Bezkontaktní karty začíná vydávat poslední z velkých bank

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 7. 2015 15:00
UniCredit Bank slibovala bezkontaktní karty svým klientům od roku 2012. Smůlu nadále mají zájemci ze Sberbank a Oberbank.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Visa

Praha – Poslední z větších českých bank začíná vydávat platební karty s bezkontaktní funkcí. Rychleji platit za menší nákupy mohou od poloviny července i klienti UniCredit Bank.

"Touto technologií budou vybaveny všechny nově vydané karty, stávající klienti si mohou zdarma požádat o výměnu," říká mluvčí banky Petr Plocek. UniCredit má v Česku téměř 350 tisíc klientů.

Bezkontaktní karty jim slibovala už od roku 2012, kdy se tato technologie začala v Česku poprvé výrazněji prosazovat.

Karty s bezkontaktní funkcí vydává už drtivá většina bank, které působí v Česku. Výjimkou zůstávají Sberbank a Oberbank - obě vydávají karty ve spolupráci s konkurenční ČSOB.

"V tuto chvíli vybíráme z několika různých technických řešení tak, abychom přišli v dohledné době s nejlepším možným řešením pro naše klienty. A to jednak z pohledu uživatelského komfortu, tak samozřejmě bezpečnosti," říká mluvčí Sberbank Radim Kovács.

Bezkontaktní platby do Česka dorazily v roce 2011, kdy je začaly vydávat první dvě banky - Citibank a Česká spořitelna. Loni už Češi „bezkontaktně“ poprvé v historii utratili přes sto miliard korun - konkrétně 108,3 miliardy, tedy zhruba pětkrát více oproti roku 2013. Je to současně více, než kolik ještě před deseti lety utratili za rok kartami celkem. V roce 2014 jsme kartami celkově utratili 375 miliard korun.

Podle statistik UniCredit Bank, která zároveň v Česku provozuje 12 tisíc platebních terminálů s bezkontaktní funkcí, Češi bezkontaktně zaplatí v průměru 700 korun na jednu platbu. Polovina této částky - tedy 350 korun - připadá na potraviny. Podle statistik kartových společností Visa a MasterCard Češi zaplatí bezkontaktně šest z deseti plateb kartou a využívají tak tuto platební metodu nejčastěji v Evropě.

Bezkontaktní kartu stačí jen přiložit k terminálu, není ji tedy nutné zasouvat ani zadávat PIN, i když tuto klasickou funkci platební karty také stále nabízí. Jednoduché použití však je v Česku omezeno jen na platby do 500 korun při každém nákupu, u dražších plateb zůstane povinné zadání PIN, i s ním je ale bezkontaktní platba rychlejší než platba klasická. Omezen je také počet transakcí, které lze uskutečnit bez tohoto ověření v rychlém sledu za sebou.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Bohemians se utkají s Pardubicemi v sobotu a s Jabloncem v úterý

Odložený duel 9. kola první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Bohemians 1905 se odehraje v úterý 8. prosince od 17:00. Zápas 10. kola proti Pardubicím pak Pražané nesehrají tento pátek, ale o den později od 14:00. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu.

Další zprávy