Koruna padá. Přišel čas koupit eura na dovolenou?

Petr Kučera Petr Kučera
28. 4. 2010 21:25
Nejlepší doba byla před 14 dny, ale po volbách může koruna dál oslabit.

Praha - Chcete eura na dovolenou? Nákup se teď vyplatí, radili jsme na Aktuálně.cz před čtrnácti dny. Kdo zaváhal, musí se teď smířit s horším kurzem. Koruna tento týden oslabuje a přinejmenším do začátku léta už to asi o moc lepší nebude, očekává většina analytiků oslovených v naší anketě.

Před čtrnácti dny byla česká měna nejsilnější od loňského září, alespoň co se týče kurzu k euru. Devizový kurz ČNB tehdy zamířil až na 25,045 koruny za euro. Dnes je evropská měna o více než padesátník dražší - podle ČNB přjde euro na 25,57 koruny, takže v českých směnárnách jej koupíte od úrovně 25,70, spíše ale kolem 26 korun.

Lépe už bylo. Raději ale teď než v červnu

"Ohledně nákupu cizí měny na dovolenou platí, že lépe už bylo. Teď je koruna pod vlivem řeckých problémů, příští měsíc nás čekají volby, obojí znamená kolísavost kursu," říká také analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Kdo ale nespěchá, měl by podle něj počkat s nákupem eur na výhodnější kurs.

"Pokud se eurozóně podaří odvrátit akutně hrozícící bankrot Řecka, bude nynější oslabení koruny pouze dočasné," říká hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Věří, že oslabování  skončí během nejbližších týdnů na úrovni 26,05 koruny za euro a v dalším průběhu roku pokračovat v posilování směrem k 24 korunám za euro. "V případě bankrotu Řecka by ale ztráty české měny byly výraznější a trvaly by daleko déle. Kurz by krátkodobě mohl atakovat i úroveň 27 korun za euro," dodává Bureš.

"Je možné počkat, zda se momentální otřesy na trzích krátkodobě nezklidní a pak využít takové příležitosti k nákupu eura. Korunu totiž neoslabuje primárně nedůvěra v české veřejné finance, ale právě krátkodobé otřesy světových trhů spojené jako třeba teď s Řeckem a Portugalskem," říká Tomáš Vlk ze společnosti Patria Finance.

Značným rizikem oslabení měny však podle Vlka zůstávají české parlamentní volby na konci května. "Mohou vyvolat obavy z dalšího vývoje českých státních financí," vysvětluje Vlk. Kdo se chce vyhnout nejistotě a případnému zdražení eura, měl by si tedy peníze vyměnit dříve, byť už za horší kurz než před čtrnácti dny.

"Pokud se někdo obává patového výsledku českých voleb, doporučila bych nákup okolo hladiny 25,40 koruny za euro. Problémy se sestavením vlády by v takto napjaté náladě na trhu korunu viditelně oslabily," radí analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Kdo se chystá na dovolenou až ve druhé polovině léta, nemusí podle Horské spěchat. "Byl by to nejspíš ukvapený nákup. V průběhu léta, především v jeho druhé polovině, počítáme s posílením koruny. Na konci srpna očekáváme kurz okolo 24,80 vůči euru," říká. Koruna bude pokračovat v dlouhodobém posilování.

Euro za 24 korun? Na konci roku

Analytik Tomáš Volf ze společnosti Cifin se domnívá, že nákup eur na letní dovolenou je stále o něco výhodnější nyní než přímo v létě. Také on před čtrnácti dny doporučoval nákup s tím, že koruna nejspíš v dalších týdnech oslabí.

"Obecně však platí pravidlo rozkládání rizika. Takže všem, kteří se chystají kupovat eura na dovolenou, doporučujeme nyní nakoupit část peněz a s nákupem zbývajících vyčkat až na začátek sezóny," dodává Volf. Nicméně kurz v létě pravděpodobně nebude výrazně horší ani lepší než nyní.

V následujících týdnech by koruna podle Volfa mohla ještě oslabit, návrat přes hranici 26 korun za euro je však málo pravděpodobný. "Bude záležet hlavně na dalším vývoji v Evropské unii," říká analytik.

Tradičně optimističtí jsou ohledně posilování koruny analytici ze společnosti Next Finance. "V květnu bychom se měli dočkat průměrného kurzu 25,25 až 25,50 koruny za euro. Koncem roku počítáme s průměrným kurzem 23,90 koruny za euro," říká analytik Vladimír Pikora.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Cesta k zisku? Dobrý odhad při obchodování s měnami
Kdo půjde po Řecku? Seznam možných obětí už existuje
České banky mají v Řecku 25 miliard. Svět pět bilionů

Nejlevnější euro bylo k dostání předloni v létě, což přivítali hlavně Češi na dovolené v zahraničí. V červenci 2008 se kurz dokonce dostal těsně pod 23 korun za euro. Na příliš silnou korunu si tehdy naopak stěžovali exportéři, kterým se kvůli ní snižovaly zisky.

 

Právě se děje

Další zprávy