Hledá se Stavba roku v Česku. Prohlédněte si 15 finalistů

Hledá se Stavba roku v Česku. Prohlédněte si 15 finalistů
Do finále soutěže o nejlepší stavbu v Česku se dostalo brněnské vědecké centrum CEITEC - Středoevropský technologický institut. Projekt architektů z firmy A Plus je součástí kampusu Masarykovy univerzity.
Porotce zaujala i zrekonstruovaná lanová dráha na Sněžku. Rekonstrukce trvala od začátku září 2011, úplně zprovozněna byla na začátku letošního roku. Na stavbě spolupracovala společnost BAK z Trutnova s italskou lanovkářskou firmou Leitner. Rekonstrukce přišla na 311 milionů korun, přičemž většinu nákladů pokryly dotace z Evropské unie.
O titul Stavba roku 2014 se utká také nové děčínské nákupní centrum, které vzniklo v bývalém pivovaru. Centrum pivovar Děčín funguje od poloviny letošního dubna. Společnost Settimo Development zde investovala kolem 790 milionů korun.
Mezi patnácti nominovanými nechybí ani největší kancelářská budova v České republice - pražské Florentinum. Administrativní a obchodní komplex, jehož investorem byla skupina Penta, se otevřel na začátku letošního roku mezi ulicí Na Florenci a Masarykovým nádražím na místě bývalé budovy Rudého práva. Výstavba přišla na 4,4 miliardy korun.
Foto: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
4. 9. 2014 20:00
Do nejužšího výběru se dostaly jak zcela nové projekty, tak rekonstrukce historických staveb.

Praha - Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství vybrala patnáct finalistů, kteří se utkají o titul Stavba roku 2014. Porotci v letošním 22. ročníku posuzovali 58 tuzemských a pět zahraničních staveb. Na začátku června vybrali 28 objektů, které během letních měsíců navštívili a zhodnotili přímo na místě.

Podívejte se, kdo postoupil do nejužšího kola, a tipněte si, kterých pět staveb získá 9. října titul Stavba roku 2014.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy