Už jste nahlásili nákup vína? Absurdní povinnost končí

Petr Kučera Petr Kučera
6. 5. 2012 6:00
Poslanci zrušili povinná hlášení podle zákona o vinohradnictví
Formulář pro hlášení o nákupu vína
Formulář pro hlášení o nákupu vína | Foto: mze.cz

Praha - Všichni, kdo si vloni koupili jakékoliv množství vína a nepodali o tom speciální hlášení, porušují zákon. Podnikatelům a firmám za to hrozí pokuta až pět milionů korun.

Absurdní povinnost, vyplývající z vloni přijaté novely zákona o vinohradnictví a účinnou od 1. ledna 2012, nyní poslanci zrušili.

V tomto týdnu totiž definitivně schválili novelu, která tato speciální hlášení ruší. Povinnost skončí zřejmě na začátku června poté, co novela vyjde ve Sbírce zákonů.

Hlásit měl každý...

"Každý, kdo v kalendářním roce nakoupil rmut, mošt nebo víno, je povinen odevzdat do 15. ledna následujícího roku prohlášení o nákupu ke dni 31. prosince za celý předcházející kalendářní rok," uvádí § 29 odst. 5, který se do zákona o vinohradnictví dostal právě v loňské novele.

Zákon přitom - ani na jiném místě - nijak neupřesňuje, koho se zmíněná povinnost týká. Vztahuje se proto na všechny, tedy na firmy, podnikatele i běžné spotřebitele.

Sankce - až pět milionů korun - nicméně podle zákona hrozí "jen" právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám (OSVČ), avšak nezávisle na oboru podnikání. Teoreticky tedy i firmě, která koupila pár lahví jako dárek obchodním partnerům.

"Každý" tedy měl do letošního 15. ledna podat hlášení na speciálním formuláři, zveřejněném mimo jiné na webu ministerstva zemědělství, a zaslat jej Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému ve Znojmě.

O případné sankci by rozhodla Státní zemědělská a potravinářská inspekce, v praxi však tuto nechtěnou povinnost nekontroluje. Už v lednu totiž ministerstvo zemědělství avizovalo, že absurditu zruší další rychlou novelou.

... teď už nikdo

Obecná formulace povinnosti pro "každého" přitom v loňském návrhu od ministerstva zemědělství nebyla. Do zákona ji dostal až návrh zemědělského výboru Poslanecké sněmovny.

Výbor chtěl letos nejdříve odstranit svůj omyl tím, že by povinné hlášení omezil jen na nákup vína "v celkovém množství větším než 1000 litrů".

Poslanci však nakonec dali přednost úplnému zrušení tohoto hlášení. A v tomto týdnu přehlasovali i senátní návrh, který chtěl zachovat hlášení pro vína "s původem mimo území České republiky v celkovém množství větším než 50 hektolitrů v nádobách o obsahu nad 15 litrů".

Každá láhev třikrát

Svaz obchodu a cestovního ruchu upozorňuje, že hlášení by musel podávat každý článek dodavatelského řetězce a případně i prodejce nebo spotřebitel.

"Každá láhev by tak byla do systému zanesena tolikrát, kolik bylo článků řetězce. Takže za jednu láhev by byly v systému minimálně tři kusy (výhradní distributor či výrobce - velkoobchod - maloobchodník či hospodský) a nešlo by rozklíčovat podrobnosti," říká prezident svazu Zdeněk Juračka.

Takovou povinnost by svaz považoval za zcela bezúčelnou, zmatečnou a představující ukázkovou neskutečnou administrativní bariéru.

 

Právě se děje

Další zprávy