Při problémech se splácením je třeba rychle jednat

šal
30. 11. 2007 23:00
Nejhorší je čekat až na výzvu banky
Úřednice. Ilustrační foto
Úřednice. Ilustrační foto | Foto: GE Money Bank

Praha - Jakkoliv mohou ekonomové varovat domácnosti před lehkomyslným zadlužováním, vždy se najdou lidé, kteří své možnosti přecení a najednou zjistí, že přijaté úvěry nejsou schopni splácet. V ten okamžik je nutné především jednat a to co nejrychleji. Situace, byť se na první pohled může zdát, ještě nemusí být tak beznadějná. Nejhorší je pasivita a čekání na krutý konec.

Co udělat nejdříve

Jestliže je klient v problému a skutečně není schopen plně dostát svým závazkům, je třeba co nejdříve kontaktovat banku (poskytovatele půjčky). Jestliže klient splácí více půjček, tak podle povahy své insolventnosti by měl kontaktovat buď všechny věřitele, nebo alespoň ty, jejichž půjčky ho v měsíčním rozpočtu zatěžují nejvíce.

Banku je třeba informovat o stavu věci a požádat ji změnu splátkového kalendáře nebo rovnou o odklad splátek. Žádný finanční ústav nebude mít tendenci klienta zruinovat, naopak se mu bude snažit vyjít vstříc. Bankéři ocení přístup takovýchto klientů, kteří nezastírají své problémy, ale mají skutečnou snahu je řešit.

Určitě by se lidé měli vyvarovat čerpání další půjčky, kterou použijí na úhradu pozdních splátek. Lidé tímto způsobem nic neřeší, naopak svůj problém ještě více prohlubují. Musí totiž platit ještě další náklady - úroky z nové půjčky.

Co je nejhorší

Nejhorší je nedělat nic a čekat, že se banka (věřitel) po jednom až dvou měsících ozve sám s výzvou o doplacení zpožděných splátek. A ještě horší je, když klient na tyto výzvy nereaguje vůbec. V takovém případě už klient hazarduje, že mu v brzké době u dveří zazvoní exekutor a začne zabavovat majetek.

Zabavení majetku si určitě nikdo nepřeje, současně ale také domácnost nemůže stoprocentně vědět, že se nedostane do finančních problémů a nebude schopna své úvěry splácet. Častou komplikací, která odstartuje nesplácení půjček, je nemoc či dokonce smrt v rodině a nebo také ztráta zaměstnání. Proti všem těmto rizikům je ale možné se pojistit. V mnoha případech jsou takové pojistky dokonce pevnou součástí úvěrové dokumentace.

 

Nejsou výjimečné případy, kdy neplatiči dluhů skončí až na ulici
Nejsou výjimečné případy, kdy neplatiči dluhů skončí až na ulici | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pomoci může i konsolidace

Jestliže není dlužník až tak v zoufalé situaci a z větší části splácí, ale přesto jsou splátky už na hranici jeho možností, může mu pomoci konsolidace. A to hlavně v případě, kdy splácí více půjček najednou.

Principem konsolidace (přefinancování půjček) je jejich sloučení do jednoho společného úvěru, kdy klient zaplatí na úrocích méně. Konsolidovat půjčky se ale vyplatí jen tehdy, je-li nový úvěr úročen lépe než starší půjčky. Jinak by klient zaplatil více a konsolidace by tak ztratila smysl.

Konsolidaci hotovostních a neúčelových půjček v různé podobě nabízí řada bank. Přefinancovat je možné dokonce i úvěry z kreditních karet. Přitom platí, že půjčky ke konsolidaci mohou být od různých poskytovatelů. Není tedy nutné, aby se jednalo o sloučení půjček pouze v rámci dané banky klienta. Obvyklé u mnoha lidí je, že souběžně splácí nejen spotřebitelský úvěr, ale například elektroniku na splátky a případně řadu dalších věcí. Všechny tyto půjčky je možné sloučit do jedné a nahradit jednou a výhodnější (nižší) splátkou.

 

Právě se děje

Další zprávy