V Česku opět vypukl spor o "neférové marže". Data nastiňují, kdo zvedá ceny nejvíce

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
22. 4. 2022 7:23
S rostoucí inflací na trhu opět houstne spor o to, kdo na jídle "nemorálně" vydělává. Zemědělci, potravináři, nebo obchody? Stát proto začal kontrolovat prodejce, zda situace nevyužívají a nešponují marže u potravin moc vysoko. Zatímco agroobři dohled státu vítají, samotné řetězce, analytiky i malé farmáře systém kontroly zaráží. Jak se vlastně marže počítá a kdo si z ní ukrajuje nejvíc?
PředchozíPokračovat

Zisk klesá, zpochybňují statistiky agroobři. Malí farmáři problém nevidí

Kachní farma, kachny domácí, kachna - ilustrační foto.
Kachní farma, kachny domácí, kachna - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
  • Souhrnný zisk v zemědělství loni podle dat statistiků opět stoupl, meziročně se zvýšil o dvě miliardy na 21 miliard korun, tedy o 10,5 procenta. V uplynulém desetiletí si obor připisoval vysoké zisky každoročně.
  • Zatímco některé Agrosvazy uvádějí, že výsledky podnikání svých členů nemají k dispozici, jiné tvrdí, že se jejich zisky naopak neustále zhoršují.

"Každoročně sledujeme ziskovost zemědělství podle účetních standardů a v posledních letech dochází k setrvalému poklesu ziskovosti zemědělské výroby. Za rok 2021 dosáhli zemědělci zisku 9,1 miliardy korun, což představuje ziskovost 2601 korun za hektar. Zatím nejlepšího výsledku zemědělci dosáhli v roce 2014, kdy šlo o 13 miliard korun," říká za Zemědělský svaz Pícha. Samotné procento ziskovosti ovšem statistici z ČSÚ u zemědělství nesledují.

Podle Doležala z Agrární komory patří zemědělství dlouhodobě k nejméně ziskovým odvětvím. "Vypovídající je závislost zemědělství na dotačních podporách, bez nichž by sektor vykazoval výraznou ztrátu," argumentuje.

Statistiky ziskovosti jednotlivých členů podle něj komora neeviduje. Upozorňuje ale, že podle údajů sítě FADN, kterou spravuje Ústav zemědělské ekonomiky a informací, se rentabilita řady komodit pohybuje kolem nuly, nebo je dokonce záporná.

  • Na druhou stranu s hospodařením podle Štefla z Asociace soukromého zemědělství nemají výrazný problém malí farmáři.

"Průměrné číselné údaje o vývoji zisku našich členů za poslední roky přímo nemáme. Podle našich informací vyplývajících především z osobních i kolektivních setkávání se však jednotliví naši členové nachází v zisku, který jim umožňuje dlouhodobě úspěšně podnikat," uzavírá farmář.

PředchozíPokračovat
 

Právě se děje

Další zprávy