Zákaz prodeje se vrací. Místo hromadného propouštění ale řetězce hledají další pracovníky

Markéta Zemánková Petr Kučera Markéta Zemánková, Petr Kučera
6. 5. 2017 18:21
V pondělí 8. května opět platí zákaz prodeje ve větších obchodech. Varování Svazu obchodu, podle něhož přijdou o práci tisíce zaměstnanců, se ale zatím nenaplňuje. Naopak: prodejny stále shánějí nové pracovníky. Zákaz je však znát na tržbách řetězců - část zákazníků sice nakoupí jindy, část ale utratí peníze úplně jinde. Výklad zákona opět vyzkouší e-shop Alza, když v pondělí nechá své prodejny otevřené.
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek | Foto: Leták Kauflandu

Praha - Poslední den prodlouženého víkendu, v pondělí 8. května, zůstanou větší obchody povinně zavřené. Zatímco Dne vítězství se týká zákaz prodeje, na Svátek práce se před týdnem nevztahoval. Podle senátorů vedených Františkem Bublanem (ČSSD), kteří zákaz loni prosadili, jde zatím o kompromis, protože všechny svátky najednou by zřejmě neprošly.

Vedle 8. května se zákaz týká také 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince, 1. ledna a Velikonočního pondělí. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Běžně prodávat lze na Velký pátek, 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu.

Výjimka ze zákazu platí pro obchody do 200 metrů čtverečních prodejní plochy, železniční a autobusová nádraží, letiště, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů.

Místo propouštění hledají nové zaměstnance

Svaz obchodu a cestovního ruchu, který sdružuje hlavně velké řetězce, loni varoval, že kvůli zákazu přijde o práci několik tisíc lidí. "Nebudou to pouze prodavači či prodavačky, ale také pracovníci bezpečnostních agentur, úklidu a údržby, což jsou obvykle občané ze slabších sociálních vrstev. Zákon dopadne zejména na práce na zkrácený úvazek a brigádníky, kde často pracuje nejohroženější skupina, konkrétně svobodné matky s dětmi. Za práci ve svátek totiž náleží zvláštní, nikoli nepodstatný příplatek," uvedla v říjnu loňského roku šéfka svazu Marta Nováková.

Zákaz poprvé platil 28. října 2016, ale ani po půl roce k výraznějšímu propouštění nedochází. Naopak: Řetězce si opakovaně stěžují na nedostatek pracovníků a inzeráty lákající nové zaměstnance jsou vidět stále častěji.

"V návaznosti na změnu legislativy a s tím spojené uzavření prodejen ve vybraných dnech státních svátků nedocházelo v současné době k propouštění zaměstnanců," potvrzuje mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček.

Zaměstnance kvůli zákazu nepropouštěl ani Lidl. "Tento zákon na nás samozřejmě vliv má, nicméně jsme jej zakomponovali do našich provozních procesů a plánování. Naši zaměstnanci se proto propouštění nemusí obávat," říká mluvčí řetězce Zuzana Holá.

O propouštění nehovoří ani Billa. "Flexibilní modely pracovní doby umožňují efektivně skloubit potřeby zaměstnanců i zaměstnavatele i s ohledem na nejnovější předpisy ohledně provozu během státních svátků," uvádí bez bližších podrobností mluvčí Rudolf Dreithaler.

Také podle předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáty Burianové, která se několik let snažila zákaz prosadit, k propouštění zaměstnanců nedochází. "Pokud víme, žádní propuštěni nebyli. Obchodní řetězce se naopak potýkají s nedostatkem provozních pracovníků," říká.

Svaz obchodu, který loni před propouštěním varoval, zatím žádné konkrétní údaje nemá. "Případné změny v počtech zaměstnanců se projeví až v průběhu celého roku. Vzhledem k tomu, že počty pracovníků jsou plánovány průběžně, nelze takto jednoznačně odpovědět v návaznosti na konkrétní svátek," vysvětluje mluvčí svazu Irena Vlčková.

Lidé si nakoupí jindy, ale neutratí tolik

"Otevírací doba regulovaná zákonem je pro zákazníky matoucí a pro obchody je náročná z provozních důvodů," zdůrazňuje mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček.

"Ukazuje se, že předpoklady o tom, že si lidé nakoupí v jiných dnech, se zcela nenaplňují. Česká ekonomika, dodavatelé i obchodníci přijdou o značnou část prodejů. Jedná se zejména o impulsní nákup, který se logicky neuskuteční, pokud zákazník do obchodu nepřijde," dodává Mareček.

Také podle Václava Koukolíčka z Tesca se sice část tržeb přelije do dnů před a po státním svátku, ale tyto tržby plně nevykompenzují výpadky tržeb spojené s uzavřením obchodů.

Zastánci zákazu - jako předseda odborové centrály Josef Středula - namítají, že lidé během svátků případně utratí peníze v jiné části ekonomiky, například za služby, takže ekonomika jako celek o ně nepřijde.

Alza opět otevře

Své prodejny nechá otevřené i e-shop Alza.cz, potvrdila jeho mluvčí Patricie Šedivá. Alza podle České obchodní inspekce porušila zákaz 28. října i 26. prosince (na Velikonoční pondělí pak měla zavřeno) a nyní jí hrozí pokuta.

E-shop argumentoval tím, že jde pouze o výdejny zboží objednaného online; kontroloři se ale přesvědčili, že zboží si lze koupit i přímo v prodejně - ostatně sama Alza je takto na svém webu nazývá.

"Budeme mít otevřeno za účelem výdeje zboží, objednání zboží přes internet, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních našich partnerů. Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven dne 8. května neporušujeme platné předpisy," říká Tomáš Havryluk, místopředseda představenstva Alza.cz.

"V případě neotevření provozoven by zákazníci nemohli vracet výrobky v zákonem stanovené 14denní lhůtě od převzetí zboží, reklamovat produkty ani odevzdat na provozovnách Alza.cz vysloužilá elektrozařízení k recyklaci," dodává.

Zatím tři pokuty

Za porušení zákazu v pátek 28. října zatím Česká obchodní inspekce uložila tři pravomocné pokuty, které už nabyly právní moci. Každá dosáhla jen 10 tisíc korun, přestože lze uložit sankci až jeden milion korun, při opakování až pět milionů.

Pokutu musí zaplatit podnikatel provozující second hand v Rokycanech. "Při kontrole uvedl, že se domníval, že může mít otevřeno, protože prodejní plocha provozovny nepřesahuje 200 metrů čtverečních," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ve skutečnosti se ale právě v případě zastaváren a dalších prodejen použitého zboží, výkupen či sběren týká zákaz všech prodejen bez ohledu na jejich velikost. Ze stejného důvodu dostaly desetitisícovou pokutu i českobudějovická společnost Sběrsur a brněnská Auto Šerý.

Pokuty kvůli 28. říjnu hrozí ještě dalším osmi firmám. O Vánocích nenašly kontroly žádné porušení zákona s výjimkou zmíněného e-shopu Alza.

 

Právě se děje

Další zprávy