Počet Čechů v dluhové pasti roste. Většina exekucí nemá šanci na úspěch

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
29. 3. 2017 11:18
Celkově je v exekuci 834 tisíc lidí, téměř polovina má čtyři a více exekucí. Počet těchto lidí meziročně narostl o desetinu. Lidí s deseti a více exekucemi bylo na konci loňského roku 145 tisíc. Kvůli tomu je 85 procent probíhajících exekucí nevymahatelných.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet nově zahájených exekucí v loňském roce klesl na nejnižší úroveň od roku 2008. Exekutoři začali loni vymáhat dluh v 680 tisících případech, což je o desetinu méně než před rokem.

Postupně ale klesá vymahatelnost dluhů v exekucích, takže celkový počet běžících exekucí vzrostl ke konci loňského roku meziročně o pět procent. V Česku nyní běží 4,68 milionu exekucí - naprostá většina z toho připadá na domácnosti, zatímco na firmy jen 230 tisíc.

Čerstvou statistiku dnes zveřejnila Exekutorská komora ČR. Ta současně upozorňuje, že stále narůstá počet lidí, kteří mají více exekucí, a jejichž dluhy tak jsou prakticky nevymahatelné.

Celkově je v exekuci 834 tisíc lidí a 68 tisíc firem. Čtyři a více exekucí má celkem 413 tisíc lidí, tedy téměř přesně polovina. Počet těchto lidí meziročně narostl o desetinu. Lidí s deseti a více exekucemi bylo na konci loňského roku 145 tisíc, což je nárůst o pětinu.

Kvůli tomu je 85 procent probíhajících exekucí nevymahatelných, upozorňuje komora. Exekutoři je ale i přesto zahajují, protože si to přejí věřitelé, tedy například banky, úvěrové společnosti, pojišťovny, energetické firmy nebo operátoři.

Exekutorská komora proto volá po systémových změnách. Třeba po zavedení povinných záloh, které by věřitelé museli platit za zahájené exekuce, nebo po zavedení místní příslušnosti exekutorů.

"Mnohačetnost exekucí je stále více jedním z nejtíživějších celospolečenských problémů. U většiny pohledávek je u takových lidí prakticky nemožné dlužnou částku v únosném čase vymoci," říká Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR.

Vymahatelnost exekucí podle Fučíkové dál klesá a pohybuje se někde mezi 20 a 30 procenty. I přesto jsou exekutoři podle ní stále nejefektivnější cestou, jak zajistit vymahatelnost dluhů. Před jejich zavedením v roce 2001 se vymahatelnost pohybovala v řádech nižších jednotek procent, připomíná Fučíková.

Ministerstvo spravedlnosti chce problémy lidí, kteří jsou v takzvané dluhové pasti, vyřešit novými pravidly osobního bankrotu. Ten by měl být nově dostupný i těm, kteří nejsou schopni splatit ani 30 procent dluhů - což je dosavadní hranice pro povolení osobního bankrotu.

"Amnestie není správnou cestou. Dluhy se mají platit, a ne odpouštět," říká k tomuto návrhu Fučíková. Zároveň ale připouští, že nemá vlastní návrh na to, jak problém s předluženými lidmi vyřešit.

Ministerstvo spravedlnosti zároveň přichystalo i novelu exekučního řádu, která počítá i s povinnými zálohami, ale zatím nezavádí místní příslušnost exekutorů. Zatímco u změny osobního bankrotu ministr spravedlnosti věří, že se změny podaří prosadit ještě v tomto volebním období, u změn exekucí s tím už příliš nepočítá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. V tiskové zprávě to v pátek oznámilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Praha Varšavě vytýká to, že v souvislosti s rozšířením těžby porušilo unijní právo, součástí žaloby je také žádost o zastavení těžby uhlí v dole do doby, než unijní soud rozhodne.

MŽP ve zprávě dále uvedlo, Česko také požádalo soud, aby žalobu projednal přednostně, vzhledem k dopadům těžby na obyvatele příhraničních oblastí Libereckého kraje. Záměr žalobu podat v pondělí schválila česká vláda. Polské ministerstvo ovzduší a životního prostředí v pondělí podle televize TVN 24 vyjádřilo nad rozhodnutím české vlády údiv. Podání žaloby přivítaly ekologické organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy