Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Foto: ISIFA/Thinkstock

Pomůže převaření?

  • Dříve, než se lidé rozhodnou pořídit si domácí úpravu vody, často se snaží zajistit si její pitelnost převařením. Ne vždy má ale tento postup kýžený efekt.

"U mikrobiologické kontaminace je var skutečně účinným prostředkem 'dezinfekce', ale potřebná délka varu je udávána velmi rozdílně. Je-li voda nezakalená a senzoricky přijatelná (barva, pach, chuť), je možné následující postup považovat za dostatečný pro dezinfekci pitné vody," vysvětluje postup Kožíšek.

Vodu nejprve uvedeme jednorázově do klokotavého varu, například ve varné konvici, takže bublá celá její hladina. Pak ji necháme nejméně 10 minut stát a přirozeně chladnout. Nedáváme do ní led ani ji během chladnutí nedáváme do lednice.

U chemické kontaminace ale -  tedy s výjimkou chloru a jiných těkavých látek, které se varem odstraňují - není převaření vody podle expertů nic platné. Varem se totiž chemické složení vody nezmění. " A pokud ano, tak k horšímu: odpařením části vody se přítomné látky (např. dusičnany) 'zahustí' a koncentrují," upozorňuje expert.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy