Praha – Lidé, kteří kupují byt či jinou nemovitost, mají před sebou necelý poslední den na to, aby zašli na katastr a vyhnuli se placení daně z nabytí.
Od úterý 1. listopadu se totiž mění pravidla pro placení této neoblíbené daně. A hlavní změna spočívá právě v osobě, která daň platí. Zatímco dosud to zákon nechává na dohodě kupujícího s prodávajícím (a v drtivé většině to je prodávající), od listopadu to bude vždy kupující.
V praxi to znamená, že kupující bude k ceně za pořízenou nemovitost muset "přihodit" čtyři procenta navíc. Právě taková je sazba daně z nabytí, jejíž výše se nijak nemění. Za každý milion ceny nemovitosti se tak státu odvádí 40 tisíc korun.
Rozhodující přitom je, kdy je žádost o změnu vlastnictví podána na katastrálním úřadu. Jakmile smlouva na katastr dorazí 1. listopadu a později, bude už (pro účely placení daně) jedno, jestli smlouva byla uzavřena před tímto datem.
"K ujednání ve smlouvě z kupních a směnných smluv se v takovém případě nepřihlíží. Vždy je pak poplatníkem daně nabyvatel, tedy u kupních smluv kupující. Rozhodný je den vkladu," říká Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.
Nová pravidla u daně z nabytí pak nejspíš znepříjemní situaci i těm, kteří nemovitost teprve koupí. Experti se domnívají, že vzhledem k současné situaci na realitním trhu, kdy je nedostatek kvalitních bytů na prodej, se většinou nebude prodejní cena snižovat o daň, takže kupec si tak připlatí.
Ministerstvo financí sice ve svém návrhu zákona počítá s opakem a pádem prodejních cen o 3,8 procenta, ale vychází přitom ze situace, která byla na trhu v roce 2013. Zájem o byty od té doby výrazně stoupl, a s ním tedy i tlak na ceny.
Dobrou zprávou pro kupující je, že banky by měly hypotéky poskytovat i na daň z nabytí. Na druhou stranu se sníží dostupnost bydlení pro lidi s menšími úsporami. Zvláště když Česká národní banka od bank chce, aby po lidech, kteří si berou hypotéku, požadovaly částečné financování z vlastních zdrojů.
Změna daně z nabytí měla původně začít platit už od začátku dubna, poslanci ji ale nestihli včas schválit. Nová pravidla připravilo ministerstvo financí už pod vedením Miroslava Kalouska (TOP 09), tehdy ji ale nestihlo prosadit kvůli předčasnému pádu Nečasovy vlády.
"Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z majetkových daní, jež jsou vždy svým charakterem úzce spjaty se samotným majetkem, má být poplatníkem ten, kdo nemovitou věc nabývá," zdůvodňují změnu právníci ministerstva financí. Kupující platí daň z nabytí podle ministerstva financí ve většině evropských zemí. Na dani z nabytí stát v roce 2015 vybral téměř 11 miliard korun.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.