"Šmejdi" vzdávají předváděcí akce. Teď zkouší nabídky levných energií, útočí na síti

ČTK ČTK
20. 2. 2019 12:33
Předváděcí akce jsou v Česku na ústupu, jejich provozovatelé je přesouvají na internet nebo na sociální sítě. "Šmejdům" loni Česká obchodní inspekce uložila 15 pokut v celkové hodnotě 4,7 milionu korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aerofilms

Výše pokut se tak proti roku 2017 rapidně snížila o 17,4 milionů korun. Organizátoři předváděcích akcí nejčastěji a opakovaně porušují zákonem stanovenou oznamovací povinnost. Informace zveřejnila Česká obchodní inspekce (ČOI).

Inspektoři provedli v roce 2018 celkem 73 kontrol. Zatímco však v roce 2016 zjistila inspekce porušení zákonů u 76 procent kontrol, loni to bylo u 27 procent kontrol.

"Výsledky kontrol potvrzují, že konání klasických předváděcích akcí je na ústupu. Nekalé a agresivní praktiky šmejdů se však přesouvají do internetového obchodování, na sociální sítě nebo do oblasti nabídky a nákupu energií," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Vedle odhalování nekalých a agresivních obchodních praktik kontrolovala ČOI také plnění oznamovací povinnosti, dodržování zákazu přijetí platby za výrobek nebo služby před uplynutím sedmidenní lhůty od uzavření smlouvy.

Klesá rovněž i počet stížností spotřebitelů. Ještě v roce 2016 inspekce obdržela 281 podání, loni jen necelou třicítku.

Nejvyšší pokuty, které nabyly v roce 2018 právní moci za předváděcí akce, dostala v celkové výši dva miliony korun společnost Exen trade, mimo jiné i za užití nekalých obchodních praktik a uvedení nepravdivých údajů při oznámení konání předváděcí akce. Firmě Worm byly uloženy sankce v celkové výši 1, 5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy