Hypotéky nezdražily, sazby opět klesají k historickým minimům. A výš v dohledné době nepůjdou

Olga Skalková Olga Skalková
10. 10. 2015 18:31
V nejnovějších kampaních se některé banky vrací ke svým historicky nejnižším sazbám z první poloviny letošního roku, které v létě mírně navýšily. Příznivý vývoj souvisí s opětovným poklesem ceny zdrojů, z nichž banky hypotéky financují. Zdražování hypoték, o němž některé banky a ekonomové ještě v létě mluvili, se tak na podzim nedostavilo.
Banky se nadále předhánějí s nabídkami. (Ilustrační foto)
Banky se nadále předhánějí s nabídkami. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Jarní předpovědi, že hypotéky v Česku začnou letos na podzim zdražovat, se nepotvrzují. V nejnovějších podzimních kampaních se naopak některé banky vrací ke svým historicky nejnižším sazbám z první poloviny letošního roku, které během léta mírně navýšily.

Nejčerstvějším dokladem je akce Raiffeisenbank. V rámci svých podzimních "hypodnů" nabízí do konce listopadu hypotéky s pevnou fixací na tři a více let s úrokem od 1,99 procenta.

"Na konci srpna jsme snížili sazby u všech fixací o 0,1 procentního bodu a teď přicházíme s dalším zvýhodněním, a to o 0,2 procentního bodu. Jsme zpět na nejnižší sazbě letošního roku," říká Tomáš Zavoral, mluvčí Raiffeisenbank.

Pátá největší tuzemská banka chce zvýšit počet klientů a hypotéky jsou jedním ze způsobů, která jí v tom může významně pomoci. K podepsané smlouvě dává lidem i bonus čtyři tisíce korun.

Stejnou hladinu úroků má z největších bank i Hypoteční banka. Ta ji ale dosud umožňovala jen na tříleté a pětileté fixace do 70 procent hodnoty zastavené nemovitosti. V akci do konce listopadu ji teď mohou získat i klienti, kteří potřebují profinancovat větší část kupované nemovitosti.

Trend se ale ukazuje i na přístupu bank, které v minulých měsících minimální sazby mírně zvedly a zatím je znovu nesnížily. Podle informací z trhu jsou totiž i ony nyní ochotné půjčit na nové bydlení za nižší úrok, než ve svých cenících inzerují.

Bankéři to sice nejsou ochotni potvrdit na mikrofon, zavedenou praxi ale popisuje Libor Ostatek, šéf společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny tuzemských finančních domů.

"Banky mají manévrovací prostor, jak nabídnout výhodnější úrok, než je zveřejňovaná minimální sazba. Zpravidla jde o klienty s hypotékou nad dva miliony korun. Je to praxe všech významných bank," říká Ostatek.

Současný příznivý vývoj hypotečních sazeb pro klienty souvisí s opětovným poklesem ceny zdrojů, ze kterých banky hypotéky financují. Zatímco od dubna do července se tržní sazby pro banky začaly zvyšovat, v posledních měsících se opět vydaly směrem dolů.

"Cena zdrojů sice stále nedosahuje historického dna z letošního dubna, ale je výrazně nižší než v létě. Na jaře byly sazby na desetiletých vládních dluhopisech na svém cenovém dnu, tedy na úrovni 0,37 procenta. Na přelomu června a července se dostaly nad jedno procento. Teď jsou na zhruba 0,6 procentech. A banky na klesající tendenci ceny zdrojů proto reagují," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Podle něj je vývoj této sazby pro banky vodítkem pro nastavení úroků na hypotékách.

Zdražování hypoték, o němž některé banky a ekonomové ještě v létě mluvili, se tak na podzim nedostavilo. "Očekávám, že sazby na hypotékách ani v dalších měsících nebudou růst a budou stagnovat. Stále ale platí, že pod minimální sazby z letošní první poloviny roku banky už nepůjdou," dodává Seidler.

Pohyb sazeb vzhůru nyní ostatně nepřipouštějí ani samotné banky. "Bylo by hodně velké překvapení, kdyby nějaká banka teď přikročila ke zdražování," míní mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková.

 

Právě se děje

Další zprávy