Velké banky útočí. Chtějí zvýšit poplatky za bankomaty

Ekonomika Ekonomika
2. 7. 2015 7:28
Komerční banka a Česká spořitelna zvažují, že výběry z bankomatů pro klienty konkurence zdraží nebo jim k nim omezí přístup.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Výběry zdarma z jakéhokoli bankomatu v Česku, které nabízí velká část tuzemských bank, jsou v ohrožení. Velkým bankám se nelíbí, že konkurence využívá jejich rozsáhlou síť k vlastnímu prospěchu.

Komerční banka a Česká spořitelna, které v součtu provozují více než polovinu všech bankomatů, proto zvažují, že výběry z bankomatů pro klienty konkurence zdraží nebo jim k nim omezí přístup.

Obě velké banky argumentují tím, že je ke změnám může donutit chystané snížení poplatků z plateb kartou, nařízené Evropskou unií. To začne v Česku platit od 9. prosince.

"Do bankomatové sítě jdou velké investice, nejen na provoz, ale i na její obnovování a rozšiřování. Proč bychom měli nechat využívat své bankomaty klientům bank, které sice vydávají karty, ale vlastní bankomaty nemají, nebo jich mají málo, takže se na investicích do bankomatové sítě v Česku nepodílejí nebo jen minimálně?" řekl Hospodářským novinám generální ředitel Komerční banky Albert Le Dirac’h

Česká spořitelna se vyjádřila obecněji. "Regulace zasahuje výrazně do kartového modelu a budeme se muset zamyslet i nad radikálními možnostmi," řekla bez dalších podrobností mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Od 9. prosince po aplikaci nových evropských pravidel budou obchody platit jen asi pětinu současného transakčního poplatku, který nyní bankám generuje nejméně čtyři miliardy korun ročně.

Vedle nižších příjmů z těchto poplatků může velké banky k případným změnám podle analytiků vést také zostřující se konkurenční boj na trhu finančních služeb. Na trh v posledních pěti letech vstoupilo několik bank zaměřených na on-line služby a provoz s nízkými náklady, jako Zuno Bank, Air Bank a Equa bank. Výběry bez dalších poplatků z jakéhokoli bankomatu v Česku ale svým klientům nabízejí i například UniCredit Bank, Raiffeisenbank nebo mBank.

Poplatek za výběr z bankomatu, který si mezi sebou platí banky, se v Česku pohybuje od 10 do 14 korun.

Podrobnosti čtěte v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Aktualizováno před 6 minutami

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Moskva podle společného prohlášení šéfů třicítky aliančních států stále více ohrožuje bezpečnost spojenců z NATO provokativní a rozkladnou aktivitou u jejich hranic i na jejich území. Aliance na to musí být v budoucnu lépe připravena, konstatoval summit. Zároveň vyzval Moskvu, aby odstranila Česko a Spojené státy ze seznamu zemí, které nejsou přátelské. Na tento soupis Rusko jako jediné dvě země oba státy zařadilo v polovině května.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy