Foto: Albert zkouší unikátní kompostér. Neprodané jídlo promění na humus za jediný den

Foto: Albert zkouší unikátní kompostér. Neprodané jídlo promění na humus za jediný den
Řetězec Albert testuje, zda je pro něj výhodnější dál vozit zbytky jídla do kompostárny, nebo měnit takzvané BRKO (biologicky rozložitelný komunální odpad) na humus přímo v prodejně.
Zbytky jídla vhodného pro rychlé rozložení na biologické hnojivo vznikají nejčastěji v oddělení ovoce a zeleniny.
Jsou to například listy, které lidé odlamují z kedluben přímo v prodejně, aby je zbytečně netahali v taškách.
Anebo salát, jehož lístky už začínají trochu osychat.... Když se takové jídlo, které je ještě k snědku, ale nesplňuje prvotřídní kvalitu, nepodaří prodat za výhodnou cenu, je tím nejlepším kandidátem na "potravu" pro kompostér.
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Jakub Plíhal Iva Špačková, Jakub Plíhal
Aktualizováno 15. 4. 2017 23:11
Lidem vadí, když obchodníci vyhazují do popelnic neprodejné jídlo. Supermarkety se proto snaží dávat stravitelné kusy na charitu a zbytky pak omezují na minimum. Albert nyní zkouší v několika prodejnách jídlo kompostovat – nemusí se tak starat o odvoz. Podívejte se, jak takový turbokompostér funguje. Pro vstup do galerie klikněte na první fotografii.
 

Právě se děje

před 38 minutami

Soud EU nařídil Polsku, aby přerušilo činnost komory trestající soudce

Soudní dvůr Evropské unie ve středu nařídil Polsku pozastavit činnost nové disciplinární komory nejvyššího soudu. Nejvyšší unijní justiční instance tak vyhověla žádosti Evropské komise, aby ve věci vydala předběžné opatření. Soudci již v listopadu vyzvali polský nejvyšší soud, aby prověřil nezávislost svého disciplinárního orgánu na politické moci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy