Porostou sazby i u spořicích účtů? Nejlepší vydělávají

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
3. 7. 2015 7:15
Dvě velké banky zvýšily sazby u hypoték. Pro změnu u spořicích účtů ale důvody nejsou. Kde uložit peníze? Hledání má překvapivého vítěze.

Praha – Spořicí účty jsou stále dobrou volbou pro uložení peněz, které není možné investovat na několik let dopředu. Platí to i přes to, že většina bank nemá žádnou motivaci se o vklady prát. Nejlepší spořicí účty dávají zhodnocení překračující procento, zatímco inflace se pohybuje jen těsně nad nulou.

"Krátkodobou rezervu na nečekané výdaje nemá smysl mít jinde než na spořicím účtu, na tom nízké úrokové sazby nic nemění. Zatím je nízká i cenová inflace, za poslední dva roky spadla hluboko pod jedno procento. Takže nízké sazby zase tak moc nebolí," říká Aleš Tůma, analytik společnosti Partners.

"Výhodou spořicích účtů je navíc to, že vklady je možné kdykoliv vybírat bez sankcí. Nevýhodou však je, že úročení může být ze dne na den sníženo. A nebylo by to nic překvapivého," dodává Markéta Šichtářová ze společnosti Next Finance.

Velké banky – Hypoteční a Komerční banka – sice v půlce června zvedly sazby u hypotečních úvěrů, protože vzrostla cena zdrojů, u spoření se ale žádný růst sazeb momentálně čekat nedá. "Růst sazeb na mezibankovním trhu pozorujeme pouze u dlouhodobých sazeb, které ovlivňují cenu bankovních produktů s dlouhou dobou splatnosti, typicky hypotečních úvěrů," vysvětluje Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

"Spořicí účty jsou naopak produkty krátkodobé povahy, klient má právo kdykoliv uložené peníze vybrat. Tyto produkty jsou navázané na krátkodobé sazby do jednoho roku, jejichž cena se na mezibankovním trhu zatím nezměnila," dodává. Tůma navíc připomíná, že české banky mají zdrojů financování dost. "Nic je nenutí bojovat o vklady vyššími sazbami," říká.

Podobná je situace u termínovaných vkladů, kde je úrok výměnou za to, že peníze v bance necháte několik let, jen mírně vyšší. "A protože bude ČNB držet svoji základní úrokovou sazbu u nuly nejméně do konce roku 2016, nárůst výnosů u spořicích účtů a termínovaných vkladů v příštích dvou letech nečekáme. Spíš naopak se dá sázet na jejich další snížení," říká Šichtářová.

Nezapomeňte na stavební spoření

Kdo chce vyšší zhodnocení, musí se tedy poohlédnout jinde. "O využití nějakých rizikovějších nástrojů má smysl diskutovat, pokud peníze nebudete potřebovat delší dobu, například nad tři roky," vysvětluje Tůma, kdy má smysl poohlížet se jinde než v nabídce spořicích účtů.

Nabízí se především široká paleta podílových fondů. I u nich ale, stejně jako u termínovaných vkladů, platí, že případný předčasný výstup, bývá sankcionován.

Dodržet dopředu danou dobu několika let je třeba i u stavebního spoření. To by ale ani přes negativní úpravy v minulých letech – snížení státního příspěvku i samotného zhodnocení, které nabízejí stavební spořitelny – nemělo zůstat stranou zájmu toho, kdo chce bezpečně rozmnožit své úspory.

"Konkurenční produkty stále s přehledem drtí. Jde totiž o prakticky bezrizikový produkt kvůli pojištění vkladů. Vypovědět jej lze také předčasně před uplynutím šestiletého období, „jen“ tím klient přijde o státní podporu," říká Šichtářová.

U nejvýhodnějších stavebních spoření podle ní celkový výnos i se započtením státní podpory po šesti letech spoření dosahuje na 15,9 procenta, což znamená roční výnos 2,65 procenta. Výpočet platí za předpokladu, kdy je maximalizována státní podpora, kdy tedy lidé uloží 20 tisíc korun za rok.

Přehled nejvýkonnějších spořicích účtů najdete v grafice nad článkem. Dostanete se do ní, když kliknete na úvodní obrázek k tomuto textu.

Jediná záložna mezi nejvyššími sazbami

Spořicí účet Výhoda od Moravského peněžního ústavu je jediným zbylým zástupcem družstevních záložen v tomto přehledu. Úroková sazba se odvíjí od výše vkladu. Nejvíce - 1,5 % - dostanete, pokud v MPÚ uložíte od 100 do 150 tisíc korun. Jakmile horní hranici překročíte, dostanete stále velmi slušnou sazbu 1,3 %. Vklady do 100 tisíc jsou pak úročeny sazbou 1,1 %. K účtu je zdarma běžné internetové bankovnictví, zdarma jsou i první dvě odchozí platby v měsíci, každá další vyjde na 99 korun.

Od července ale pro záložny platí nová pravidla, která spoření v nich dělají výrazně složitější. Od poloviny letošního roku platí nové pravidlo, podle něhož musí být poměr členského vkladu k uloženým penězům 1:10. Kdo tedy v záložně bude chtít od července uložit například sto tisíc, měl by nově zaplatit členský vklad ve výši deseti tisíc korun. Na vklady uložené do záložen před červencem 2015 se toto pravidlo zatím nebude vztahovat - až do začátku roku 2018.

Členský vklad se přitom neúročí a v případě ukončení členství v záložně se vrací ve výši, kterou určují hospodářské výsledky družstva za čas trvání členství. Pokud se družstvu dařilo, dojde ke zhodnocení členského vkladu - a naopak. V krajním případě krachu kampeličky tedy lidé o svůj členský vklad přijdou.

Čistý výnos za rok: 1283 korun za uložených 100 tisíc

 

Právě se děje

Další zprávy