Novou banku zajímají jen půjčky. Sazba RPSN i 5512 procent

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 9. 9. 2014 13:56
Společnost Ferratum si přidává do názvu slovo banka, umožňuje jí to licence z Malty. V Česku chce i nadále lákat na drahé mikropůjčky.
Foto: Martina Křížová

Praha - Na český trh vstoupila nová "banka" Ferratum. Tentokrát ale nepůjde o konkurence Air Bank, Fio banky a dalších nových, obvykle nízkonákladových bank.

Ferratum je vlastně jen přejmenovanou "splátkovou společností", která se zaměřuje na půjčky, přesněji řečeno mikroúvěry známé jako "půjčky před výplatou" nebo "půjčky přes SMS".

Slovo banka si do jména přidala zřejmě i proto, aby působila důvěryhodněji. Může ho používat díky tomu, že její mateřská společnost Ferratum Group má bankovní licenci na Maltě platnou pro celou Evropskou unii.

Peníze si tu neuložíte

Skupinu přitom většinově vlastní finský zakladatel Jorma Jokela - má podíl kolem 83 procent. Při dnešní prezentaci v Praze vizionářsky sliboval "banku 2.0", kterou budou lidé kompletně obsluhovat přes chytrý telefon. Nic jiného než půjčky ale zatím jeho Ferratum Bank nenabízí, další novinky Jokela slíbil na druhé čtvrtletí roku 2015.

Stejný model - nabízení mikropůjček a vystupování pod jménem banky - už používá mimo jiné i na Slovensku nebo v Německu. Celkově Ferratum Group, která vznikla v roce 2005 a v Česku působí od roku 2007, působí ve 20 zemích po celém světě.

Díky jednotné unijní licenci se může Ferratum i v Česku vydávat za banku i přes to, že zde vedle půjček nebude poskytovat druhou hlavní činnost bank (kterou v jejich definici zmiňuje tuzemský zákon o bankách), tedy vkladové produkty jako běžné nebo spořicí účty.

ČOI už na banku nedosáhne

"Pokud se banka rozhodla ze všech svých povolených činností v licenci oznámit poskytování jen jedné z povolených činností, tedy poskytování úvěrů, je to jen a jen její volba," říká Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení České národní banky.

Právě centrální banka teď začne - po formální přeměně Ferratum z úvěrové společnosti na banku - nově dohlížet nad její činností. Dosud dohled vykonávala Česká obchodní inspekce, která mimochodem společnosti loni v červnu uložila pokutu ve výši 220 tisíc korun. Byla to třetí nejvyšší pokuta, kterou inspekce loni společnostem poskytujícím spotřebitelské úvěry uložila. Ferratum ji dostala za to, že v novinové reklamě neuvedla všechny údaje vyžadované zákonem o spotřebitelském úvěru. O další pokutě nyní ČOI podle informací Aktuálně.cz vede správní řízení.

Krátké půjčky do deseti tisíc

Ferratum nyní na svém webu nabízí půjčky do deseti tisíc korun s krátkou dobou splatnosti do 45 dnů. Objednat si ji lze přes online formulář či přes SMS. V dalších týdnech do nabídky zařadí také obdobu kontokorentu a spotřebitelské půjčky do 19 tisíc.

Pracuje také na zviditelnění vlastní platební metody pro e-shopy. Pod názvem FerBuy ji nyní používají zhruba dvě desítky menších e-shopů v Česku. V nich lze nakupovat právě za mikropůjčky od Ferratum. Příští rok by prý měly přibýt velké e-shopy a jejich celkový počet narůst do stovek.

Například 5000 korun na 15 dnů půjčuje Ferratum Bank za poplatek 900 korun (a tedy s roční úrokovou sazbou 438 procent), stejnou částku na 30 pak za poplatek 1650 korun (402 procent). Mezi firmami, které se v Česku zaměřují na mikropůjčky, tak patří k těm dražším.

Jednoznačně nejlevnější mikropůjčky v Česku nabízí Click Credit ze skupiny Home Credit. Ten půjčuje na 30 dnů každých tisíc korun za jednotný poplatek 33 korun. Click Credit půjčuje maximálně 4999 korun (to kvůli tomu, aby se nemusel řídit přísným zákonem o spotřebitelském úvěru), a to za 165 korun.

S tím se nemohou měřit ani další konkurenti Ferratum Bank jako Zaplo.cz nebo Kouzelná půjčka. Jak ale ukazuje následující tabulka (vycházející z kalkulaček na webu těchto firem), přesto jsou levnější než Ferratum.

Společnost Poplatek za půjčku na 15 dnů RPSN (v %) Poplatek za půjčku na 30 dnů RPSN (v %)
Click Credit --- --- 165 Kč 48
Ferratum 900 Kč 5512 1650 Kč 3113
Kouzelná Půjčka 713 Kč 2463 1425 Kč 2018
MoneyNow 1000 Kč 8348 1500 Kč 2334
Zaplo 650 Kč 1857 950 Kč 730

Expert: Exekuce tolik nehrozí

Ani přes vysokou roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která v sobě zahrnuje všechny náklady na půjčku, nepovažuje Daniel Hůle, expert na dluhovou problematiku ze společnosti Člověk v tísni, mikroúvěry za výrazně nebezpečné. "V praxi se příliš často nesetkáváme s tím, že by klienti takovýchto firem v nějakém větším měřítku končili v exekuci," říká.

Přesto musí lidi i u tohoto typu úvěru pečlivě číst obchodní podmínky. "Je v nich velké množství různých chytáků - od nevýhodného započítávání příchozích plateb po sankce," varuje Hůle.

Už první den po splatnosti Ferratum požaduje sankci ve výši 10 procent z dlužné částky za týden, minimální výše sankce je 250 korun. Už po třech týdnech po splatnosti pak Ferratum předává dluhy k vymáhání inkasní agentuře, což dlužníkovi původní půjčku dále výrazně zdražuje.

Vysoká RPSN? Jen zkresluje, říká zástupkyně firmy

Podle úvěrové specialistky tuzemské poradenské společnosti Partners Lucie Drásalová je segment mikropůjček doménou nebankovních společností.

"Etablované banky a vlastně i ty novější poskytují standardní spotřebitelské úvěry. Ferratum Bank také není zcela typickou bankou působící na českém trhu, je totiž registrovaná na Maltě a nemá licenci ČNB," uvedla.

Půjčky s RPSN v řádech tisíců by se podle ní v Česku prodávat neměly. "Jsem názoru, že půjčky tohoto typu s takovouto nákladovostí by se v rámci českého finančního trhu vůbec vyskytovat neměly," říká.

Podle Gabriely Sikorové, která Ferratum Bank v Česku zastupuje, ale RPSN v případě mikropůjček zkresluje a jde podle ní jen o čistě matematický pohled. "Když si někdo půjčí tisíc korun, zaplatí nám za to v případě splatnosti kolem patnácti dnů zhruba dvacet procent navíc. To podle mého není moc," říká. RPSN se přitom v takovém případě blíží k hranici šesti tisíc procent.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy