Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Foto: levneelektro.cz

Vyberte správný typ

Jestliže se rozhodneme filtr na pitnou vodu přece jen pořídit, zařízení bude podle SZÚ pracovat bezpečně jen tehdy, když bude správně použito na daný typ znečištění. Prodejce ho dále vybaví českým návodem k použití a uživatel tento návod přesně dodrží.

  • Existují tři typy přístrojů podle konstrukce a místa použití. První je nádobový bez připojení na vodovodní kohoutek. Dále jde o "point-of-use" - tedy přístroj namontovaný těsně před vodovodní baterii se samostatným vývodem, nebo přímo na konec výtokového ramínka. A do třetice lze pořídit filtr zvaný "point-of-entry", který má větší kapacitu a montuje se na vodovodní potrubí na vstupu do objektu.

Cena nádobových filtrů s nejmenší kapacitou se pohybuje ve stovkách až tisících korun, cena přístrojů "point-of use" obvykle v tisících a cena zařízení "point-of-entry" minimálně v desetitisících korun.

  • SZÚ připomíná, že ten, kdo v Česku uvádí na trh zařízení na úpravu vody, si musí před jeho uvedením u akreditované laboratoře ověřit, zda zařízení splňuje hygienické požadavky definované ve vyhlášce. Teprve s kladným posudkem může výrobek uvést na trh. Při problémech se zakoupeným zařízením se lze obrátit na krajskou hygienickou stanici nebo Českou obchodní inspekci.

Zařízení pracují na různých principech. Může to být mechanická filtrace, sorpce na aktivním uhlí a podobných médiích, speciální membránové filtrace, katalytická oxidace apod. Většinou se jedná o kombinaci dvou až tří způsobů úpravy, protože každý působí pouze selektivně na určitý druh znečištění. Častá je kombinace s některým prvkem dezinfekce.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy