Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Foto: Thinkstock

Nevěřte všemu

Koncem loňského roku řešily Severočeské vodovody a kanalizace letáky od dealerů, kteří nabízeli vlastní rozbory vody a s nimi i filtry na úpravu vody. Letáky podle agentury ČTK lákaly na kontrolu pitné vody za "akční cenu 270 korun".

"Dovolujeme si vás tímto upozornit, že nabízené služby nejsou nutné pro dosažení kvalitní pitné vody. Není tedy třeba si tuto službu objednat a platit za ni. Informace, které podávají dealeři filtrů o vodě z kohoutku, jsou nepravdivé a zavádějící," reagovaly vodárny na nabídku dealerů ve své tiskové zprávě. "Buďte obezřetní při návštěvě dealera filtrů ve vaší domácnosti," varovaly odběratele.

Státní zdravotní ústav upozorňuje, že nejrůznější prodejci jsou v tomto odvětví velmi činní a potenciální zákazníky se často snaží hlavně vyděsit.

  • "Typické pro tyto firmy a dealery je paušální zveličování problémů s vodou a strašení obyvatel ohledně nebezpečnosti vody," uvádí se v materiálu SZÚ. Následují některé příklady z letáků: "Laboratorní testy odhalily, že více než polovina domácností pije vodu, která má nepříznivé účinky na zdraví. Arzén, azbest, olovo, železo, mangan, radium - to jsou jen některé škodlivé prvky, které může vodní zdroj obsahovat a způsobit Vám mnoho zdravotních potíží," píše se v jednom z nich.

Experti upozorňují, že pokud člověk kývne na podomní rozbory vody, výsledky mohou dopadnout pochybně. Dealer má často finanční zájem na tom, aby rozbor dopadl špatně. "Z toho důvodu se také většina těchto 'laborantů' - dealerů snaží svůj výsledek, který poskytují v písemné podobě, 'ošetřit' tím, že do záhlaví uvedou např. 'Rozbor vody - semikvantitativní stanovení 10' nebo 'Orientační chemická analýza', aby je kvůli zcela nepravdivému výsledku nemohl nikdo kritizovat a napadnout," varuje Kožíšek.

Na další triky dealerů, které mají zákazníka přesvědčit ke koupi domácí úpravy vody, upozorňuje SZÚ ve speciální příloze na konci dokumentu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 53 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy