Praha - Nejvyšší úrok mezi spořicími účty v tuzemských bankách nově nabízí LBBW Bank. Láká na úrokovou sazbu 2,35 procenta ročně, na zájemce ale čekají tři omezení.
Nový produkt s názvem IQ spořicí účet má především měsíční výpovědní lhůtu. Zájemce tedy dostane své peníze až za měsíc poté, co o ně banku požádá.
Za standardní je přitom na českém trhu obvykle chápán takový spořicí účet, který umožňuje prakticky okamžitý výběr naspořených peněz, případně do druhého dne po nahlášení tohoto úmyslu.
Rychlejší výběr je možný, ale banka si strhne sankční poplatek 0,25 % z předčasně vybírané částky. Zbytek vkladu pak odešle na vybraný účet hned v den, kdy o to zájemce požádá.
Nový IQ spořicí účet se tedy blíží spíše termínovanému vkladu, v tom případě by zejména u vkladů do jednoho roku nabízel jednu z nejlepších sazeb na trhu. Podobný "spořicí účet" má také spořitelní družstvo WPB Capital, minimální výpovědní lhůta je půl roku.
Zatímco úrok u spořicího účtu se může kdykoliv snížit, ale i zvýšit, u termínovaných vkladů má klient jistotu, že po smluvenou dobu zůstane stejný.
Jen pro vklady od 100 tisíc
Nový IQ spořicí účet od LBBW Bank má pro drobné střadatele i další omezení. Úroková sazba 2,35 procenta platí až pro vklady převyšující 100 tisíc korun. Nižší vklady jsou úročeny jen 0,25 procenty, tedy výrazně pod průměrem trhu.
Příjemné je, že vyšší sazbou se (při zůstatku alespoň 100 tisíc) úročí celý vklad, nikoliv jen jeho část přesahující stotisícovou hranici.
I nadále si lze založit také dosavadní produkt LBBW spořicí účet, který umožňuje okamžitý výběr. Pro vklady nad 100 tisíc má solidní sazbu 1,75 procenta, pro nižší pak 0,25 procenta.
Nejvyšší sazbu pro klasické spořicí účty stále nabízí kampelička Metropolitní spořitelní družstvo - 2,8 procenta ročně nezávisle na výši vkladu. Mezi bankami dosud vedly Equa bank a Wüstenrot hypoteční banka se sazbou 2,3 procenta, díky možnosti neplacení daně z úroků se jim v praxi vyrovnal i spořicí účet od Zuno Bank (podrobnější porovnání najdete zde). Na rozdíl od LBBW nabízejí vysoký úrok i při nižších částkách.
I nadále však platí, že spořicí účty a termínované vklady jsou především bezpečným spořením pro konzervativní "investory", kteří chtějí peníze zejména uchránit před inflací nebo jiným znehodnocováním na běžném účtu. S výrazným zbohatnutím nelze počítat - zvláště nyní, kdy jsou úroky rekordně nízko.
Dvacet korun za odchozí platbu
Třetím omezením IQ spořicího účtu od LBBW Bank oproti konkurenci je poplatek za odchozí platbu, tedy za výběr části vkladu.
Za převod na jiný účet si banka strhne 20 korun, při výběru v hotovosti 55 korun. Většina spořicích účtů v jiných bankách přitom nabízí alespoň jeden bezplatný převod měsíčně. Dokonce i Equa bank, která zpoplatňuje každou odchozí platbu, vybírá "jen" devět korun.
Spořicí účet u LBBW si může založit kdokoliv, není tedy potřeba mít u stejné banky zároveň (placený) běžný účet. Oproti konkurenci jej však nelze založit přes internet, zájemce musí navštívit některou z poboček.
Založení i samotné vedení spořicího účtu je zdarma, stejně jako všechny vklady, příchozí platby nebo jeho zrušení. Úroky jsou připisovány měsíčně. Vše tedy tak, jak je na trhu obvyklé.