Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Vyberte správný typ
Jestliže se rozhodneme filtr na pitnou vodu přece jen pořídit, zařízení bude podle SZÚ pracovat bezpečně jen tehdy, když bude správně použito na daný typ znečištění. Prodejce ho dále vybaví českým návodem k použití a uživatel tento návod přesně dodrží.
- Existují tři typy přístrojů podle konstrukce a místa použití. První je nádobový bez připojení na vodovodní kohoutek. Dále jde o "point-of-use" - tedy přístroj namontovaný těsně před vodovodní baterii se samostatným vývodem, nebo přímo na konec výtokového ramínka. A do třetice lze pořídit filtr zvaný "point-of-entry", který má větší kapacitu a montuje se na vodovodní potrubí na vstupu do objektu.
Cena nádobových filtrů s nejmenší kapacitou se pohybuje ve stovkách až tisících korun, cena přístrojů "point-of use" obvykle v tisících a cena zařízení "point-of-entry" minimálně v desetitisících korun.
- SZÚ připomíná, že ten, kdo v Česku uvádí na trh zařízení na úpravu vody, si musí před jeho uvedením u akreditované laboratoře ověřit, zda zařízení splňuje hygienické požadavky definované ve vyhlášce. Teprve s kladným posudkem může výrobek uvést na trh. Při problémech se zakoupeným zařízením se lze obrátit na krajskou hygienickou stanici nebo Českou obchodní inspekci.
Zařízení pracují na různých principech. Může to být mechanická filtrace, sorpce na aktivním uhlí a podobných médiích, speciální membránové filtrace, katalytická oxidace apod. Většinou se jedná o kombinaci dvou až tří způsobů úpravy, protože každý působí pouze selektivně na určitý druh znečištění. Častá je kombinace s některým prvkem dezinfekce.