Co najdete pod stromečkem: Prodej hitů roste o stovky procent, trendem je domácnost

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
19. 12. 2020 19:39
Robotické vysavače, herní konzole, deskové hry, domácí pekárny. Pandemie koronaviru se letos promítá i do toho, co si Češi nadělí pod stromeček - častěji než loni totiž vybírají dárky pro domácnost, ukazují prodejní čísla. Průměrný vánoční dárek stojí necelé dva tisíce korun, více než polovinu z nich přitom lidé kupují ze svých telefonů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vůbec nejvíce vánočních dárků pořízených v e-shopech letos tradičně patří do kategorie elektroniky. Podle údajů společnosti Shoptet jsou jejich nejčastějšími zástupci chytré hodinky, domácí reproduktory, bezdrátová sluchátka nebo robotické vysavače.

"Elektronika je obecně jednou z nejčastěji nakupovaných kategorií zboží v e-shopech. Nicméně nás překvapilo, že do první stovky se zrovna před Vánocemi dostaly i robotické vysavače. A pro zajímavost - díky nákupům elektroniky budou k nejčastějším vánočním 'dárkům' patřit i tužkové baterie," popisuje nákupní chování Čechů šéf Shoptetu Miroslav Uďan. V prosinci podle něj také zhruba trojnásobně vzrostly prodeje dárkových poukazů do kadeřnictví či na masáže.

Zvýšenou oblibu robotů do domácnosti zaznamenal rovněž portál Arecenze.cz. Ten u robotických vysavačů zpozoroval nárůst vyhledávání oproti předchozím měsícům o přibližně 180 procent a oproti loňským Vánocům více než o polovinu.

"Populárním dárkem jsou také sluchátka, a to jak drátová, tak především bezdrátová. V porovnání s letošním létem jsou teď před Vánocemi hledanější asi o 120 procent. Podle návštěvnosti se dá také odhadovat, že spousta lidí pod stromečkem najde elektrický zubní kartáček (+270 %), herní konzoli (+470 %) nebo PC hru (+30 %)," doplňuje analýza.

Na druhou stranu portál upozorňuje, že elektroniku oproti loňsku lidé vyhledávají přece jen o něco méně - pokles je podle něj patrný zejména u powerbank a televizí. Nemění se zájem o notebooky, které Češi v pandemii ve velké míře využívají.

Kategorie Zvýšení zájmu
Domácí pekárny 870 %
Herní konzole 470 %
Mikroskopy 420 %
Kuchyňské roboty 350 %
Deskové hry 340 %
Elektrické zubní kartáčky 270 %
Kosmetické kufříky 200 %
Robotické vysavače 180 %
Bezdrátová sluchátka 120 %
Aku vrtačky 80 %
Počítačové hry 30 %

Zdroj: Arecenze.cz

Pomalé hrnce jako nový hit

Letošek je typický tím, že se lidé kvůli pandemii a s ní spojené karanténě pustili ve velkém do vaření a pečení. Zvýšený zájem byl o kuchyňské roboty - ty jsou na portálu Arecenze.cz v porovnáním s letošním létem vyhledávanější o 350 procent.

Zájem o domácí pekárny stoupal poprvé v březnu během první vlny koronaviru a pak znovu na podzim - tedy před Vánocemi. "Pekárny jsou aktuálně o 870 procent hledanější než v létě tohoto roku. Populární jsou také pomalé hrnce a další vybavení kuchyně. Zatímco loni tyto produkty tak oblíbené nebyly, letos obsazují přední příčky v hledanosti," upřesňuje analýza.

1926 korun za dárek

Podle statistik společnosti dosáhne průměrná cena jedné objednávky z e-shopu v prosinci 1926 korun. Častěji zde nakupují muži, a to s podílem 57 procent oproti ženám.

Data rovněž ukazují, že Češi si stále více zvykají na nakupování prostřednictvím chytrých telefonů. "V posledním letošním měsíci totiž více než polovina všech on-line nákupů (56 %) pochází právě z mobilních zařízení," doplňuje průzkum.

S tímto trendem souhlasí také softwarová společnost Eset. Podle té ovšem nejpopulárnějším zařízením pro nákupy zůstávají notebooky (64 %). "Přestože v posledních letech sledujeme mírný pokles, následují právě smartphony (58 %), jejichž podíl stoupl meziročně o 10 %. Na stolním počítači nakupuje on-line necelá polovina uživatelů," upřesňuje společnost.

Letošní mimořádná situace spojená s pandemií se také výrazně projevuje na modelu obecného vyhledávání zboží v e-shopech - v meziročním srovnání několikanásobně vzrostly výsledky vyhledávání u produktů vhodných pro domácí aktivity, jako jsou vánoční dekorace (+420 %), výtvarné sady (+310 %), herní konzole (+310 %) nebo deskové hry (+120 %).

"Právě u herních konzolí sice evidujeme trojnásobně vyšší hledanost než v loňském roce, vzhledem k vyprodanosti nejnovějších konzolí PlayStation ale k nejčastějším dárkům bohužel patřit nebudou," dodává Uďan ze Shoptetu.

Black Friday jako příprava na Vánoce

Zájem o produkty do domácnosti potvrzuje rovněž e-shop Alza.cz. Podle něj byl na listopadové akci Black Friday - během které Češi ve velkém pořizují také dárky na Vánoce - enormní zájem právě o nové herní konzole, ale i elektrické zubní kartáčky, tyčové aku vysavače, knihy, herní sluchátka nebo běžecké pásy.

"Letošní Black Friday potvrdil, že jeho obliba mezi Čechy neustále roste a pro velkou část z nich je spouštěčem pro nákup vánočních dárků," souhlasí obchodní ředitel skupiny Mall Jakub Střeštík.

Na e-shopu Mall.cz v rámci Black Friday zákazníci nejčastěji nakupovali produkty osobní péče, jako jsou zubní kartáčky, holicí strojky a kulmy. V první pětce nejprodávanějších kategorií dále byla drobná elektronika, hračky, malá bílá technika a mobilní telefony.

 

Právě se děje

před 14 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy