První v Evropě. Z Česka je velmoc v bezkontaktním placení

David Kořínek
13. 7. 2015 14:08
Podíl bezkontaktních plateb kartou je v České republice nejvyšší v Evropě, potvrzují asociace Visa i MasterCard.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: VISA

Praha – Češi si během krátké doby oblíbili bezkontaktní platby kartou natolik, že jim nyní patří první místo v Evropě. Podíl těchto plateb, při nichž do částky 500 korun není potřeba vkládat kartu ani zadávat PIN, dosahuje téměř 60 procent z celkového počtu plateb kartou. Vyplývá to z aktuálních statistik asociace Visa Europe.

„Česko má výrazný náskok před druhou zemí v pořadí – Polskem,“ dodává Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko. Podíl bezkontaktních plateb v Polsku dosahuje 39 procent, těsně třetí je Slovensko.

Čísla potvrzuje i konkurenční asociace MasterCard. "Podíl bezkontaktních plateb na platbách kartou činil 61 procent. V tomto ohledu je Česká republika na špici Evropy," říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

Vysoké míře bezkontaktních plateb v Česku nahrává dobrá dostupnost platebních terminálů a vstřícnost ze strany obchodníků. "Počet bezkontaktních terminálů roste meziročně o desítky procent," vysvětluje mluvčí společnosti Visa Jiří Böhm.

Lidé využívají bezkontaktní karty nejvíce k platbě za každodenní nákupy, jako jsou nákupy potravin, platby v restauracích nebo platby za rychlé občerstvení. Podle statistik Visa provede průměrný Čech měsíčně více než tři bezkontaktní platby a zaplatí při nich přes 1500 korun.

"Společně s Poláky a Španěly jsou Češi otevření i k používání bezkontaktních karet k větším platbám s nutností zadat PIN. Nejčastějším případem jsou týdenní nákupy v supermarketech," dodává Böhm.

Bezkontaktní platby se stále častěji uplatňují i ve veřejné dopravě. Bankovní kartou lze zaplatit už v Liberci, Brně nebo Plzni. Další města se plánují přidat v brzké době, uvažují o tom Praha nebo Ostrava.

Bezkontaktní platby do Česka dorazily v roce 2011, kdy karty s touto funkcí začaly vydávat první dvě banky - Citibank a Česká spořitelna. Loni už Češi „bezkontaktně“ poprvé v historii utratili přes sto miliard korun - konkrétně 108,3 miliardy, tedy zhruba pětkrát více oproti roku 2013. Je to současně více, než kolik ještě před deseti lety utratili za rok kartami celkem. V roce 2014 jsme kartami celkově utratili 375 miliard korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy