IKEA končí s tištěným katalogem. Už není tak důležitý, říká řetězec a sází na sítě

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 12. 2020 15:51
Švédský nábytkářský řetězec IKEA po 70 letech přestane vydávat svůj každoroční tištěný katalog. V pondělním sdělení firma uvedla, že tak reaguje na masivní přesun nakupujících na internet. Katalog začal vycházet ve 285 000 výtiscích na jihu Švédska. Mezitím se z něj stala jedna z největších každoročních publikací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ikea ČR

Nejvíce kopií - přes 200 milionů - IKEA rozdala do domácností v roce 2016 na 50 světových trzích. Letos už jich vytiskla jen 40 milionů.

Firma posiluje svou přítomnost na síti, kam si její zákazníci chodí pro inspiraci čím dál častěji a rovnou tam zboží i nakupují. Za rok do konce srpna IKEA zvýšila internetové tržby o 45 procent. "Klesal počet výtisků, ale také jsme pozorovali, že lidé mnohem více využívají náš web, aplikace a sociální média. Katalog ztrácel na důležitosti," uvedl výkonný ředitel Inter IKEA Systems Konrad Grüss, který spravuje firemní franšízy.

Nábytkářský gigant se nicméně s internetovým prostředím stále sžívá. Například český e-shop měl během uzavření obchodů v druhé vlně pandemie koronaviru obtíže s fungováním, kdy nezvládal nápor zákazníků. Přehlcený byl internetový obchod už na jaře. Objevil se rovněž problém s kapacitou dodavatelů a na některé typy nábytku se tak čekalo i týdny. 

Znovuotevření obchodů přilákalo zákazníky zpět do obchodních domů, jejich počet se ovšem zvýšil s adventem. "Adventní víkendy patří z hlediska tržeb a návštěvnosti k těm nejvyšším v roce. Zákazníci využívají prodlouženou otevírací dobu do 22:00, v poslední hodině jsme v sobotu obsloužili ještě okolo 400 lidí na jeden obchodní dům," popisuje za IKEA Marek Vomočil.

Společnost v těchto dnech registruje zvýšený zájem prakticky o veškerý sortiment - od šatních skříní, kuchyní, úložných boxů po adventní kalendáře.

Ke kontrole počtu zákazníků používají obchodní domy semafor, jejich stav lze ověřit i na webu IKEA. Na pražském Černém mostě je maximální počet nastaven na 1400 lidí, na Zličíně na 1050, v Brně na 1200 a v Ostravě na 800 návštěvníků.

"V dalších dnech na webu přibudou i trendy v čase. Zájem pokračuje o online nákupy, ať už s možností vyzvednutí v obchodním domě, nebo dovozu domů či do výdejních míst v Hradci Králové, Liberci, Zlíně či Českých Budějovicích," dodává Vomočil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy