Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Foto: ISIFA/Thinkstock

Pomůže převaření?

  • Dříve, než se lidé rozhodnou pořídit si domácí úpravu vody, často se snaží zajistit si její pitelnost převařením. Ne vždy má ale tento postup kýžený efekt.

"U mikrobiologické kontaminace je var skutečně účinným prostředkem 'dezinfekce', ale potřebná délka varu je udávána velmi rozdílně. Je-li voda nezakalená a senzoricky přijatelná (barva, pach, chuť), je možné následující postup považovat za dostatečný pro dezinfekci pitné vody," vysvětluje postup Kožíšek.

Vodu nejprve uvedeme jednorázově do klokotavého varu, například ve varné konvici, takže bublá celá její hladina. Pak ji necháme nejméně 10 minut stát a přirozeně chladnout. Nedáváme do ní led ani ji během chladnutí nedáváme do lednice.

U chemické kontaminace ale -  tedy s výjimkou chloru a jiných těkavých látek, které se varem odstraňují - není převaření vody podle expertů nic platné. Varem se totiž chemické složení vody nezmění. " A pokud ano, tak k horšímu: odpařením části vody se přítomné látky (např. dusičnany) 'zahustí' a koncentrují," upozorňuje expert.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy