Praha - Čtyři a půl tisíce lidí z původně 84 500 účastníků rušeného druhého pilíře systému penzí neuvedlo, jak má být s jejich penězi naloženo. Lhůta pro podání žádosti o jejich výplatu uplynula na konci září. Penzijní společnosti jim proto naspořené peníze převedou na finanční úřady.
Tito lidé o peníze nepřijdou, budou o ně ale muset finanční úřad zažádat. Ten s nimi bude nakládat jako s daňovým přeplatkem - může si například z této částky automaticky strhnout sumu, kterou dotyčný případně dluží na daních.
"Ukázalo se, že hodně lidí nechávalo rozhodnutí na poslední chvíli. Zatímco v létě jsme evidovali zhruba polovinu účastníků, kteří se nerozhodli, jak chtějí peníze vyplatit, čtrnáct dní před vypršením lhůty to byla třetina, nakonec budeme muset převést na finanční úřady prostředky jen zhruba pěti procentům účastníků," uvedl prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop.
Lidé volili nejčastěji převod na účet nebo výplatu složenkou, do třetího pilíře si nechalo naspořené peníze převést 7,5 procenta účastníků. Účastníkům, kteří včas oznámili, jak chtějí peníze vyplatit, začnou penzijní společnosti posílat peníze od 15. října, nejpozději do konce roku by měl mít každý své peníze k dispozici.
Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Současná koaliční vláda prosadila zrušení druhého pilíře k 1. lednu, výplata peněz účastníkům se uskuteční do konce letošního roku.
O rušení pilíře se vedl mezi zákonodárci spor. Zatímco levice říkala, že druhý pilíř vysává peníze ze státního průběžného financování penzí, které je schodkové, pravice poukazovala na to, že objem peněž v celém důchodovém systému zvyšuje.