Pozor na oddlužovací společnosti. U bank nic nedohodnou

Aleš Rod, www.bankovnipoplatky.com
13. 7. 2010 12:55
Snaha zbavit se dluhu může vést k prohloubení finanční tísně
Foto: Ludvík Hradilek

Podstata jejich podnikání předurčuje banky k tomu, aby se staly potenciálními partnery subjektů expandujících na trh s úvěrovými službami - oddlužovacích společností. Jak je tomu doopravdy?

Situace je jednoduchá: bankovní domy neberou oddlužovací společnosti jako důvěryhodného partnera. Ba co víc, neberou je jako žádného partnera.

"Náš postoj k těmto společnostem je jednoznačný: Dlužník má uzavřenu smlouvu s bankou a veškeré své případné potíže se splácením musí řešit jedině s bankou. S podobnými společnostmi nejednáme, nejsou našimi partnery pro jednání a ze zákona ani být nemůžou," říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Stejná slova zní i z ostatních oslovených bank. "Využití služeb těchto společností klientům nedoporučujeme," konstatuje Kristýna Havligerová z České spořitelny. Také například LBBW Bank podle ředitelky komunikace Martiny Lambert s oddlužovacími společnostmi nijak nespolupracuje.

Větší riziko pro banku i klienta

Není se čemu divit. Pro banky totiž oddlužovací společnosti znamenají ještě větší riziko, že jejich závazek bude řádně splacen, než u "pouhého" zhoršení schopnosti umořovat pravidelně dluh.

Oddlužovací společnost jako prostředník vstupující do vztahu dlužníka a věřitele totiž sebou nepřináší žádnou přidanou hodnotu. Naopak, dlužník přijde o několik tisíc korun v hotovosti (poplatek za sjednání smlouvy a administrativní náklady s oddlužovací společností), přičemž oddlužovací společnost pak inkasuje provize z jeho splátek.

To snižuje cashflow plynoucí věřitelům a prodlužuje dobu návratnosti pohledávek od klientů, jež od věřitelů obdrželi úvěry.

"Snažíme se klienty kontaktovat i v případě, že k nám je doručena plná moc od oddlužovací společnosti s tím, že klienta zastupuje. Vždy preferujeme přímý kontakt s klientem," zdůrazňuje Havligerová z České spořitelny.

Povinnosti jen pro dlužníka

Dlužníci by si proto měli své jednání dobře rozmyslet. Pokud sepíší s mandátní smlouvou s oddlužovatelem, neznamená to automaticky, že se jejich situace zlepší.

"Klientům doporučujeme jednat a dohodnout se přímo s věřitelem, ne přes tyto společnosti," říká Martina Lambert.

V mandátních smlouvách je totiž většinou napsáno, že se o to oddlužovací společnost pokusí, nevyplývají jí ale žádné povinnosti. Ty plynou pouze dlužníkovi - poplatky, provize z každé splátky, úroky z prodlení, sankce. Nic, co by věřiteli zvyšovalo jistotu, že se mu zúročená půjčka vrátí.

"Některé tyto společnosti předem počítají s tím, že většina dlužníků nebude schopna úvěr splácet a následně uplatňují drakonické, někdy i likvidační sankce a pokuty, což někdy může skončit i zabavením veškerého dlužníkova majetku. Namísto oddlužení se pak dlužník dočká totálního finančního kolapsu," potvrzuje ředitel externí komunikace Ivo Měšťánek z ČSOB.

Banka podle něj finančně podporuje Poradny při finanční tísni a Asociaci občanských poraden - právě tyto instituce totiž mohou předluženým lidem smysluplně pomáhat.

Jděte přímo za bankou

V České spořitelně navíc vidí v kontaktu s oddlužovacími společnostmi další negativum - znevýhodňují klienty, kteří se snaží poctivě splácet.

"Na návrhy splátkových kalendářů od těchto společností vůbec nepřistupujeme," říká Havligerová. "Jejich přijetím by byli poškozování a znevýhodňováni ostatní klienti. Nejen ti, kteří řádně splácejí, ale i ti, kteří se snaží dohodnout nový splátkový kalendář. Přístup těchto společností vnímáme jako neetický, neboť ještě zvyšují tíživou situaci klienta," vysvětluje.

Zástupci bank tedy klientům doporučují, aby při problémech se splácením kontaktovali přímo banku, které se s nimi pokusí dohodnout. Snahou o převedení dluhu na oddlužovací společnost se klienti svého závazku nezbaví a mohou si kvůli tomu naopak ještě finančně pohoršit.

(psáno pro web www.BankovniPoplatky.com)

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Chcete půjčku? Dostanete více práv, stát vás ochrání
Predátorský index ukazuje, na jaké půjčky si dát pozor
Příjemná změna: Nevýhodné smlouvy se zbavíte rychleji
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy