Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Ověřte si kvalitu vody

Vodní filtr lze podle odborníků koupit až tehdy, máte-li v ruce (nejlépe z nezávislé laboratoře) prokázaný problém s kvalitou vody.

  • "Pokud odebíráte vodu z vodovodu, máte podle zákona právo znát její kvalitu a dodavatel vám musí tuto informaci poskytnout. Pokud máte vlastní studnu, musíte si nechat udělat rozbor sami. Obraťte se na některou z okolních laboratoří," doporučuje se hned v úvodu materiálu SZÚ.

Pokud má zákazník závadu laboratorně prokázanou, nebo ji sám pociťuje na barvě, chuti, pachu či zákalu, pak je řešení namístě. "V případě, že dostává vodu z veřejného vodovodu, by se měl nejprve obrátit na dodavatele vody se stížností a žádostí o vyřešení problému. Je totiž možné, že dodavatel o problému, který se vyskytuje jen náhodně nebo je omezen na malou část sítě, neví, nebo ho jako problém nevnímá (pach či chuť vody)," upozorňuje Kožíšek.

  • Pokud dodavatel vody nereaguje dostatečně, měl by se odběratel obrátit se stížností na místní územní pracoviště krajské hygienické stanice, konkrétně na oddělení hygieny komunální. To totiž provádí státní zdravotní dozor nad činností výrobců a dodavatelů vody.

Jestliže je problém v domovním rozvodu či soukromé studni, řešením může být jiný zdroj vody či odstranění kontaminace. "Pokud je úprava vody nutná, obraťte se na tři různé firmy zabývající se úpravou vody. Pošlete jim výsledky rozboru své vody a požadavky na účel a množství upravené vody a vyžádejte si nabídku technického řešení, pořizovacích a následných provozních nákladů, nároků na obsluhu a údržbu," radí dále expert na pitnou vodu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy