Nejvyšší úrok u spořicího účtu? Ani 2,3 není víc než 2

Petr Kučera Petr Kučera
29. 8. 2011 9:00
Dvě banky teď slibují vyšší úrok než nováček Zuno. V praxi ho ale nepřekonají

Praha - Hned dvě banky, Wüstenrot a Axa, zvýšily v minulém týdnu úrokovou sazbu a lákají na nejlépe úročený spořicí účet se sazbou 2,3 procenta ročně.

Takový úrok je momentálně skutečně nejvyšší na trhu, opravdovou jedničkou však přesto v praxi zůstává nová Zuno Bank.

Ta sice při svém vstupu v polovině července přišla se sazbou "jen" dvě procenta, díky ojedinělému způsobu úročení ale klientům stále přináší vyšší čistý zisk než konkurenti.

Kdo si nyní uloží 100 tisíc s možností okamžitého výběru a nechá je na účtu přesně rok, získá u Zuno přes 2020 korun. U Wüstenrot dostane po zdanění necelých 1980 korun, u Axa necelých 1810 korun. Ve všech případech si bude muset od tohoto "čistého zisku" ještě odečíst inflaci.

Vybírat mezi těmito třemi králi nemusí ten, kdo se nebojí kampeliček. Absolutní jedničkou totiž zůstává spořicí účet od Metropolitního spořitelního družstva s 2,8 procenty. Stotisícový vklad mu za rok přinese "čistý zisk" přes 2400 korun.

Wüstenrot překonává sám sebe

Málokdy vídaný krok předvedla v srpnu Wüstenrot hypoteční banka.

Na vstup Zuno Bank reagovala už začátkem měsíce, kdy zvýšila sazbu na standardním spořicím účtu na 2,1 procenta. Co do výše sazby se tak stala staronovou jedničkou mezi bankami.

Už po třech týdnech ale Wüstenrot zvyšuje sazby znovu, tentokrát na 2,3 procenta, takže na pozici jedničky překonává sama sebe.

Tato vyšší sazba přitom čeká nejen na nové klienty, ale na všechny, kteří si sjednali účet od 28. prosince loňského roku.

Lidem, kteří si účet založili do 27. prosince, Wüstenrot nadále nabízí původní sazbu 2,6 procenta, s níž vloni v listopadu vstoupila na trh.

Sazbou 2,3 nebo 2,6 procenta se však úročí jen účty, na nichž je uloženo alespoň 30 tisíc korun. Pro nižší zůstatky nadále platí jen minimální úrok 0,1 %, stejně jako pro vklady vyšší než tři miliony (počínaje smlouvami uzavřenými od letošního 2. května), respektive pět milionů (u starších smluv).

2,3 % od Axa je jen teorie

Do boje se Zuno bank se vydala také Axa Bank, která na trh vstoupila vloni v únoru a kralovala mu až do listopadového uvedení spořicího účtu právě od Wüstenrot.

Základní úroková sazba sice u Axa zůstává beze změny (2 % p.a. pro vklady do tří milionů a 1,3 % nad tuto hranici), na konci roku však banka připíše úrokový bonus ve výši 0,3 % z průměrné výše zůstatku na spořicím účtu v roce 2011.

Bonus získají nejen noví, ale i dosavadní klienti Axa. U nových klientů se rozhodující období pro průměrný roční zůstatek začne počítat teprve od data založení účtu.

Teoreticky lze tedy dosáhnout ročního úroku 2,3 % - stejného jako u Wüstenrot.

Ve skutečnosti však tento bonus bude výrazně nižší než 0,3 % i v modelovém případě, kdy klient nechal od 1. ledna po celý letošní rok na účtu 100 tisíc korun. Místo aby získal bonus 300 korun, dostane jen zhruba 110 korun.

Pro výpočet je totiž rozhodující doba trvání akce, která začala teprve 22. srpna (a končí 31. prosince). Přesný vzorec banka uvádí v podrobných podmínkách bonusu.

Letní akce skončila o týden dříve

Také Axa učinila málokdy vídaný krok - o týden dříve zrušila svou předchozí letní akci. Ta lákala na jednorázový bonus 250 korun pro všechny, kdo si přes web zřídí nový účet, do deseti dnů si na něj vloží alespoň 10 tisíc a nechají je tam alespoň do října (kdy bude bonus vyplacen).

Zmíněná akce měla původně platit pro všechny, kdo si takto zřídí účet do 30. srpna - tento termín dokonce stále zůstává i v základním popisu na webu banky. V pravém sloupci však přibylo oznámení, že "akce bude ukončena k 24. srpnu". Všem, kdo si účet uzavřeli od 1. července do 24. srpna, banka samozřejmě slíbenou prémii vyplatí.

Možnost dřívějšího ukončení akce připouštěly i její podrobné podmínky. V praxi však k podobným zkrácením obvykle nedochází, mnohem častější je naopak prodloužení původně avizovaného období.

Mimochodem, i pravidla nové akce (roční bonus 0,3 %) umožňují bance vedle jejího zkrácení či prodloužení také "kdykoliv jednostranně změnit její podmínky".

Fígl Zuno Bank stále bez následníků

Nejvyšší čistý výnos nadále nabízí Zuno Bank, a to díky dennímu připisování úroků, zatím ojedinělému na českém trhu. Konkurenti připisují úroky měsíčně nebo čtvrtletně.

Zjednodušeně řečeno: Právě díky dennímu připisování jsou dílčí úroky tak nízké, že z nich Zuno nemusí strhávat 15% daň z úroků. Tento postup umožňuje metodický pokyn daňové správy, zatím stále platný.

Zmíněnou výhodu lze využívat, jestliže zůstatek na spořicím účtu nepřevyšuje v daný den 127 500 korun - každý si však může založit až deset takových spoření.

Kdo si tedy uloží 100 tisíc korun s možností okamžitého výběru, ale nakonec si je vybere až po roce, získá - bez započtení inflace - u Zuno Bank zhruba 2020 korun, zatímco u Wüstenrot necelých 1980 korun.

Hong Kong zdobí zlatá prasátka. Symbol nadchházejícího Nového čínského roku.
Hong Kong zdobí zlatá prasátka. Symbol nadchházejícího Nového čínského roku. | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nová internetová banka láká na levný účet a vyšší úroky
Spořicí ING Konto dostane bratry - termínované vklady
Běžný účet vám požírá peníze. Podívejte, jak se ztrácí

Wüstenrot i nadále nabízí možnost, jak si úrokovou sazbu ještě zvýšit až na 2,5 % (u starších smluv dokonce na 3 %) a překonat tak Zuno i v čistém zisku po zdanění. Jenže to sebere spořicímu účtu jeho hlavní výhodu - možnost okamžitého výběru.

Podmínkou pro úrokový bonus od Wüstenrot totiž je, že si klient "zafixuje" alespoň část vkladu na tři, šest, devět nebo dvanáct měsíců - tedy když se zaváže, že je po určitou dobu nevybere. Pokud slib nedodrží, dostane se sice k uloženým penězům snadno (banka mu je neblokuje), ale bonus samozřejmě nedostane - pouze základní sazbu.

Lidé, kteří předem vědí, že uložené peníze nebudou určitou dobu potřebovat, přitom dostanou vyšší úrok na termínovaných vkladech některých bank či záložen.

Absolutní jedničkou zůstává záložna

Mezi spořicími účty s možností okamžitého výběru zůstává absolutní jedničkou Metropolitní spořitelní družstvo s 2,8 procenty.

Kvůli založení účtu a pozdějšímu výběru či převodu úspor je ale nutné navštívit pobočku této záložny v Praze, Brně nebo Olomouci.

Zákonné pojištění vkladu je u takzvaných kampeliček stejné jako v případě bank, tedy až do výše 100 tisíc eur. Oproti 90. letům výrazně zpřísnila i regulace, tedy zákonné požadavky na záložny.

Konkrétní žebříčky a příklady zhodnocení najdete v následujícím přehledu, aktualizovanému k 28. srpnu. Nezařadili jsme do něj produkty či sazby, které jsou nyní dostupné už jen pro klienty s dříve uzavřenou smlouvou (záložna Moravský peněžní ústav a starší varianty spoření u Wüstenrot či Partners).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy