Případ ztracené tržby. Klíče od trezoru berte s sebou

Tomáš Fránek
9. 5. 2012 6:30
Ústavní soud se zastal pracovníka, který nechal v obchodě klíče od trezoru s tržbou
Foto: ČNB

Brno - Až k Ústavnímu soudu se dostal spor o to, kdo může za ztrátu tržby v obchodu s mobilními telefony. Zloději to měli v tomto případě snadné: peníze sice byly v trezoru, ale poblíž nechal zaměstnanec ležet klíče.

Ústavní soud v novém rozsudku potvrdil, že pracovník svému zaměstnavateli, firmě EuroStar, žádnou škodu hradit nemusí.

Soudci odmítli stížnost firmy na to, že jí bylo upřeno právo na spravedlivý proces. Společnost se v něm domáhala 39 tisíc korun, které právě zmizely z trezoru v obchodě v Plzni.

Zloděj slezl po laně

Zloděj se dostal do prodejny po laně ze střechy. Policie pak zjistila, že trezor nemusel vypáčit, protože našel přímo v prodejně klíč.

"Zaměstnanec sice nemohl zabránit vloupání do prodejny, ale porušil své pracovní povinnosti při manipulaci a uložení tržby. Nezajistil pokladnu, do které peníze uložil," rozhodli původně soudci Okresního soudu v Plzni a vypadalo to, že zaměstnanec za svou neopatrnost zaplatí.

Jenže Krajský soud pak v odvolání verdikt změnil. Nově to byla naopak firma EuroStar, kdo měl svému bývalému pracovníkovi zaplatit přes 38 tisíc korun jako náklady soudního řízení.

Podle verdiktu Krajského soudu totiž peníze mohl z prodejny zloděj odnést, i kdyby byla schránka uzamčena - zloděj by si trezor (železnou dvanáctikilovou schránku) odnesl celý i s penězi.

Firma EuroStar si proto stěžovala ještě u Ústavního soudu. Podle ní došlo k porušení jejího práva na spravedlivý proces.

Mohl odnést celý trezor

"Byly zcela opominuty závěry dokazování vztahující se ke způsobu vloupání do provozovny, pachatel se do prodejny dostal přes střešní konstrukci a do prostoru prodejny se spustil po laně," uvedli zástupci firmy ve stížnosti.

Ústavní soudci ale stížnost odmítli. Senát vedený soudcem Vojenem Güttlerem přisvědčil, že zloděj si mohl odnést celý trezor,  i kdyby byl zamčený.

"Měl-li pachatel do provozovny vniknout tak, že poškodil jak samotnou střešní konstrukci, tak podhledy v prodejně (provozovně), jistě by mu tedy - podle názoru Ústavního soudu - nečinilo problém odnést, ať již jakýmkoliv způsobem, krabičku s proklamovanou hmotností 12 kilogramů," rozhodli soudci.

"K porušení základních práv či svobod stěžovatele (firmy EuroStar), jichž se dovolávají, zjevně nedošlo," dodali ve svém verdiktu ústavní soudci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec se s ním chce prý setkat. Podle jeho advokáta by mohlo jít o ovlivňování svědka, uvedly Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy