Pozor na "výpověď dohodou". Víme, jak neztratit podporu

Petr Kučera Petr Kučera
13. 1. 2011 6:30
Nižší podporu v nezaměstnanosti dostanou všichni, kdo skončí v práci "bez vážného důvodu"
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Lidé, kteří sami ukončí předchozí pracovní poměr, dostanou od letošního roku nižší podporu v nezaměstnanosti. Řádově mohou přijít o tisíce korun.

Za dobrovolný odchod je přitom považována nejen výpověď podaná zaměstnancem, ale také dohoda o ukončení pracovního poměru (občas nesprávně nazývaná "výpověď dohodou").

Standardní podpora v nezaměstnanosti však zůstane uchazečům tehdy, jestliže předchozí práci opustili sice sami, ale "z vážného důvodu". A samozřejmě i v případě, že jim výpověď dal zaměstnavatel.

Přestože to v zákoně není výslovně uvedeno, budou úřady u dohod uznávat jako vážný důvod (pro nekrácení podpory) také fakt, že zaměstnavatel už nemá o pracovníka zájem z organizačních nebo ekonomických důvodů - například kvůli nedostatku zakázek, "optimalizaci procesů" a podobně.

Online deníku Aktuálně.cz to potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí, pod nějž spadají úřady práce. Podmínkou však je výslovné uvedení tohoto důvodu v dohodě.

Případné krácení podpory se nejvíce dotkne lidí s čistým výdělkem kolem 20 tisíc korun měsíčně, citelné bude i pro lidi s nižšími příjmy. Naopak u lidí s vyššími výdělky se tato sankce v praxi tolik neprojeví, protože kvůli stropům je jim krácena už samotná standardní podpora (maximální částka činí 13 528 korun měsíčně).

Rodina, bydlení, zdraví...

Vážné důvody, při nichž se podpora ani při dobrovolném odchodu z práce nekrátí, definuje zákon o zaměstnanosti poměrně široce.

Nejdříve vyjmenovává konkrétní případy:
- nezbytná osobní péče o dítě ve věku do čtyř let,
- nezbytná osobní péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby (stupeň II, III nebo IV podle příslušných předpisů), jde-li o osobu blízkou nebo trvale žijící ve společné domácnosti (...),
- docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte,
- místo výkonu zaměstnání druhého manžela nebo povaha tohoto zaměstnání,
- zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání.

Nakonec však zákon v posledním bodě jmenuje také "jiné vážné osobní důvody, například etické, mravní či náboženské, nebo důvody hodné zvláštního zřetele".

Zejména pod poslední ustanovení se tedy vejde téměř cokoliv. Nicméně také "povaha zaměstnání druhého manžela" nebo "školní docházka dítěte" jsou hodně univerzálními důvody - zřejmě může stačit i tvrzení, že vaše dítě teď zrovna potřebuje zvýšenou pomoc rodičů při přípravě do školy.

"Člověk, který sám podává výpověď nebo končí dohodou, by tedy měl hned na začátku uvést některý z těchto důvodů," doporučuje právník Jan Beneš, odborník na pracovní právo.

Rozhodnutí, zda jde o vážné důvody nebo zda souhlasí se skutečností, však bude záležet na úřadu práce. Pokud se s ním uchazeč neshodne a neuspěje ani s odvoláním, nezbude mu než se obrátit na soud.

Když vás zaměstnavatel nepotřebuje

Ministerstvo potvrdilo, že za vážné důvody bude uznávat i situace, kdy zaměstnavatel už nemá o pracovníka zájem z organizačních nebo ekonomických důvodů - například kvůli nedostatku zakázek, "optimalizaci" a podobně.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Podpora v nezaměstnanosti zpřísní. Klesne skoro všem
Změny v práci i bydlení. Co vás zajímá o novinkách 2011
Máte mzdový výměr? Snadno můžete přijít o peníze

"Půjde o důvody hodné zvláštního zřetele, které zákon konkrétně nejmenuje," upřesňuje mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Také redakční test mezi šesti náhodně vybranými úřady práce potvrdil, že by podporu v takovém případě nekrátily.

Organizační nebo ekonomické důvody na straně zaměstnavatele by však měly být výslovně uvedeny v dohodě o ukončení pracovního poměru, protože pozdější dokazování může být mnohem komplikovanější.

Uvedení "organizačních důvodů" v dohodě je důležité nejen kvůli nekrácení podpory. Platí totiž, že v takovém případě má zaměstnanec nárok na odstupné nezávisle na tom, zda dostal výpověď nebo odchází dohodou.

V obou případech činí odstupné (při organizačních důvodech) vždy alespoň tři měsíční platy. Toto zákonem stanovené minimum může firma dobrovolně zvýšit, nevyplývá-li vyšší částka už přímo z pracovní smlouvy.

"Výpověď dohodou"

  • Zatímco výpověď je jednostranné rozhodnutí zaměstnance nebo zaměstnavatele a nepotřebuje (při splnění zákonných podmínek) souhlas druhé strany, na dohodě se skutečně mají shodnout obě strany.
  • Pracovník by tedy neměl podepisovat "dohodu", kterou mu bez jeho souhlasu přinese zaměstnavatel s tvrzením ve stylu "podepiš, tohle je standardní vzor a kvůli tobě jej nebudeme měnit".
  • V takovém případě má pracovník trvat na tom, aby mu zaměstnavatel dal výpověď - ta se jako jednostranný akt liší nejen názvem, ale i tím, že ji zaměstnanec nepodepisuje (při splnění zákonných podmínek je platná i bez jeho souhlasu).
  • Někteří zaměstnavatelé vyhrožují, že nepřistoupí-li pracovník na "dohodu", najdou na něj nějaké vážné provinění a dají mu takzvanou okamžitou výpověď bez nároku na odstupné. Možnou obranou zaměstnance - v horším případě později u soudu - je dostatek důkazů jak o tom, že šlo o vyhrožování, tak zejména o neexistenci důvodů pro okamžitou výpověď. Statistiky ukazují, že většinu sporů o neplatnost výpovědi pak skutečně vyhrávají zaměstnanci (podrobněji v tomto článku).

Výpověď, nebo dohoda?

Výpověď podaná zaměstnavatelem je v řadě případů (pořád ale hovoříme o organizačních důvodech) pro pracovníka výhodnější, protože celkově dostane ještě pět platů. Nejdříve mu totiž poběží dvouměsíční výpovědní doba, která se počítá až od prvního dne následujícího kalendářního měsíce. A teprve pak získá tříměsíční odstupné.

Na druhou stranu je výpověď nevýhodná pro ty zaměstnance, kteří chtějí být rychle "volní" a nechtějí ještě další dva měsíce pracovat (typicky proto, že už mají novou nabídku). U dohody závisí datum skončení poměru jen na vůli obou stran, může k němu dojít prakticky okamžitě.

Výpověď bývá nevýhodná také pro zaměstnavatele. Jednak musí platit dva měsíce výpovědní lhůty a přidělovat práci zaměstnanci, kterého nepotřebuje. Forma dohody je navíc bezpečnější z hlediska případných soudních sporů v budoucnu - zaměstnanec těžko napadne dohodu, kterou sám (spolu)formuloval a podepsal.

Podporu nezkrátí, ale stejně ji nedostanete

Lidem, kteří podepíší dohodu o ukončení pracovního poměru kvůli organizačním či ekonomickým důvodům na straně zaměstnavatele, tak zůstane podpora ve standardní výši.

Přesto se ale nevyhnou druhému z letošních škrtů. Od Nového roku totiž současně platí, že podpora se nevyplácí po dobu, kterou "pokrývá" odstupné.

Jestliže uchazeč nenajde během této doby (obvykle tří měsíců) nové zaměstnání nebo se nerozhodne podnikat, začne pak pobírat podporu v normální výši a délce. Podpora se mu tedy nezruší, ale jen na odpovídající počet měsíců odloží.

Příkladem je pracovní poměr, který skončí z organizačních důvodů 31. ledna. Tříměsíční odstupné pak pokrývá únor, březen a duben. Teprve od května dostane uchazeč podporu v nezaměstnanosti, nicméně ve standardní výši a délce.

Jakmile ale uchazeč nastoupí do nové práce (nebo začne podnikat), končí mu nárok na podporu - nezávisle na tom, zda ji už "dočerpal" nebo zda mu ještě zbývají některé "nevyčerpané" měsíce.

Pokud tedy ve zmíněném příkladě nastoupí od května do nového zaměstnání, nedostane nakonec na podpoře ani korunu. Ztrátu výdělku mu totiž v únoru až dubnu bude kompenzovat odstupné a od května už díky nové práci ztratí nárok na podporu.

Trest pro "odmítače práce" už funguje

Pro úplnost dodejme, že i před zpřísněním pravidel už neměl nárok na podporu ten, kdo v posledních šesti měsících před (opětovným) zařazením do evidence uchazečů bez vážného důvodu opakovaně sám ukončil vhodné zaměstnání, zprostředkované úřadem práce.

Podpora se mu tedy nesnižuje, ale rovnou odmítá. Toto pravidlo platí i nadále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Finská premiérka Marinová kvůli videu z večírku podstoupila test na drogy

Finská premiérka Sanna Marinová po úniku videa, na němž je zachycena při bujarém tanci a oslavách na večírku, podstoupila test na drogy. K tomu předtím sociálnědemokratickou političku vyzvali členové vládní koalice i opozice. Šestatřicetiletá šéfka vlády dnes ujistila, že zakázané drogy nikdy nebrala.

Video s křepčící premiérkou na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, tento týden vyvolalo ve Finsku slova odsouzení i podpory. Podle zprávy agentury STT byla Marinová na večírku a pila alkohol před několika týdny, nedlouho po zkrácené dovolené, a v té době byla odpovědná za plnění vládních úkolů. Její kritici přitom už dříve vyjádřili obavy, že její schopnost plnit povinnosti mohla být ohrožena, a to právě v době, kdy Evropu znepokojuje válka na Ukrajině.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. "Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální," řekla. Dodala, že na zmíněném večírku neviděla užívat drogy ani nikoho jiného. "Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku," prohlásila mladá politička.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě ve švédském nákupním centru

Dva lidé v pátek byli zraněni při střelbě v nákupním středisku Emporia ve městě Malmö na jihu Švédska. Policie zadržela jednoho podezřelého a veřejnost už není ohrožena, uvedla policie.

"Domníváme se, že bezprostřední nebezpečí už veřejnosti nehrozí," uvedla policie v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. "V tuto chvíli se domníváme, že incident má spojitost se zločineckým prostředím," uvedla policie.

Na místě bylo mnoho policistů, kteří vyslýchali svědky a zkoumali záběry z bezpečnostních kamer. Policie předtím oblast uzavřela a vyzvala lidi, aby do nákupního centra nechodili. Další podrobnosti nesdělila.

V červenci střelec v nákupním středisku v dánském hlavním městě Kodani, jen 30 kilometrů vzdáleném od Malmö, zabil tři lidi. Případ zřejmě nesouvisel s terorismem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 2 hodinami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy