Praha - GE Money Bank výrazně zlevňuje takzvané europlatby pro firemní zákazníky. Právě kvůli mnohonásobně levnějším převodům totiž tuzemské firmy "utíkaly" ke slovenským bankám. Nová nabídka je však určena jen pro exportéry či importéry.
Zatímco dosud platili firemní klienti GE Money Bank za příchozí europlatbu 100 korun, od začátku prosince to může být jen pět korun. Odchozí platba zlevnila z 220 korun na 45 korun. Tato nabídka se však týká pouze účtu Genius Business Export/Import 100, určeného pro větší společnosti. Měsíční paušál přijde na 950 korun.
Menší společnosti, využívající balíček Genius Business Export/Import 30 s měsíčním paušálem 350 korun, přijde příchozí europlatba nově jen na 15 korun a odchozí na 75 korun.
"I s paušálem za vedení účtu a ostatními poplatky za tuzemské i zahraniční transakce vyjdou oba balíčky na polovinu až čtvrtinu toho, co účtují ostatní velké banky," říká Jiří Báča, ředitel firemního bankovnictví GE Money Bank.
Konec úprku na Slovensko?
Snížení poplatků reaguje hlavně na rostoucí odchod tuzemských firem k slovenským či německým bankám. Europlatby tam jsou totiž mnohonásobně levněji než v Česku a firmy tak ušetří až stovky tisíc korun ročně. "Náš krok změní trh zahraničních plateb v České republice," věří teď Báča.
Ostatní velké banky v Česku zatím účtují za europlatby přinejmenším tolik, kolik až dosud vybírala i GE. "U České spořitelny stojí příchozí platba 100 korun, odchozí 200 korun. U Komerční banky přijdou na 145 a 195 korun, u ČSOB na 150 a 250 korun, u Raiffeisenbank na 200 a 220 korun, u UniCredit Bank na 200 a 250 korun," upřesňuje Báča.
Alternativou je nicméně Fio banka, která za příchozí platby účtuje jen jedno euro (nebo 25 korun), za odchozí dvě eura (50 korun), aniž by podnikatelé museli platit měsíční paušál.
Jen pro exportéry
"Krok GE Money Bank vnímáme jako průlom a očekáváme, že způsobí revoluci na trhu," říká Karel Havlíček, viceprezident Asociace malých a středních podniků.
Jako krok správným směrem hodnotí novou nabídku také šéf Asociace exportérů ČR Jiří Grund. "Každý pokles neproduktivních nákladů je ve prospěch exportérů a podporuje jejich každodenní úsilí. Jedná se konečně o významnou podporu exportu ze strany banky," říká.
Šéfredaktor odborného webu Měšec.cz Dalibor Chvátal ale připomíná, že ostatní klienti z řad firem, občanů i drobných podnikatelů budou u GE i nadále platit vysoké poplatky za zahraniční platby.
"Zlevnění se týká jen dvou specializovaných účtů. Ty přitom mají vysoký paušální poplatek a jsou určené prioritně pro podnikatele a firmy obchodující se zahraničím. Pro tyto cílové skupiny však umí nabídku připravit i další banky, byť nejde o automatický proces," vysvětluje Chvátal.
"Přestože lze nabídku banky nazvat krokem vpřed, nejde o žádný velký třesk na českém trhu, který by snad naznačoval blížící se plošné snížení cen europlateb," dodává Chvátal.
GE Money Bank má téměř 100 tisíc firemních klientů. "Díky zlevnění europlateb může jejich počet narůst až o 30 procent," očekává Báča.
Europlatby jsou dominantní částí zahraničních plateb, jde o transakce v rámci Evropského hospodářského prostoru do výše 50 tisíc eur.