reklama
 
 

Pokuty dostanete na novém bloku. Se starými se podvádí

7. 8. 2012 5:00
Na konci roku vyprší platnost bloků na pokuty, náklady na nové zatím ministerstvo nezná

Praha – Pokutu například za rychlou jízdu dostanete od příštího roku z nového bloku. S těmi současnými totiž lze podvádět.

Na konci roku 2012 vyprší platnost bloků na pokuty, které byly vydány letos a dříve. Ministerstvo financí oznámilo, že jsou již přichystány nové, které se budou od těch stávajících výrazně lišit.

"Nové vzory pokutových bloků jsou opatřeny dalšími ochrannými prvky pro zamezení jejich možného falšování nebo zneužití. Pro jejich výrobu bude použit mimo jiné samopropisovací papír," říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Od 1. ledna 2013 už nebudou současné pokutové bloky použitelné. "Neplatné pokutové bloky budou příslušnými úřady na základě metodického pokynu, který ministerstvo financí za tímto účelem vydá, v průběhu roku 2013 fyzicky zlikvidovány," upřesňuje mluvčí.

Nynější bloky se dají zneužít

Na kolik korun vyjde tisk nových bloků, zatím ministerstvo financí neví. "V současné době zpracováváme požadavky jednotlivých orgánů státní správy, co se týče počtu objednávaných bloků, přičemž celkové množství objednaných bloků, a tím pádem i náklady na jejich tisk, budeme znát nejdříve na konci srpna 2012," vysvětluje Jakob.

Čtěte také:
Novou pokutu kvůli daním dostalo přes 100 tisíc lidí
Byznys s černými pasažéry: Jistota osminásobku končí
Už jste nahlásili nákup vína? Absurdní povinnost končí

Ke změně podle ministerstva dochází z toho důvodu, že u dosavadních bloků dostává každá ze zúčastněných stran jinou část pokutového bloku, přičemž tyto části se liší. Kdo spáchá přestupek, ten nyní obdrží pouze ústřižek, kde je minimum informací, kdežto oprávněná úřední osoba (například policista) dostává část, kde je jak identifikace přestupce, tak i přesný popis přestupkového jednání.

"V praxi pak docházelo k tomu, že se dodatečně údaje na bloku měnily, čímž docházelo ke zneužívání bloků či k jejich případnému rušení v rámci mimořádných opravných prostředků či v rámci soudních řízení. Dalším důvodem pro změnu je snížení administrativní náročnosti při vyplňování a evidenci pokutových bloků," dodává Jakob.

autoři: Petr Kučera, Jiří Hovorka | 7. 8. 2012 5:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama