Lidem ve městech nejvíc chybějí řemesla. Banka slibuje pomoc

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
2. 3. 2015 15:40
Průzkum ukázal, že více než čtyři pětiny lidí by chtěly mít možnost rozhodovat o tom, jaký obchod vznikne ve volných nebytových prostorech v sousedství.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Češi v okolí svých bydlišť nejvíce postrádají řemesla. Služby jako zámečnictví, čistírny oděvů nebo opravny obuvi chybí více než dvěma pětinám lidí (41 procent). Vyplývá to z únorového průzkumu, který na vzorku tisíce respondentů uskutečnila Československá obchodní banka (ČSOB).

Téměř čtvrtině lidí chybí v blízkosti bydliště také více železářství nebo hobbymarketů (23 procent) či obchodů s hračkami (19 procent). Blíže by lidé chtěli mít také obchody s módou, knihami nebo chovatelskými potřebami.

Naopak spokojeni jsou lidé s „hustotou pokrytí“ lékárnami (98 procent respondentů), finančními službami nebo supermarkety (shodně 94 procent)

„Přesto by skoro polovina dotázaných uvítala, kdyby byly supermarkety o něco blíže jejich domovům,“ říká výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Slušné pokrytí si lidé také chválí u drogerií, restaurací nebo cukráren. V těsném sousedství nepotřebují mít třeba květinářství nebo šperky.

Průzkum také ukázal, že více než čtyři pětiny lidí (83 procent) by chtěly mít možnost rozhodovat o tom, jaký obchod vznikne ve volných nebytových prostorech v sousedství.

Ke vzniku obchodů či služeb tam, kde lidem nejvíce chybí, chce přispět nový projekt ČSOB s názvem Hledá se obchod.

„Do interaktivní mapy České republiky mohou lidé ode dneška zapichovat virtuální špendlíky. Ty představují jednotlivé typy obchodů a služeb, které by si lidé v konkrétní lokalitě přáli mít,“ vysvětluje fungování projektu generální ředitel ČSOB John Hollows.

Banka slibuje, že tyto tipy pak poskytne stávajícím nebo novým klientům z řad malých a středních firem. K nové investici je chce přimět i zvýhodněnými nabídkami služeb. Jako protislužbu pak od nich očekává příslib používání platebního terminálu od ČSOB.

V budoucnu by chtěla banka do projektu zapojit také samotná města a obce. "Na spolupráci s místními samosprávami nyní pracujeme," dodává Hollows bez bližších podrobností.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy