Bezkontaktní karty začíná vydávat poslední z velkých bank

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 7. 2015 15:00
UniCredit Bank slibovala bezkontaktní karty svým klientům od roku 2012. Smůlu nadále mají zájemci ze Sberbank a Oberbank.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Visa

Praha – Poslední z větších českých bank začíná vydávat platební karty s bezkontaktní funkcí. Rychleji platit za menší nákupy mohou od poloviny července i klienti UniCredit Bank.

"Touto technologií budou vybaveny všechny nově vydané karty, stávající klienti si mohou zdarma požádat o výměnu," říká mluvčí banky Petr Plocek. UniCredit má v Česku téměř 350 tisíc klientů.

Bezkontaktní karty jim slibovala už od roku 2012, kdy se tato technologie začala v Česku poprvé výrazněji prosazovat.

Karty s bezkontaktní funkcí vydává už drtivá většina bank, které působí v Česku. Výjimkou zůstávají Sberbank a Oberbank - obě vydávají karty ve spolupráci s konkurenční ČSOB.

"V tuto chvíli vybíráme z několika různých technických řešení tak, abychom přišli v dohledné době s nejlepším možným řešením pro naše klienty. A to jednak z pohledu uživatelského komfortu, tak samozřejmě bezpečnosti," říká mluvčí Sberbank Radim Kovács.

Bezkontaktní platby do Česka dorazily v roce 2011, kdy je začaly vydávat první dvě banky - Citibank a Česká spořitelna. Loni už Češi „bezkontaktně“ poprvé v historii utratili přes sto miliard korun - konkrétně 108,3 miliardy, tedy zhruba pětkrát více oproti roku 2013. Je to současně více, než kolik ještě před deseti lety utratili za rok kartami celkem. V roce 2014 jsme kartami celkově utratili 375 miliard korun.

Podle statistik UniCredit Bank, která zároveň v Česku provozuje 12 tisíc platebních terminálů s bezkontaktní funkcí, Češi bezkontaktně zaplatí v průměru 700 korun na jednu platbu. Polovina této částky - tedy 350 korun - připadá na potraviny. Podle statistik kartových společností Visa a MasterCard Češi zaplatí bezkontaktně šest z deseti plateb kartou a využívají tak tuto platební metodu nejčastěji v Evropě.

Bezkontaktní kartu stačí jen přiložit k terminálu, není ji tedy nutné zasouvat ani zadávat PIN, i když tuto klasickou funkci platební karty také stále nabízí. Jednoduché použití však je v Česku omezeno jen na platby do 500 korun při každém nákupu, u dražších plateb zůstane povinné zadání PIN, i s ním je ale bezkontaktní platba rychlejší než platba klasická. Omezen je také počet transakcí, které lze uskutečnit bez tohoto ověření v rychlém sledu za sebou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Varovné sirény poprvé zazněly také na severu Izraele, Tel Aviv odklání lety

V noci na čtvrtek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer raketovou palbou z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. O život přišlo podle zatím poslední bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění. Po celém Izraeli pokračují potyčky a násilnosti mezi místními Židy a Araby. Policie kvůli nim zadržela téměř 400 lidí. Většina obětí je na palestinské straně.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Tesla přestane přijímat platby za svá auta v bitcoinech, napsal Musk

Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent, uvádí AP.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Průzkum: Kdyby teď byly v Brazílii volby, krajně pravicový prezident Bolsonaro by přišel o moc

Pokud by se v Brazílii konaly prezidentské volby právě teď, bývalý levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva by v nich hladce porazil současného krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Vyplývá to z průzkumu voličských preferencí společnosti Datafolha, o kterém psala agentura Reuters. Prezidentské volby se v Brazílii budou konat příští rok, těch posledních se Lula nemohl zúčastnit, protože byl ve vězení.

Podle průzkumu by v rozhodujícím druhém kole Lula získal 55 procent hlasů, Bolsonara by volilo 32 procent lidí. V prvním kole by měl Lula 41 procent, Bolsonaro 23 procent a žádný z dalších kandidátů by nezískal více než sedm procent hlasů, ukázal průzkum.

Zdroj: ČTK
Další zprávy