Foto: Albert zkouší unikátní kompostér. Neprodané jídlo promění na humus za jediný den

Foto: Albert zkouší unikátní kompostér. Neprodané jídlo promění na humus za jediný den
Řetězec Albert testuje, zda je pro něj výhodnější dál vozit zbytky jídla do kompostárny, nebo měnit takzvané BRKO (biologicky rozložitelný komunální odpad) na humus přímo v prodejně.
Zbytky jídla vhodného pro rychlé rozložení na biologické hnojivo vznikají nejčastěji v oddělení ovoce a zeleniny.
Jsou to například listy, které lidé odlamují z kedluben přímo v prodejně, aby je zbytečně netahali v taškách.
Anebo salát, jehož lístky už začínají trochu osychat.... Když se takové jídlo, které je ještě k snědku, ale nesplňuje prvotřídní kvalitu, nepodaří prodat za výhodnou cenu, je tím nejlepším kandidátem na "potravu" pro kompostér.
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Jakub Plíhal Iva Špačková, Jakub Plíhal
Aktualizováno 15. 4. 2017 23:11
Lidem vadí, když obchodníci vyhazují do popelnic neprodejné jídlo. Supermarkety se proto snaží dávat stravitelné kusy na charitu a zbytky pak omezují na minimum. Albert nyní zkouší v několika prodejnách jídlo kompostovat – nemusí se tak starat o odvoz. Podívejte se, jak takový turbokompostér funguje. Pro vstup do galerie klikněte na první fotografii.
 

Právě se děje

před 51 minutami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy