První v Evropě. Z Česka je velmoc v bezkontaktním placení

David Kořínek
13. 7. 2015 14:08
Podíl bezkontaktních plateb kartou je v České republice nejvyšší v Evropě, potvrzují asociace Visa i MasterCard.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: VISA

Praha – Češi si během krátké doby oblíbili bezkontaktní platby kartou natolik, že jim nyní patří první místo v Evropě. Podíl těchto plateb, při nichž do částky 500 korun není potřeba vkládat kartu ani zadávat PIN, dosahuje téměř 60 procent z celkového počtu plateb kartou. Vyplývá to z aktuálních statistik asociace Visa Europe.

„Česko má výrazný náskok před druhou zemí v pořadí – Polskem,“ dodává Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko. Podíl bezkontaktních plateb v Polsku dosahuje 39 procent, těsně třetí je Slovensko.

Čísla potvrzuje i konkurenční asociace MasterCard. "Podíl bezkontaktních plateb na platbách kartou činil 61 procent. V tomto ohledu je Česká republika na špici Evropy," říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

Vysoké míře bezkontaktních plateb v Česku nahrává dobrá dostupnost platebních terminálů a vstřícnost ze strany obchodníků. "Počet bezkontaktních terminálů roste meziročně o desítky procent," vysvětluje mluvčí společnosti Visa Jiří Böhm.

Lidé využívají bezkontaktní karty nejvíce k platbě za každodenní nákupy, jako jsou nákupy potravin, platby v restauracích nebo platby za rychlé občerstvení. Podle statistik Visa provede průměrný Čech měsíčně více než tři bezkontaktní platby a zaplatí při nich přes 1500 korun.

"Společně s Poláky a Španěly jsou Češi otevření i k používání bezkontaktních karet k větším platbám s nutností zadat PIN. Nejčastějším případem jsou týdenní nákupy v supermarketech," dodává Böhm.

Bezkontaktní platby se stále častěji uplatňují i ve veřejné dopravě. Bankovní kartou lze zaplatit už v Liberci, Brně nebo Plzni. Další města se plánují přidat v brzké době, uvažují o tom Praha nebo Ostrava.

Bezkontaktní platby do Česka dorazily v roce 2011, kdy karty s touto funkcí začaly vydávat první dvě banky - Citibank a Česká spořitelna. Loni už Češi „bezkontaktně“ poprvé v historii utratili přes sto miliard korun - konkrétně 108,3 miliardy, tedy zhruba pětkrát více oproti roku 2013. Je to současně více, než kolik ještě před deseti lety utratili za rok kartami celkem. V roce 2014 jsme kartami celkově utratili 375 miliard korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy