Nespadněte do dluhové pasti kvůli úvěrům na Vánoce

šal
29. 11. 2007 11:30
Půjčte si jen, co zvládnete splatit do jednoho roku

Praha - Vánoce jsou už za dveřmi a lidé se začínají bezhlavě vrhat do nákupních tlačenic. Mnoho lidí však bude chtít utratit více, než kolik jim jejich peněženka dovolí. Na řadu pak přicházejí spotřebitelské úvěry či dokonce kreditní karty. Bohužel ale opět někteří lidé své možnosti přecení a spadnou do dluhové pasti, ze které není snadná cesta zpět.

Dluhová past - tedy situace, kdy člověk už nezvládá své závazky - splácet půjčky není v poslední době až tak výjimečnou situací. V zoufalství pak lidé dočasně řeší problém novou půjčkou, kterou použijí na splacení dřívějších úvěrů. Svůj problém tím ale neřeší, naopak. Reálné splácení pouze odkládají a ještě více se zadlužují kvůli dalším úrokům (úroky u další půjčky).

Jestliže se těmto dlužníkům v dohledné době nezlepší jejich finanční situace a nezačnou konečně splácet, skončí špatně. Krajní variantou pak může být příchod exekutora a zabavení majetku.

Kolik je ještě rozumné si půjčit

"Nejdříve si půjčím a pak to nějak splatím, snad to nebude takový problém." Tak takovéto uvažování není u české populace v poslední době až tolik výjimečné. Kdo uvažuje tímto způsobem, riskuje, že ho po nějaké době navštíví exekutor.

Při půjčování by lidé měli být hodně obezřetní a předem si udělat jednoduchou kalkulaci. V prvé řadě by si klienti měli zjistit svůj disponibilní měsíční příjem. To znamená, kolik jim měsíčně zbývá peněz po uhrazení všech výdajů. Je nutné pamatovat na všechny platby, zejména splátky jiných úvěrů, leasingu či hypotéky a samozřejmě náklady na jídlo a bydlení. Teprve peníze, které zbudou, je možné využít ke splácení další půjčky. Rozumná výše spotřebitelské půjčky je přitom taková, kterou je klient bez potíží schopen splatit do jednoho roku.

Proto například klient, který má měsíčně navíc tři tisíce korun, by si neměl brát větší půjčku než 36 tisíc korun. Pokud si klient půjčí více, neznamená to, že se již dostává do dluhové pasti. Splátky spotřebitelského úvěru je totiž možné rozložit do několika let.

Svůj rozpočet ale takový klient zbytečně napíná. V případě nějaké nenadálé události, kdy jsou zapotřebí další peníze, může už nastat problém. Klient si obvykle požádá o další půjčku, tu předchozí ale stále nemá splacenou. A najednou zjistí, že mu měsíční disponibilní zdroje na celkové splátky nestačí. A pak nastává skutečný problém a dluhová past je nebezpečně blízko.

V této situaci může klientovi  pomoci odklad splátek jedné půjčky, případně konsolidace obou úvěrů do jedné půjčky s výhodnějšími celkovými úroky.

Hlavně odolat pokušení

Kupovat hned, platit až později a nejlépe ještě ve splátkách. Tento přístup mezi českými spotřebiteli postupně domácní. Nakupování na úvěr je u nás stále populárnější. Čím dál více lidí poznává kouzlo života na dluh. O kouzlo jde ovšem jen do té doby, než dojde na splácení.

Největší nebezpečí rostoucího zadlužení přináší používání kreditních karet.
Největší nebezpečí rostoucího zadlužení přináší používání kreditních karet. | Foto: MasterCard

Prakticky všichni poskytovatelé půjček hlásí letos větší objemy vypůjčených peněz, než měli vloni. Na klienty přitom vytahují nejúčinnější zbraň a tou je maximální rychlost a jednoduchost. Není téměř jednodušší úkon, než si dnes v bance vyřídit spotřebitelskou půjčku. Stačí jen doložit nějaký příjem a půjčce nic nebrání. V drtivé většině těchto úvěrů není třeba řešit žádné zajištění. Řada klientů má navíc půjčky již "předschválené", protože jim na účet chodí pravidelně výplata. Pak banka nepožaduje ani žádný doklad o příjmech.

Odolat pak pokušení a nový televizor, automobil či jiné věci si odepřít, je pro mnoho lidí téměř nadlidský výkon. Splátky lze přece pohodlně rozložit na desítky měsíců, což neznamená velkou měsíční finanční zátěž. Varování před lehkomyslným zadlužováním je ale na místě.

 

Právě se děje

Další zprávy