"Českých potravin" je o polovinu méně než dřív, řetězce jsou opatrnější kvůli zpřísnění pravidel

ČTK ČTK
24. 4. 2017 15:37
Zatímco loni bylo v letácích 29 procent potravin s logem indikujícím český původ potraviny, letos už jen 14 procent. Přísnější podmínky pro označování přinesla od letošního ledna novela zákona.
Od ledna platí jasná pravidla pro použití tohoto loga.
Od ledna platí jasná pravidla pro použití tohoto loga. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Obchodní řetězce po zavedení novely zákona o potravinách zmenšily ve slevových akcích meziročně na polovinu podíl potravin, které označují za české. Vyplývá to z analýzy letáků, kterou vypracovala společnost Česká distribuční.

Česká potravina
Autor fotografie: Ministerstvo zemědělství

Česká potravina

Českou vlajkou a názvem Česká potravina mohou prodejci nebo výrobci (dobrovolně) označit od 1. ledna 2017 jen ten výrobek, který stoprocentně pochází z České republiky a všechny fáze výroby včetně porážky proběhly na našem území. Pravidlo 100 % platí u nezpracovaných jednosložkových potravin jako je například maso, ovoce, zelenina, ale i mléko. Pokud jde o zpracované produkty, musí z Česka pocházet alespoň 75 % všech jeho složek (přidaná voda se do celkové hmotnosti výrobku, z níž se podíl odvozuje, nepočítá). Jsou to například jogurty, salámy, pečivo.

Zatímco loni bylo v letácích 29 procent potravin s logem indikujícím český původ potraviny, letošní podíl činil 14 procent.

Podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana to má několik důvodů. Zmínil obavy výrobců, zda mohou výrobek logem označit, a také mohly z trhu vymizet potraviny, které byly za české jenom označovány, ač tomu tak ve skutečnosti nebylo.

"Pokles počtu potravin označených logem odkazujícím na jejich český původ je pravděpodobně dán do jisté míry úpravou pravidel pro takové značení. Stejně tak může mít na pokles vliv i opatrnost prodejců, kdy raději produkt neoznačí, než aby mohly nastat jakékoliv pochybnosti o správnosti takového označení," řekl ředitel České distribuční Petr Sikora.

Výrobci také podle Tomana nemůžou kvůli novele označovat za české ty produkty, které se v ČR vyrobily, ale suroviny z Česka nepocházely.

"Máme na mysli například čokoládu, kdy ryze české čokoládovny bohužel nemohou používat české suroviny, protože u nás kakaové boby prostě nerostou, nebo různé konzervované ovoce a zeleninu, protože například kvůli pomrznutí meruněk je nutné k zachování produkce českých zpracovatelů meruňky dovážet, ale už nemohou být tyto produkty označené jako české," uvedl.

Z trhu ale podle něj vymizely i potraviny, které byly za české označovány jen kvůli marketingu. Jako příklad uvedl "českou zabijačku" v jednom z řetězců, který ale v rámci akce prodával německé zboží.

Stát v novele zákona o potravinách od letošního ledna zakázal používání log s českým lvem či trikolorou a například nápisy "český" na potravinách, které z ČR nejsou. Naopak si výrobci můžou jídlo z ČR označit za "Českou potravinu" a dát si na něj vlaječku.

Společnost Česká distribuční se zabývá mimo jiné distribucí letáků obchodních řetězců.

Rok Počet potravin v letácích Potraviny označené logem Potraviny s logem odkazující na český původ "České" potraviny jednosložkové "České" potraviny vícesložkové
2016 8068 2867 2323 257 2066
2017 10 859 2174 1503 203 1300
 

Právě se děje

Další zprávy