Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Foto: Thinkstock

Češi chtějí kvalitnější vodu. Zájem o nejrůznější filtry podle oslovených prodejců roste. "Konkrétně za loňský rok se zvýšila poptávka po filtračních konvicích o 40 procent v porovnání s předchozím rokem a o 30 procent meziročně posílily prodeje samostatných filtrů do konvic či jiných nádob. Mezi nejžádanější patří filtry uhlíkové," potvrzuje za prodejny Datart mluvčí Eva Kočicová.

Také na e-shopu Alza.cz je největší zájem právě o filtrační konvice. "V posledních dvou letech zažívají tyto konvice doslova boom - ročně jich prodáme řádově nižší desítky tisíc kusů a prodeje stále rostou o desítky procent," říká mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.

Zároveň připomíná, že se na trhu objevily nové trendy, jako jsou filtry s hořčíkem nebo speciální filtry na kávu a čaj. "A už máme v nabídce i konvici, která dokáže filtrovat mikroplasty," dodává mluvčí.

Experti ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nicméně zákazníky ujišťují, že ne vždy je strach z nekvalitní vody odůvodněný, zvláště jedná-li se o veřejný vodovod. "Stále u nás existuje mnoho vodovodů i studní, ve kterých je kvalita vody velmi dobrá, někde se dokonce vyrovná i balené vodě kojenecké, nebo ji i předčí. A i tam, kde je kvalita 'průměrná', je voda z vodovodu pro spotřebitele bezpečná," upozorňuje vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu František Kožíšek s tím, že takových je více než 99 procent případů.

Pokusy "vylepšovat" vodu určenou na pití vlastní úpravou podle něj naopak mohou vést ke zhoršení její kvality. "Proto je dobré hned nepodléhat reklamnímu strašení či vábení a nejdříve se seznámit s kvalitou své pitné vody," dodává Kožíšek.

  • Na následujících kartách se podívejte, co dalšího SZÚ radí veřejnosti v čerstvě aktualizovaném materiálu zabývajícím se domácí úpravou pitné vody.
 

Právě se děje

před 53 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy