Spořitelna ztrácí na trhu hypoték, už jich neprodává nejvíc

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
12. 8. 2014 17:00
Zatímco celý hypoteční trh se v první půlce roku meziročně propadl o jednotky procent, u spořitelny jsou propady dvoumístné.
Foto: Vojta Petr/Economia

Praha - České spořitelně se v první půlce roku 2014 výrazně propadla hlavní část hypotečního byznysu, tedy úvěry pro domácnosti. Už tak není bankou, která v Česku poskytuje nejvíce nových hypotečních úvěrů, jako tomu bylo loni.

Zatímco celý hypoteční trh se v první půlce roku meziročně propadl o 5,5 procenta, co se celkového poskytnutého objemu úvěrů týče, a o 6,6 procenta, co se týče počtu poskytnutých hypoték, u spořitelny jsou propady dvoumístné.

Česká spořitelna poskytla v prvním pololetí hypoteční úvěry fyzickým osobám celkem za 17,4 miliardy korun, což je meziročně o 3,2 miliardy a 15,6 procenta méně. Hypoték spořitelna prodala 11 011 kusů, tedy o 2177 kusů a 16,5 procenta méně než v prvním pololetí roku 2013.

Ukazuje to neveřejná statistika ministerstva pro místní rozvoj, kterou má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Počet hypoték pro fyzické osoby v 1. polovině 2014

Banka Počet kusů Meziroční rozdíl Meziroční rozdíl v %
Hypoteční banka 11 181 +112 1,01 %
Česká spořitelna 11 011 -2177 -16,51 %
Komerční banka 10 664 +404 3,94 %
Raiffeisenbank 2732 -109 -3,84 %
UniCredit Bank 2488 -787 -24,03 %
Wüstenrot hypoteční banka 1782 -326 -15,46 %
Sberbank 787 -36 -4,37 %
GE Money Bank 594 +7 1,19 %
Celý trh 41 239 -2915 -6,60 %

Poznámka: Ministerstvu pro místní rozvoj svá data nereportují Equa bank, mBank a WSPK, které mají dohromady podíl v řádech jednotek procent.

Největší konkurenti přidali

Špatnou zprávou pro spořitelnu je také fakt, že její dva největší konkurenti i přes celkový pokles trhu naopak v roce 2014 posilují.
Jednička na trhu - Hypoteční banka - prodala za první polovinu letošního roku 11 181 hypoték o celkovém objemu 19,9 miliardy korun, což znamená nárůst objemu o 4,9 procenta při růstu počtu smluv o procento.

Ze třetí pozice se pak na Českou spořitelnu výrazně dotahuje Komerční banka, která prodala 10 664 (+3,9 %) hypoték za celkem 17 miliard korun (+8,6 %).

Spořitelna i přes tato čísla trvá na tom, že je i nadále premiantem hypotečního trhu v Česku. Podle Kláry Pačesové to platí v momentě, kdy se ke statistice připočítají ještě hypotéky pro firemní klientelu. „Vycházíme z podrobnějších statistik ministerstva pro místní rozvoj, které máme k dispozici my, ale i další banky, ty ovšem nejsou veřejné, takže je bohužel nelze poskytnout,“ říká Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.

Pro srovnání: Zatímco fyzickým osobám banky půjčily v první polovině roku celkem 67,9 miliardy, u firem to bylo jen 18,2 miliardy.

Objem hypoték pro fyzické osoby v 1. polovině 2014

Banka Celkový objem v mld. Kč Meziroční rozdíl v mld. Kč Meziroční rozdíl v %
Hypoteční banka 19,881 +0,928 4,90 %
Česká spořitelna 17,389 -3,214 -15,60 %
Komerční banka 17,047 +1,355 8,63 %
Raiffeisenbank 5,821 -0,438 -6,99 %
UniCredit Bank 3,545 -1,987 -35,92 %
Wüstenrot hypoteční banka 2,094 -0,499 -19,25 %
Sberbank 1,191 -0,134 -10,12 %
GE Money Bank 0,904 +0,112 14,12 %
Celý trh 67,873 -3,914 -5,45 %

Poznámka: Ministerstvu pro místní rozvoj svá data nereportují Equa bank, mBank a WSPK, které mají dohromady podíl v řádech jednotek procent.

Už nerozhoduje jen cena

Samotný propad u hypotečních úvěrů pro fyzické osoby ale spořitelna nerozporuje. „Loňský rok byl pro celý hypoteční trh rekordní, letos zájem o hypotéky pokračoval, nicméně ne na takové úrovni jako loni. Dalším ovlivňujícím faktorem je skutečnost, že se zmenšila základna pro refinancované hypotéky vzhledem k nízkému počtu sjednaných hypoték v roce 2009, navíc jsme v rámci různých akcí letos nabídli klientům delší garanci nabídky, a klienti tak měli více času na uzavření hypotéky,“ říká Pačesová.

Podle odborníků, kteří hypoteční trh sledují, je letošní horší výsledek spořitelny způsobený hlavně lépe nastavenou obchodní politikou největších konkurentů.

"U klientů už letos nerozhoduje jen cena - to je ostatně vidět nejen na výsledku České spořitelny, ale i u výsledku UniCredit Bank, která loni také dokázala na nízké úroky přilákat hodně klientů. Letos si nízké úroky dokážou klienti vyjednat ve všech bankách a o úspěchu jednotlivých hráčů rozhoduje celý komplex věcí - šíře produktu, hladké zpracování a také přístupu k externím partnerům," říká Libor Ostatek, šéf makléřské firmy Golem Finance, která prodává hypotéky většiny tuzemských bank.

Podle něj se letos spořitelně také méně dařilo při poskytování větších hypoték. "Na rozdíl od Hypoteční banky spořitelna cílila své marketingové akce na standardní klienty a zájemci o větší hypotéky v objemu tři až pět milionů korun zamířili spíš ke konkurenčním bankám. A tím spořitelna také přišla o část nově nabraných hypoték," tvrdí Ostatek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy