Lidem ve městech nejvíc chybějí řemesla. Banka slibuje pomoc

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
2. 3. 2015 15:40
Průzkum ukázal, že více než čtyři pětiny lidí by chtěly mít možnost rozhodovat o tom, jaký obchod vznikne ve volných nebytových prostorech v sousedství.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Češi v okolí svých bydlišť nejvíce postrádají řemesla. Služby jako zámečnictví, čistírny oděvů nebo opravny obuvi chybí více než dvěma pětinám lidí (41 procent). Vyplývá to z únorového průzkumu, který na vzorku tisíce respondentů uskutečnila Československá obchodní banka (ČSOB).

Téměř čtvrtině lidí chybí v blízkosti bydliště také více železářství nebo hobbymarketů (23 procent) či obchodů s hračkami (19 procent). Blíže by lidé chtěli mít také obchody s módou, knihami nebo chovatelskými potřebami.

Naopak spokojeni jsou lidé s „hustotou pokrytí“ lékárnami (98 procent respondentů), finančními službami nebo supermarkety (shodně 94 procent)

„Přesto by skoro polovina dotázaných uvítala, kdyby byly supermarkety o něco blíže jejich domovům,“ říká výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Slušné pokrytí si lidé také chválí u drogerií, restaurací nebo cukráren. V těsném sousedství nepotřebují mít třeba květinářství nebo šperky.

Průzkum také ukázal, že více než čtyři pětiny lidí (83 procent) by chtěly mít možnost rozhodovat o tom, jaký obchod vznikne ve volných nebytových prostorech v sousedství.

Ke vzniku obchodů či služeb tam, kde lidem nejvíce chybí, chce přispět nový projekt ČSOB s názvem Hledá se obchod.

„Do interaktivní mapy České republiky mohou lidé ode dneška zapichovat virtuální špendlíky. Ty představují jednotlivé typy obchodů a služeb, které by si lidé v konkrétní lokalitě přáli mít,“ vysvětluje fungování projektu generální ředitel ČSOB John Hollows.

Banka slibuje, že tyto tipy pak poskytne stávajícím nebo novým klientům z řad malých a středních firem. K nové investici je chce přimět i zvýhodněnými nabídkami služeb. Jako protislužbu pak od nich očekává příslib používání platebního terminálu od ČSOB.

V budoucnu by chtěla banka do projektu zapojit také samotná města a obce. "Na spolupráci s místními samosprávami nyní pracujeme," dodává Hollows bez bližších podrobností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy