Banka nesmí sama zvýšit poplatek za úvěr, potvrdil soud

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 6. 2015 7:03
GE Money Bank musí klientovi vrátit část již uhrazených poplatků. Soud na začátku tohoto týdne potvrdil rozhodnutí finančního arbitra.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – GE Money Bank neoprávněně zvyšovala v předchozích letech svým klientům poplatky za vedení úvěrového účtu. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 4, když potvrdil rozhodnutí finančního arbitra z prosince roku 2013.

Podle arbitra banka pochybila, když v průběhu úvěrové smlouvy zvyšovala klientovi zmíněný poplatek. Finanční arbitr přitom řešil přinejmenším desítky dalších případů, kdy klienti GE Money Bank chtěli vrátit tyto úvěrové poplatky.

Banka rozhodnutí arbitra zažalovala, ale neuspěla. Podle soudu má jednak vrátit klientovi rozdíl mezi zvýšenými a původně sjednanými poplatky v celkové výši 605 korun, jednak také zaplatit sankci ve výši 15 tisíc korun.

"Jedná se o jeden ze starých případů poplatku za vedení úvěrového účtu, u kterých finanční arbitr i soudy již mnohokrát potvrdili, že jsou legální. Banka se s největší pravděpodobností odvolá, ale definitivní rozhodnutí učiní až po obdržení písemného vyhotovení rozsudku s odůvodněním," řekla online deníku Aktuálně.cz mluvčí GE Money Bank Milada Franek.

Naráží tak na rozsáhlý poplatkový spor, ve kterém banky uspěly a uhájily si účtování poplatku za vedení úvěrového účtu. Soudy nicméně ani v jednom případě neposuzovaly samostatně právo bank jednostranně navyšovat poplatek tak, jak to nyní řešil obvodní soud.

Klient chtěl zpět všechny poplatky

Klient GE Money Bank uzavřel smlouvu s bankou na konci roku 2008 s poplatkem ve výši 40 korun. Ten banka sama zvýšila v únoru 2009 na 49 korun a v lednu 2012 na 69 korun. Klient se u finančního arbitra dožadoval vrácení všech zaplacených poplatků za vedení úvěrového účtu v celkové sumě 2485 korun.

Finanční arbitr sice zamítl požadavek na vrácení celé částky, ale na základě své vlastní iniciativy konstatoval, že banka přesto nepostupovala férově.

"Jednostranné změny smluvních podmínek, zejména sazebníku, nesplnily veškeré zákonné požadavky pro jejich platnost. Proto je pro navrhovatele závazné pouze znění vlastní smlouvy o úvěru a všeobecných obchodních podmínek a sazebníku účinných v době uzavření smlouvy o úvěru," píše se v nálezu arbitra.

"Veškeré platby poplatku za vedení úvěrového účtu, které klient zaplatil nad původně smluvenou částku 40 korun, tak byly provedeny na základě neplatného právního úkonu," uvádí nález finančního arbitra. Banka se podle něj bezdůvodně obohatila a rozdíl v poplatcích musí vrátit.

Finanční arbitr také připomněl, že pokud by klient se zvýšením nesouhlasil, mohla banka úvěr zesplatnit (klient by musel okamžitě splatit celý zbývající dluh), takže spotřebitel se změnou reálně ani nemůže nesouhlasit.

Banka špatně počítala RPSN

Právník Petr Němec, který klienta GE Money Bank u soudu zastupoval, také upozorňuje, že podle soudkyně Ivety Nývltové banka zároveň špatně počítala roční procentní sazbu nákladů (RPSN).

Případ by tedy mohl zajímat i Českou národní banku. Ta ale reaguje, že v roce 2008, kdy byl úvěr sjednán, ještě dohled nad poskytovateli spotřebitelských úvěrů vykonávala Česká obchodní inspekce. "Česká národní banka proto využije tento případ pouze pro informaci," říká Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 5 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 6 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy