Test grilovacích klobás: Bez náhražek, maso ale někde schází

Ekonomika Ekonomika
11. 8. 2015 12:50
Absolutním vítězem dTestu se staly grilovací klobásky Grill&Fun z Lidlu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: dTest

Praha - Čtvrtina testovaných vepřových grilovacích klobás dostupných v českých obchodech neobsahuje množství masa uváděné na obalu. Vyplývá to z testu spotřebitelského časopisu dTest. Ten vyzkoušel 16 druhů vepřových grilovacích klobás, některé z nich nesly označení "norimberské".

"Na grilovací klobásy se nevztahují žádné legislativně stanovené parametry, na rozdíl třeba od špekáčků. Výrobce má tedy volnou ruku a záleží pouze na něm, jaké suroviny použije," říká redaktorka časopisu dTest Olga Šlesingrová.

"Rozdíly byly velké – co do obsahu masa i zbytečných přídatných látek. Nejvíce masa, 92,6 procenta, laboratoř naměřila ve výrobku Original Nürnberger Rostbratwürste (Schlütter´s Echte!), nejméně ho obsahovaly klobásy Bivoj Na gril, a to 55,3 procent,“ dodává Šlesingrová.

Vítěz testu.
Vítěz testu. | Foto: dTest

V senzorické části testu posuzovalo osm odborníků vzhled, vůni, chuť i příjemnost skousnutí u hodnocených klobás. Nejvíce chutnaly Norimberské klobásky Grill&Fun z Lidlu, které měly na řezu šedobílou barvu se zřetelnou mozaikou masových a tukových částic a koření. Po započtení hodnot všech ostatních měřených kritérií se tyto grilovací klobásy staly také celkovým vítězem testu.

Nejméně libového masa, tedy čisté svalové bílkoviny, obsahovaly klobásy Münchner Weisswürste z výroby Ponnath die Meistermetzger - 7,24 procenta. Vepřová kýta jí přitom obsahuje kolem 20 procent.

V žádném z testovaných výrobků laboratoř neobjevila náhražky jako sóju nebo strojně oddělené maso. U některých klobás však vyšly najevo rozdíly mezi naměřeným obsahem masa a hodnotami uváděnými na obalu.

"Největšími hříšníky byly výrobky Münchner Weisswürste a Bavorská grilovací klobáska, obě z dílny Ponnath, které deklarovaly až o pětinu masa více, než jsme naměřili. Oba výrobky si i kvůli tomu odnesly nejhorší hodnocení v testu. První jmenované navíc neoslnily ani v senzorickém hodnocení. Jejich chuť a vůni označila porota jako mdlou, nevýraznou a málo kořeněnou s pěnovitou konzistencí. Po opečení byly klobásy měkké a mazlavé,“ říká Šlesingrová.

Klobásy naopak hojně obsahovaly přídatné látky. Například glutaman sodný, látku zvýrazňující chuť a vůni, obsahovala třetina výrobků. Dále šlo o konzervační látku dusitan sodný, který pomáhá zachovat barvu masných výrobků, nebo polyfosforečnany, které mají za úkol držet v klobásách masovou šťávu nebo vázat přidanou vodu.

 

Právě se děje

Další zprávy