Muž, který střílel na exekutory, si odsedí 12 let ve vězení. Nemířil jsem na ně, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2016 15:24
Za střelbu na exekutory uložil Krajský soud ve Zlíně pachateli 12 let vězení. Muž loni v lednu namířil na dva exekutory legálně drženou pistoli, a když utekli, vystřelil do dveří, za nimiž jeden z exekutorů stál. Jen náhodou jej střela minula. Obžalovaný se hájí, že nikomu ublížit nechtěl, a střela podle něj byla pouze varovná. Tvrdí, že měl strach o svůj život, když se u něj v bytě objevili dva cizí muži. Soud mu uložil trest pod dolní hranicí sazby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Zlín – Krajský soud ve Zlíně uložil Jaroslavu Janotovi 12 let vězení za lednovou střelbu na exekutory v Napajedlech na Zlínsku. Obžalovaný odmítl, že by na ně mířil. Výstřel byl varovný, řekl. Kromě pokusu o vraždu ho soud uznal vinným i z vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Janotovi hrozilo 15 až 20 let, případně i výjimečný trest. Soud mu uložil trest pod spodní hranici sazby. Rozsudek není pravomocný, Janota se na místě odvolal k olomouckému vrchnímu soudu.

"Zvažovali jsme uložení i mírnějšího trestu, ale s ohledem na souběh trestných činů i závažnost činu jsme uložili trest 12 let, který je snad přiměřený a spravedlivý i s ohledem na další případy, které zde projednáváme. Sice zůstalo u pokusu (o vraždu), ale to nezáleželo na vůli pana obžalovaného – jestli někoho trefí, nebo netrefí přes zavřené dveře s vědomím, že tam ten člověk je a že ho zastřelit může," řekla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

Podle Janotovy obhájkyně Soni Kozové krajský soud zcela ignoroval psychický stav jejího klienta, do kterého se dostal tím, že se do jeho bytu "vpáčili" exekutorští vykonavatelé. Kvůli trestu pod spodní hranici sazby si ponechal lhůtu pro podání odvolání státní zástupce Martin Malůš, který pro Janotu žádal 15 až 16 let.

Janota podle obžaloby nereagoval na výzvu vykonavatelů soudního exekutora. Zamkl se před nimi v pokoji bytu v panelovém domě. Podle státního zástupce Martina Malůše na oba exekutory, kteří vstoupili do místnosti, nejprve namířil zbraň. Muži z pokoje utekli. Janota pak vystřelil směrem ke vstupním dveřím bytu, u kterých stál jeden z exekutorů, jenž telefonicky přivolával policii. Střela ho podle Malůše minula šťastnou náhodou.

Obžalovaný uvedl, že po noční směně spal a probudily ho nezvyklé zvuky, jako kdyby někdo na zámek nasazoval páčidlo. Tyto lidi prý považoval za zloděje a zamkl pokoj. "Měl jsem strach o život. V bytě se pohybovali cizí lidé, kteří se do něj dostali násilím," hájil se. Tvrdil, že vystřelil kvůli obavě, že cizí lidé budou útok opakovat. Střelbu si prý kvůli výpadku paměti nevybavuje.

Podle exekutora muž ale navíc jeho i kolegu ohrožoval i z balkonu. K domu tehdy dorazila zásahová jednotka policie s vrtulníkem. Muž odevzdal pistoli a otevřel po domluvě s vyjednavačem policie.

Znalci u něj ale takzvanou spánkovou opilost vyloučili. Podle nich se v situaci orientoval a jednal organizovaně, byť se jeho jednání v tíživé životní situaci dá podle nich označit za zkratkovité. Soudkyně Šperlichová označila Janotovu obhajobu za krajně nevěrohodnou. O exekutorech podle ní musel vědět, neboť muži se ho snažili opakovaně a hlasitě kontaktovat.

Janota činu litoval a exekutorům, jejichž postup soud považuje za korektní, se omluvil. Senát to stejně jako dosavadní bezúhonnost obžalovaného vzal v úvahu při ukládání trestu. Exekuci ve výši 70 000 korun prý Janota zaplatil, pomohla mu matka. Obžalovaný řekl, že má celkem dluhy asi 1,5 milionu Kč.

"Mám silné morální zásady. Nestalo by se to, kdybych nebyl v hlubokém spánku. Nebyl jsem při smyslech," dodal Janota. Zbraň Browning ráže 6,35 milimetru Janota měl legálně, po činu mu ji policie odebrala.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Klimatická konference v Madridu pokračuje, zatím bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fryčová suverénně vyhrála maraton v Antarktidě

Česká vytrvalkyně Lenka Fryčová vyhrála maraton v Antarktidě, který se běžel na sněhu a ledu za teploty -20 stupňů Celsia. Předběhlo ji jen šest mužů, vítězný Američan William Hafferty překonal časem 3:34:12 o půl minuty traťový rekord Petra Vabrouška z roku 2013.

Fryčová, která je rovněž úspěšnou malířkou, dostala závod na 80. stupni jižní šířky jako dárek k narozeninám. Vyhrála v čase 4:40:38, druhou Beatu Larsonovou za sebou nechala o 50 minut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy