Novou banku zajímají jen půjčky. Sazba RPSN i 5512 procent

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 9. 9. 2014 13:56
Společnost Ferratum si přidává do názvu slovo banka, umožňuje jí to licence z Malty. V Česku chce i nadále lákat na drahé mikropůjčky.
Foto: Martina Křížová

Praha - Na český trh vstoupila nová "banka" Ferratum. Tentokrát ale nepůjde o konkurence Air Bank, Fio banky a dalších nových, obvykle nízkonákladových bank.

Ferratum je vlastně jen přejmenovanou "splátkovou společností", která se zaměřuje na půjčky, přesněji řečeno mikroúvěry známé jako "půjčky před výplatou" nebo "půjčky přes SMS".

Slovo banka si do jména přidala zřejmě i proto, aby působila důvěryhodněji. Může ho používat díky tomu, že její mateřská společnost Ferratum Group má bankovní licenci na Maltě platnou pro celou Evropskou unii.

Peníze si tu neuložíte

Skupinu přitom většinově vlastní finský zakladatel Jorma Jokela - má podíl kolem 83 procent. Při dnešní prezentaci v Praze vizionářsky sliboval "banku 2.0", kterou budou lidé kompletně obsluhovat přes chytrý telefon. Nic jiného než půjčky ale zatím jeho Ferratum Bank nenabízí, další novinky Jokela slíbil na druhé čtvrtletí roku 2015.

Stejný model - nabízení mikropůjček a vystupování pod jménem banky - už používá mimo jiné i na Slovensku nebo v Německu. Celkově Ferratum Group, která vznikla v roce 2005 a v Česku působí od roku 2007, působí ve 20 zemích po celém světě.

Díky jednotné unijní licenci se může Ferratum i v Česku vydávat za banku i přes to, že zde vedle půjček nebude poskytovat druhou hlavní činnost bank (kterou v jejich definici zmiňuje tuzemský zákon o bankách), tedy vkladové produkty jako běžné nebo spořicí účty.

ČOI už na banku nedosáhne

"Pokud se banka rozhodla ze všech svých povolených činností v licenci oznámit poskytování jen jedné z povolených činností, tedy poskytování úvěrů, je to jen a jen její volba," říká Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení České národní banky.

Právě centrální banka teď začne - po formální přeměně Ferratum z úvěrové společnosti na banku - nově dohlížet nad její činností. Dosud dohled vykonávala Česká obchodní inspekce, která mimochodem společnosti loni v červnu uložila pokutu ve výši 220 tisíc korun. Byla to třetí nejvyšší pokuta, kterou inspekce loni společnostem poskytujícím spotřebitelské úvěry uložila. Ferratum ji dostala za to, že v novinové reklamě neuvedla všechny údaje vyžadované zákonem o spotřebitelském úvěru. O další pokutě nyní ČOI podle informací Aktuálně.cz vede správní řízení.

Krátké půjčky do deseti tisíc

Ferratum nyní na svém webu nabízí půjčky do deseti tisíc korun s krátkou dobou splatnosti do 45 dnů. Objednat si ji lze přes online formulář či přes SMS. V dalších týdnech do nabídky zařadí také obdobu kontokorentu a spotřebitelské půjčky do 19 tisíc.

Pracuje také na zviditelnění vlastní platební metody pro e-shopy. Pod názvem FerBuy ji nyní používají zhruba dvě desítky menších e-shopů v Česku. V nich lze nakupovat právě za mikropůjčky od Ferratum. Příští rok by prý měly přibýt velké e-shopy a jejich celkový počet narůst do stovek.

Například 5000 korun na 15 dnů půjčuje Ferratum Bank za poplatek 900 korun (a tedy s roční úrokovou sazbou 438 procent), stejnou částku na 30 pak za poplatek 1650 korun (402 procent). Mezi firmami, které se v Česku zaměřují na mikropůjčky, tak patří k těm dražším.

Jednoznačně nejlevnější mikropůjčky v Česku nabízí Click Credit ze skupiny Home Credit. Ten půjčuje na 30 dnů každých tisíc korun za jednotný poplatek 33 korun. Click Credit půjčuje maximálně 4999 korun (to kvůli tomu, aby se nemusel řídit přísným zákonem o spotřebitelském úvěru), a to za 165 korun.

S tím se nemohou měřit ani další konkurenti Ferratum Bank jako Zaplo.cz nebo Kouzelná půjčka. Jak ale ukazuje následující tabulka (vycházející z kalkulaček na webu těchto firem), přesto jsou levnější než Ferratum.

Společnost Poplatek za půjčku na 15 dnů RPSN (v %) Poplatek za půjčku na 30 dnů RPSN (v %)
Click Credit --- --- 165 Kč 48
Ferratum 900 Kč 5512 1650 Kč 3113
Kouzelná Půjčka 713 Kč 2463 1425 Kč 2018
MoneyNow 1000 Kč 8348 1500 Kč 2334
Zaplo 650 Kč 1857 950 Kč 730

Expert: Exekuce tolik nehrozí

Ani přes vysokou roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která v sobě zahrnuje všechny náklady na půjčku, nepovažuje Daniel Hůle, expert na dluhovou problematiku ze společnosti Člověk v tísni, mikroúvěry za výrazně nebezpečné. "V praxi se příliš často nesetkáváme s tím, že by klienti takovýchto firem v nějakém větším měřítku končili v exekuci," říká.

Přesto musí lidi i u tohoto typu úvěru pečlivě číst obchodní podmínky. "Je v nich velké množství různých chytáků - od nevýhodného započítávání příchozích plateb po sankce," varuje Hůle.

Už první den po splatnosti Ferratum požaduje sankci ve výši 10 procent z dlužné částky za týden, minimální výše sankce je 250 korun. Už po třech týdnech po splatnosti pak Ferratum předává dluhy k vymáhání inkasní agentuře, což dlužníkovi původní půjčku dále výrazně zdražuje.

Vysoká RPSN? Jen zkresluje, říká zástupkyně firmy

Podle úvěrové specialistky tuzemské poradenské společnosti Partners Lucie Drásalová je segment mikropůjček doménou nebankovních společností.

"Etablované banky a vlastně i ty novější poskytují standardní spotřebitelské úvěry. Ferratum Bank také není zcela typickou bankou působící na českém trhu, je totiž registrovaná na Maltě a nemá licenci ČNB," uvedla.

Půjčky s RPSN v řádech tisíců by se podle ní v Česku prodávat neměly. "Jsem názoru, že půjčky tohoto typu s takovouto nákladovostí by se v rámci českého finančního trhu vůbec vyskytovat neměly," říká.

Podle Gabriely Sikorové, která Ferratum Bank v Česku zastupuje, ale RPSN v případě mikropůjček zkresluje a jde podle ní jen o čistě matematický pohled. "Když si někdo půjčí tisíc korun, zaplatí nám za to v případě splatnosti kolem patnácti dnů zhruba dvacet procent navíc. To podle mého není moc," říká. RPSN se přitom v takovém případě blíží k hranici šesti tisíc procent.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy