Foto: Benzina má narozeniny. Projděte se historií čerpacích stanic, palivo prodávaly v demižonech

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Začíná 20. století a automobilismus se i v českých zemích začíná rychle rozvíjet. Zatímco v předchozím století jezdili autem jen velcí boháči a továrníci, v novém století se motorismus začíná prosazovat do každodenního života. (Informace jsou čerpány z knihy Benzina v proměnách času, kterou tato síť vydala v roce 2008.)
V roce 1904 vzniká Český klub motocyklistů v království českém. Své členy vyzývá k založení "stanic klubu", v nichž bude možné si odpočinout a doplnit palivo po náročné cestě. Benzin se tehdy prodával na kilogramy (pro členy klubu za 40 haléřů) a naléval se do skleněných demižonů.
Málo praktické demižony nahradily následně sudy.
V roce 1906 úřady evidují 73 aut a 228 motocyklů. O rok později vyrážejí do pražských ulic první autodrožky a pošta začíná přepravovat zásilky nákladními auty. Počet motorových vozidel se každým rokem prudce zvyšuje. V roce 1920 vznikají na pražských Vinohradech první garáže, do nichž se vešlo 96 aut.
Foto: Unipetrol RPA
Iva Špačková Iva Špačková
14. 8. 2018 5:54
Síť čerpacích stanic Benzina získala své jméno v roce 1958, kdy od státu získala do správy téměř tisíc pump. Nově vzniklý národní podnik tehdy navázal na činnost společností Benzinol a Bratrů Zikmundů (BZ). Dnes Benzina provozuje méně než polovinu pump - i tak je ale lídrem českého trhu. Podívejte se na její historii i na to, u koho a jak si lidé brali palivo před ní.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy