Velké banky útočí. Chtějí zvýšit poplatky za bankomaty

Ekonomika Ekonomika
2. 7. 2015 7:28
Komerční banka a Česká spořitelna zvažují, že výběry z bankomatů pro klienty konkurence zdraží nebo jim k nim omezí přístup.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Výběry zdarma z jakéhokoli bankomatu v Česku, které nabízí velká část tuzemských bank, jsou v ohrožení. Velkým bankám se nelíbí, že konkurence využívá jejich rozsáhlou síť k vlastnímu prospěchu.

Komerční banka a Česká spořitelna, které v součtu provozují více než polovinu všech bankomatů, proto zvažují, že výběry z bankomatů pro klienty konkurence zdraží nebo jim k nim omezí přístup.

Obě velké banky argumentují tím, že je ke změnám může donutit chystané snížení poplatků z plateb kartou, nařízené Evropskou unií. To začne v Česku platit od 9. prosince.

"Do bankomatové sítě jdou velké investice, nejen na provoz, ale i na její obnovování a rozšiřování. Proč bychom měli nechat využívat své bankomaty klientům bank, které sice vydávají karty, ale vlastní bankomaty nemají, nebo jich mají málo, takže se na investicích do bankomatové sítě v Česku nepodílejí nebo jen minimálně?" řekl Hospodářským novinám generální ředitel Komerční banky Albert Le Dirac’h

Česká spořitelna se vyjádřila obecněji. "Regulace zasahuje výrazně do kartového modelu a budeme se muset zamyslet i nad radikálními možnostmi," řekla bez dalších podrobností mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Od 9. prosince po aplikaci nových evropských pravidel budou obchody platit jen asi pětinu současného transakčního poplatku, který nyní bankám generuje nejméně čtyři miliardy korun ročně.

Vedle nižších příjmů z těchto poplatků může velké banky k případným změnám podle analytiků vést také zostřující se konkurenční boj na trhu finančních služeb. Na trh v posledních pěti letech vstoupilo několik bank zaměřených na on-line služby a provoz s nízkými náklady, jako Zuno Bank, Air Bank a Equa bank. Výběry bez dalších poplatků z jakéhokoli bankomatu v Česku ale svým klientům nabízejí i například UniCredit Bank, Raiffeisenbank nebo mBank.

Poplatek za výběr z bankomatu, který si mezi sebou platí banky, se v Česku pohybuje od 10 do 14 korun.

Podrobnosti čtěte v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy