Novou pokutu kvůli daním dostalo přes 100 tisíc lidí

Petr Kučera Petr Kučera
13. 6. 2012 6:00
Za pozdní tvrzení daně vloni udělily finanční úřady pokuty ve výši 152 milionů korun
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Finanční úřady vloni udělily 148 003 pokut za takzvané pozdní tvrzení daně, tedy za opožděné podání daňového přiznání, hlášení nebo vyúčtování.

Celková výše pokut dosáhla 152 milionů korun, zjistil online deník Aktuálně.cz ze statistiky Generálního finančního ředitelství.

Loňský rok byl prvním, kdy pro tuto sankci platila přísnější pravidla. Přinesl je nový daňový řád účinný od ledna 2011.

Automaticky alespoň 500 korun

Finanční úřad nyní musí pokutu udělit povinně, jestliže je zpoždění delší než pět pracovních dnů. Pokuta činí vždy alespoň 500 korun a nejvýše 300 tisíc korun. Konkrétně se počítá jako 0,05 procenta stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však pět procent stanovené daně.

Pokutu udělí úřad i v případě, že sice vychází nulová daň, ale poplatník měl povinnost podat přiznání a neučinil tak.

Až do konce roku 2010 záleželo na úředníkovi, zda podobnou sankci v konkrétním případě udělí, pokuta tedy nebyla automatická. Finanční úřad mohl zvýšit vyměřenou daň o 10 procent, v praxi však tuto možnost využíval až při delším prodlení.

Vedle automatické pokuty hrozí opozdilcům také úroky z prodlení (počítané nyní z roční sazby 14,75 procenta), a to počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. Dokud však úroky nedosáhnou alespoň 200 korun, tak je stát nevybírá.

Častěji pro lidi než pro firmy

Automatickou pokutu kvůli zpoždění dostávají výrazně častěji fyzické osoby než právnické. Na celkovém počtu 148 tisíc pokut se fyzické osoby podílely téměř 107 tisíci.

Na druhou stranu dostávají fyzické osoby v průměru nižší pokuty - na celkové výši 152 milionů korun se podílely „jen" 68 miliony. Zatímco u právnických osob činila pokuta v průměru 2031 korun, u fyzických 639 korun.

Nejvíce pokut udělily úřady u daně z přidané hodnoty, kde lze také termín zmeškat několikrát ročně. Za rok 2011 šlo celkem o 45,4 tisíce případů s celkovou pokutou 57 milionů korun. Z toho podnikající fyzické osoby se na tomto počtu podílely 29 tisíci případy a sankcí přes 19 milionů korun.

Lidé zapomínají také na včasné přiznání k dani z nemovitostí (20,4 tisíce pokut fyzickým osobám), k dani z příjmů fyzických osob (téměř 19 tisíc pokut, z toho šest tisíc u zaměstnanců), k dani z převodu nemovitostí (17,9 tisíce pokut) nebo k silniční dani (17,6 tisíce pokut). Kvůli zpoždění daně z příjmů právnických osob udělily úřady přes 6,5 tisíce pokut.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy