Nevěřte všemu
Koncem loňského roku řešily Severočeské vodovody a kanalizace letáky od dealerů, kteří nabízeli vlastní rozbory vody a s nimi i filtry na úpravu vody. Letáky podle agentury ČTK lákaly na kontrolu pitné vody za "akční cenu 270 korun".
"Dovolujeme si vás tímto upozornit, že nabízené služby nejsou nutné pro dosažení kvalitní pitné vody. Není tedy třeba si tuto službu objednat a platit za ni. Informace, které podávají dealeři filtrů o vodě z kohoutku, jsou nepravdivé a zavádějící," reagovaly vodárny na nabídku dealerů ve své tiskové zprávě. "Buďte obezřetní při návštěvě dealera filtrů ve vaší domácnosti," varovaly odběratele.
Státní zdravotní ústav upozorňuje, že nejrůznější prodejci jsou v tomto odvětví velmi činní a potenciální zákazníky se často snaží hlavně vyděsit.
- "Typické pro tyto firmy a dealery je paušální zveličování problémů s vodou a strašení obyvatel ohledně nebezpečnosti vody," uvádí se v materiálu SZÚ. Následují některé příklady z letáků: "Laboratorní testy odhalily, že více než polovina domácností pije vodu, která má nepříznivé účinky na zdraví. Arzén, azbest, olovo, železo, mangan, radium - to jsou jen některé škodlivé prvky, které může vodní zdroj obsahovat a způsobit Vám mnoho zdravotních potíží," píše se v jednom z nich.
Experti upozorňují, že pokud člověk kývne na podomní rozbory vody, výsledky mohou dopadnout pochybně. Dealer má často finanční zájem na tom, aby rozbor dopadl špatně. "Z toho důvodu se také většina těchto 'laborantů' - dealerů snaží svůj výsledek, který poskytují v písemné podobě, 'ošetřit' tím, že do záhlaví uvedou např. 'Rozbor vody - semikvantitativní stanovení 10' nebo 'Orientační chemická analýza', aby je kvůli zcela nepravdivému výsledku nemohl nikdo kritizovat a napadnout," varuje Kožíšek.
Na další triky dealerů, které mají zákazníka přesvědčit ke koupi domácí úpravy vody, upozorňuje SZÚ ve speciální příloze na konci dokumentu.