Praha - Českou virtuální měnu CzechCrownCoin (CZC) mohou ode dneška nakupovat i běžní zájemci. Projekt odstartoval už před měsícem, dosud však byl otevřen jen pro "těžaře".
Cena jednoho CZC se nyní pohybuje mezi 25 haléři a jednou korunou Stejně jako u každé jiné měny je tento kurz pohyblivý a také CzechCrownCoin s rostoucí poptávkou posiluje. Během první hodiny obchodování měna několikrát zdražila až na čtyřnásobek.
Virtuální měnu uvedl na trh kameraman televize Nova Ladislav Faith se svými pěti společníky. Ti doufají, že se tak rozroste a zrychlí nakupování přes internet. "CzechCrownCoin chceme v podstatě masově rozšířit do všech e-shopů," tvrdí Faith. Měnu bude možné používat i v kamenných obchodech, hlavní cílovou skupinou jsou ale podle něj lidé nakupující online.
Celkem se má mezi uživatele dostat sto milionů CZC. Polovina této částky je "předtěžená", zbytek bude možné vytěžit v dalších čtyřech až deseti letech. "Neděláme měnu pro těžaře, část chceme rovnou dostat mezi lidi," uvádí Faith.
V rámci současné limitované edice jde nyní přitom na webu nakoupit 100 tisíc CZC, zbylých 49 milionů 900 tisíc CZC bude od příštího pátku k dispozici přes směnárnu. "Současný omezený prodej jsme spustili hlavně proto, aby se stanovil kurz měny," dodává mluvčí projektu Jan Nováček. Po prodeji každé limitované edice přitom bude uvolněna další, a to po dobu deseti dní.
V plánu je burza
Digitální peníze lze zatím nakupovat na adrese czechcrowncoin.com. K dispozici jsou balíčky po 500, 1000, 2500 nebo 5000 coinech. Během první hodiny a půl od zahájení prodeje Češi dali za CzechCrownCoiny 38 tisíc korun.
"Peníze budou k dispozici ve směnárně na našem webu, během měsíce se také stanou veřejně obchodovanou komoditou na burze Crown-ex, kterou plánujeme otevírat," dodává Faith. Na burze podle něj bude možné obchodovat i s dalšími virtuálními měnami, jako jsou například DarkCoin nebo BlackCoin.
CZC je také podobně jako každá kryptoměna dělitelný, a to až na osm desetinných míst.
Takzvanou peněženku, která umožňuje přijímání, odesílání a ukládání virtuálních peněz, mohou uživatelé stahovat na webu projektu. Služba je k dispozici pro operační systémy Windows a Mac a pro mobilní software Android a Windows Phone. Výměna virtuálních peněz za koruny bude podle Faitha vždy provedena okamžitě.
Těžba "českých coinů" funguje měsíc. "Za tu dobu ji začalo využívat asi tisíc lidí," říká Faith. Zakladatelé projektu od poloviny července museli řešit už několik silných DDOS útoků. V rámci těch hackeři napadají stránku, na které lze stahovat virtuální peněženku.
Hrozí cenové výkyvy
Podle jeho autorů má CzechCrownCoin všechny znaky virtuálních měn, například nezávislost na vládě a úřední správě. "Transakce jsou realizované anonymně a bez prostředníka," zdůrazňují.
Ke slabým stránkám kybernetických měn patří, že jsou silně spekulativní, což se může v případě hackerských útoků nebo problému některé z významnějších burz projevit velkými cenovými výkyvy. Držitelé tak nemají jistotu, co si za peníze budou moct koupit za rok.
Výhodou je naopak, že měnu nelze padělat a podobně jako zlato nemůže znehodnotit, protože jí nejde natisknout libovolné množství. Oproti zlatu mají digitální peníze navíc tu přednost, že jsou dělitelné.
Zatím nejvýznamnější virtuální měnou se stal bitcoin. Ten existuje od roku 2009, kdy jej představil anonym přezdívaný Satoshi Nakamoto.
K jeho obrovskému posílení došlo během loňského roku, kdy se dostal až nad tisíc dolarů za kus. Po únorovém krachu nejvýznamnější bitcoinové burzy MtGox ale oslabil a nyní se jeho cena pohybuje na pěti stech dolarů.
CzechCrownCoin bude podle Faitha fungovat na podobném principu jako bitcoin. "Pouze využívá jinou šifru. U nás je možné ještě těžit i na grafické kartě," doplňuje.