Muž, který střílel na exekutory, si odsedí 12 let ve vězení. Nemířil jsem na ně, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2016 15:24
Za střelbu na exekutory uložil Krajský soud ve Zlíně pachateli 12 let vězení. Muž loni v lednu namířil na dva exekutory legálně drženou pistoli, a když utekli, vystřelil do dveří, za nimiž jeden z exekutorů stál. Jen náhodou jej střela minula. Obžalovaný se hájí, že nikomu ublížit nechtěl, a střela podle něj byla pouze varovná. Tvrdí, že měl strach o svůj život, když se u něj v bytě objevili dva cizí muži. Soud mu uložil trest pod dolní hranicí sazby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Zlín – Krajský soud ve Zlíně uložil Jaroslavu Janotovi 12 let vězení za lednovou střelbu na exekutory v Napajedlech na Zlínsku. Obžalovaný odmítl, že by na ně mířil. Výstřel byl varovný, řekl. Kromě pokusu o vraždu ho soud uznal vinným i z vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Janotovi hrozilo 15 až 20 let, případně i výjimečný trest. Soud mu uložil trest pod spodní hranici sazby. Rozsudek není pravomocný, Janota se na místě odvolal k olomouckému vrchnímu soudu.

"Zvažovali jsme uložení i mírnějšího trestu, ale s ohledem na souběh trestných činů i závažnost činu jsme uložili trest 12 let, který je snad přiměřený a spravedlivý i s ohledem na další případy, které zde projednáváme. Sice zůstalo u pokusu (o vraždu), ale to nezáleželo na vůli pana obžalovaného – jestli někoho trefí, nebo netrefí přes zavřené dveře s vědomím, že tam ten člověk je a že ho zastřelit může," řekla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

Podle Janotovy obhájkyně Soni Kozové krajský soud zcela ignoroval psychický stav jejího klienta, do kterého se dostal tím, že se do jeho bytu "vpáčili" exekutorští vykonavatelé. Kvůli trestu pod spodní hranici sazby si ponechal lhůtu pro podání odvolání státní zástupce Martin Malůš, který pro Janotu žádal 15 až 16 let.

Janota podle obžaloby nereagoval na výzvu vykonavatelů soudního exekutora. Zamkl se před nimi v pokoji bytu v panelovém domě. Podle státního zástupce Martina Malůše na oba exekutory, kteří vstoupili do místnosti, nejprve namířil zbraň. Muži z pokoje utekli. Janota pak vystřelil směrem ke vstupním dveřím bytu, u kterých stál jeden z exekutorů, jenž telefonicky přivolával policii. Střela ho podle Malůše minula šťastnou náhodou.

Obžalovaný uvedl, že po noční směně spal a probudily ho nezvyklé zvuky, jako kdyby někdo na zámek nasazoval páčidlo. Tyto lidi prý považoval za zloděje a zamkl pokoj. "Měl jsem strach o život. V bytě se pohybovali cizí lidé, kteří se do něj dostali násilím," hájil se. Tvrdil, že vystřelil kvůli obavě, že cizí lidé budou útok opakovat. Střelbu si prý kvůli výpadku paměti nevybavuje.

Podle exekutora muž ale navíc jeho i kolegu ohrožoval i z balkonu. K domu tehdy dorazila zásahová jednotka policie s vrtulníkem. Muž odevzdal pistoli a otevřel po domluvě s vyjednavačem policie.

Znalci u něj ale takzvanou spánkovou opilost vyloučili. Podle nich se v situaci orientoval a jednal organizovaně, byť se jeho jednání v tíživé životní situaci dá podle nich označit za zkratkovité. Soudkyně Šperlichová označila Janotovu obhajobu za krajně nevěrohodnou. O exekutorech podle ní musel vědět, neboť muži se ho snažili opakovaně a hlasitě kontaktovat.

Janota činu litoval a exekutorům, jejichž postup soud považuje za korektní, se omluvil. Senát to stejně jako dosavadní bezúhonnost obžalovaného vzal v úvahu při ukládání trestu. Exekuci ve výši 70 000 korun prý Janota zaplatil, pomohla mu matka. Obžalovaný řekl, že má celkem dluhy asi 1,5 milionu Kč.

"Mám silné morální zásady. Nestalo by se to, kdybych nebyl v hlubokém spánku. Nebyl jsem při smyslech," dodal Janota. Zbraň Browning ráže 6,35 milimetru Janota měl legálně, po činu mu ji policie odebrala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Atlético deklasovalo Eibar a zůstává v čele, Real nedal gól

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a upevnili si ve 33. kole vedení ve španělské lize. Druhý Real totiž uhrál pouze bezbrankovou remízu na hřišti Getafe a na městského rivala teď ztrácí tři body. Čtvrtá Sevilla vyhrála 2:1 v San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy od 42. do 53. minuty nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a navýšili náskok na Real, který se gólově neprosadil v malém madridském derby proti Getafe.

"Bílý balet" porazil Getafe ve 13 z posledních 14 vzájemných utkání, tentokrát ale proti oblíbenému soupeři nenavázal na čtyřzápasovou vítěznou sérii v La Lize. Getafe nevyhrálo pošesté v řadě a drží se čtyři body nad sestupovým pásmem.

V souboji dosavadních sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale výsledek během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastný odraz míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok 15 bodů na nově pátý Villarreal, který deklasoval 5:1 Levante.

Zdroj: ČTK
Další zprávy