IKEA končí s tištěným katalogem. Už není tak důležitý, říká řetězec a sází na sítě

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 12. 2020 15:51
Švédský nábytkářský řetězec IKEA po 70 letech přestane vydávat svůj každoroční tištěný katalog. V pondělním sdělení firma uvedla, že tak reaguje na masivní přesun nakupujících na internet. Katalog začal vycházet ve 285 000 výtiscích na jihu Švédska. Mezitím se z něj stala jedna z největších každoročních publikací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ikea ČR

Nejvíce kopií - přes 200 milionů - IKEA rozdala do domácností v roce 2016 na 50 světových trzích. Letos už jich vytiskla jen 40 milionů.

Firma posiluje svou přítomnost na síti, kam si její zákazníci chodí pro inspiraci čím dál častěji a rovnou tam zboží i nakupují. Za rok do konce srpna IKEA zvýšila internetové tržby o 45 procent. "Klesal počet výtisků, ale také jsme pozorovali, že lidé mnohem více využívají náš web, aplikace a sociální média. Katalog ztrácel na důležitosti," uvedl výkonný ředitel Inter IKEA Systems Konrad Grüss, který spravuje firemní franšízy.

Nábytkářský gigant se nicméně s internetovým prostředím stále sžívá. Například český e-shop měl během uzavření obchodů v druhé vlně pandemie koronaviru obtíže s fungováním, kdy nezvládal nápor zákazníků. Přehlcený byl internetový obchod už na jaře. Objevil se rovněž problém s kapacitou dodavatelů a na některé typy nábytku se tak čekalo i týdny. 

Znovuotevření obchodů přilákalo zákazníky zpět do obchodních domů, jejich počet se ovšem zvýšil s adventem. "Adventní víkendy patří z hlediska tržeb a návštěvnosti k těm nejvyšším v roce. Zákazníci využívají prodlouženou otevírací dobu do 22:00, v poslední hodině jsme v sobotu obsloužili ještě okolo 400 lidí na jeden obchodní dům," popisuje za IKEA Marek Vomočil.

Společnost v těchto dnech registruje zvýšený zájem prakticky o veškerý sortiment - od šatních skříní, kuchyní, úložných boxů po adventní kalendáře.

Ke kontrole počtu zákazníků používají obchodní domy semafor, jejich stav lze ověřit i na webu IKEA. Na pražském Černém mostě je maximální počet nastaven na 1400 lidí, na Zličíně na 1050, v Brně na 1200 a v Ostravě na 800 návštěvníků.

"V dalších dnech na webu přibudou i trendy v čase. Zájem pokračuje o online nákupy, ať už s možností vyzvednutí v obchodním domě, nebo dovozu domů či do výdejních míst v Hradci Králové, Liberci, Zlíně či Českých Budějovicích," dodává Vomočil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy