Pozor na oddlužovací společnosti. U bank nic nedohodnou

Aleš Rod, www.bankovnipoplatky.com
13. 7. 2010 12:55
Snaha zbavit se dluhu může vést k prohloubení finanční tísně
Foto: Ludvík Hradilek

Podstata jejich podnikání předurčuje banky k tomu, aby se staly potenciálními partnery subjektů expandujících na trh s úvěrovými službami - oddlužovacích společností. Jak je tomu doopravdy?

Situace je jednoduchá: bankovní domy neberou oddlužovací společnosti jako důvěryhodného partnera. Ba co víc, neberou je jako žádného partnera.

"Náš postoj k těmto společnostem je jednoznačný: Dlužník má uzavřenu smlouvu s bankou a veškeré své případné potíže se splácením musí řešit jedině s bankou. S podobnými společnostmi nejednáme, nejsou našimi partnery pro jednání a ze zákona ani být nemůžou," říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Stejná slova zní i z ostatních oslovených bank. "Využití služeb těchto společností klientům nedoporučujeme," konstatuje Kristýna Havligerová z České spořitelny. Také například LBBW Bank podle ředitelky komunikace Martiny Lambert s oddlužovacími společnostmi nijak nespolupracuje.

Větší riziko pro banku i klienta

Není se čemu divit. Pro banky totiž oddlužovací společnosti znamenají ještě větší riziko, že jejich závazek bude řádně splacen, než u "pouhého" zhoršení schopnosti umořovat pravidelně dluh.

Oddlužovací společnost jako prostředník vstupující do vztahu dlužníka a věřitele totiž sebou nepřináší žádnou přidanou hodnotu. Naopak, dlužník přijde o několik tisíc korun v hotovosti (poplatek za sjednání smlouvy a administrativní náklady s oddlužovací společností), přičemž oddlužovací společnost pak inkasuje provize z jeho splátek.

To snižuje cashflow plynoucí věřitelům a prodlužuje dobu návratnosti pohledávek od klientů, jež od věřitelů obdrželi úvěry.

"Snažíme se klienty kontaktovat i v případě, že k nám je doručena plná moc od oddlužovací společnosti s tím, že klienta zastupuje. Vždy preferujeme přímý kontakt s klientem," zdůrazňuje Havligerová z České spořitelny.

Povinnosti jen pro dlužníka

Dlužníci by si proto měli své jednání dobře rozmyslet. Pokud sepíší s mandátní smlouvou s oddlužovatelem, neznamená to automaticky, že se jejich situace zlepší.

"Klientům doporučujeme jednat a dohodnout se přímo s věřitelem, ne přes tyto společnosti," říká Martina Lambert.

V mandátních smlouvách je totiž většinou napsáno, že se o to oddlužovací společnost pokusí, nevyplývají jí ale žádné povinnosti. Ty plynou pouze dlužníkovi - poplatky, provize z každé splátky, úroky z prodlení, sankce. Nic, co by věřiteli zvyšovalo jistotu, že se mu zúročená půjčka vrátí.

"Některé tyto společnosti předem počítají s tím, že většina dlužníků nebude schopna úvěr splácet a následně uplatňují drakonické, někdy i likvidační sankce a pokuty, což někdy může skončit i zabavením veškerého dlužníkova majetku. Namísto oddlužení se pak dlužník dočká totálního finančního kolapsu," potvrzuje ředitel externí komunikace Ivo Měšťánek z ČSOB.

Banka podle něj finančně podporuje Poradny při finanční tísni a Asociaci občanských poraden - právě tyto instituce totiž mohou předluženým lidem smysluplně pomáhat.

Jděte přímo za bankou

V České spořitelně navíc vidí v kontaktu s oddlužovacími společnostmi další negativum - znevýhodňují klienty, kteří se snaží poctivě splácet.

"Na návrhy splátkových kalendářů od těchto společností vůbec nepřistupujeme," říká Havligerová. "Jejich přijetím by byli poškozování a znevýhodňováni ostatní klienti. Nejen ti, kteří řádně splácejí, ale i ti, kteří se snaží dohodnout nový splátkový kalendář. Přístup těchto společností vnímáme jako neetický, neboť ještě zvyšují tíživou situaci klienta," vysvětluje.

Zástupci bank tedy klientům doporučují, aby při problémech se splácením kontaktovali přímo banku, které se s nimi pokusí dohodnout. Snahou o převedení dluhu na oddlužovací společnost se klienti svého závazku nezbaví a mohou si kvůli tomu naopak ještě finančně pohoršit.

(psáno pro web www.BankovniPoplatky.com)

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Chcete půjčku? Dostanete více práv, stát vás ochrání
Predátorský index ukazuje, na jaké půjčky si dát pozor
Příjemná změna: Nevýhodné smlouvy se zbavíte rychleji
 

Právě se děje

před 3 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy