Bonbony Sparta se vracejí na trh. Mistrová z Moravy si na protest přehazuje směny

Iva Špačková Iva Špačková
25. 4. 2017 16:23
Potravinářská firma Nestlé vrátí téměř po 40 letech do prodeje bonbony Sparta. Tradičním Sláviím s kakaovou náplní a Klokankám s příchutí mentolu se tak na pulty vrátí rival, který se je bude snažit porazit ovocnou chutí. Obnovení výroby se neobešlo bez protestů ze strany fanoušků jiných fotbalových klubů.
Foto: Nestlé

Holešov - Bonbony Sparta, které se v Československu prodávaly v sedmdesátých letech minulého století, se vracejí na trh. Nadnárodní společnost Nestlé je v obměněné podobě začala vyrábět ve své továrně Sfinx v Holešově. 

Z tamní výrobní linky tak nyní sjíždějí podobně jako dosud bonbony konkurenčních fotbalových klubů Slavia a Bohemians (ty se prodávají pod názvem Klokanky). 

S nápadem vyrábět bonbony pro fanoušky Sparty přišel vedoucí obchodního týmu Nestlé z regionu střední a jižní Čechy. "Pamatuji, že jsem si Sparty kupoval jako kluk a střídal jsem je se Sláviemi. Ač nejsem fotbalový fanda, tak Sparta jako klub má docela dost členů a fanoušků a příznivců, tudíž potenciálních zákazníků," vysvětluje Jiří Hurt.

Představenstvo Nestlé Česko jeho návrh schválilo. Bonbony se už začaly vyrábět, a to s dvěma příchutěmi - citronovou a višňovou. V minulém století se furé plnilo náplní griotkovou a dýňovou. 

Protest na lince

Zavedení nového výrobku však v továrně provázely menší protesty příznivců jiných fotbalových klubů. "Mistrová ve Sfinxu trvala na změně směny, aby neobsluhovala linku, když pojedou Sparty. Nemá moc ráda žádný pražský klub, protože je z Moravy, ale když už, tak fandí spíše Slavii," říká mluvčí Nestlé Andrea Brožová.

Potravinářská firma bude Sparty vyrábět zhruba do podzimu. Z výrobní linky by mělo sjet kolem 18 tun žlutých a červených bonbonů. Pokud se však limitovaná série 200 tisíc sáčků osvědčí, může se zařadit do stálého portfolia společnosti.

Takto vypadaly bonbony Sparta v 70. letech minulého století.
Takto vypadaly bonbony Sparta v 70. letech minulého století. | Foto: Archiv Nestlé

První Sparty se objeví na trhu už na konci května v prodejnách řetězce Albert. S hlavním odbytem však Nestlé počítá až po startu nového ročníku fotbalové ligy, kdy hodlá bonbony propagovat na stadionech či ve fanklubech a jejich distribuci tak rozšířit mezi všechny potenciální fanoušky. Předpokládá totiž, že na rozdíl od Klokanek a Slávií, které si lidé kupují kvůli chuti po celém Česku, si budou Sparty kupovat hlavně příznivci letenského klubu.

"Máme smlouvu se Spartou, která je výhodná pro obě strany. Fotbalový klub nám také bude pomáhat s propagací výrobků," říká mluvčí Nestlé s tím, že cenové podmínky dohody jsou předmětem obchodního tajemství.

Prodejcům doporučí stejnou cenu jako u Slavie - tedy 16,90 koruny za 90 gramů. Vývoz těchto bonbonů na Slovensko firma neplánuje. 

Na bonbony se těší už i pětiletá Ela z Chebu, která Spartě fandí. Z obalu byla nadšená. "Sparta, jůůůůů, Sparta. To si asi koupím, i když višňovou moc ráda nemám," říká malá fanynka.

Bonbony Sparta se začaly vyrábět ve státním podniku Čokoládovny Praha, který byl předchůdcem Nestlé, na konci 60. let minulého století podobně jako Slavie (1965) a Klokanky (1967). Největší prodejní boom si užily v sedmdesátých letech, kdy se však přestaly - na rozdíl od konkurenčních fotbalových bonbonů - vyrábět.

Foto: Bohemia Marketing

Slávií se ročně vyrobí více než dva miliony sáčků, tedy přes 200 tun; Klokanek o trochu méně, zhruba 1,6 milionu sáčků. Prodeje obou bonbonů jsou podle Nestlé stabilní.

Baníčky z Polska

Bonbony s názvem fotbalového klubu prodává na českém trhu také společnost Bohemia Marketing. V roce 2010 pustila do oběhu pro příznivce Baníku Ostrava bonbony Baníčky, které odebírá z Polska. Vedle sportovních klubů je nabízela i v Globusu v Ostravě, Havířově, Opavě a Praze na Zličíně, ale spolupráce s řetězcem kvůli malým prodejům skončila. 

Výrobu bonbonů pro další fotbalové či hokejové kluby - jako například Sigma Olomouc, Kometa Brno či Bílí Tygři z Liberce - společnost Nestlé neplánuje. Vývoj zcela nového výrobku včetně obalu je totiž časově a finančně mnohem nákladnější než obnova staré značky.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy