2014 6:00
Průměrná sazba u nově sjednaných hypoték v srpnu klesla na 2,65 procenta. Objem nových smluv se snížil o tři miliardy korun.
Posledních pět let jedeme z kopce. Průměrná sazba dál klesá.
Posledních pět let jedeme z kopce. Průměrná sazba dál klesá. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v srpnu klesly pošesté v řadě. Větším překvapením je výrazný pokles počtu i objemu nově sjednaných hypoték - banky "prodaly" úvěry v celkovém objemu o tři miliardy nižším než v červenci.

Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,65 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního července, kdy činila 2,72 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

Počet lidí, kteří si uzavřeli v srpnu hypotéku, je nejnižší od letošního února. V červenci přilákaly akční nabídky bank podle dat Hypoindexu 8352 lidí, v srpnu jen 6515. V druhém prázdninovém měsíci si lidé sjednali hypotéky celkem za 11,187 miliardy korun.

"Problém nižšího počtu není v nových hypotékách, ale v refinancování. Minulý rok se refinancovalo mnohem více hypoték než letos. Podle České národní banky letos refinancování tvořilo v prvním pololetí jen 21 procent," říká Monika Hrušová ze serveru Hypoindex.cz.

Průměrná výše úvěru v srpnu činila 1,72 milionu korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let tak při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 9225 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,67 procenta, byla průměrná splátka o 2750 korun měsíčně vyšší.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha přeskočila ČSSD i komunisty

Sněmovní volby by podle Medianu v červenci vyhrálo ANO, drží 26 procent. Druhá je koalice Spolu s 21,5 procent, předstihla Piráty se STAN, kteří mají 20 procent. Šlachtovo hnutí Přísaha je v červenci podle Medianu s podporou 6,5 pct na 5. místě před KSČM a ČSSD, která je těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy