Virtuální jmění je pryč. Tak Čech přišel o bitcoiny

Tereza Holanová Tereza Holanová
26. 2. 2014 12:00
Provoz Mt.Gox se přerušil proto, že došly peníze. Japonské orgány problém šetří
Foto: Bitcoin.org

Praha, Tokio - Přerušení provozu přední bitcoinové burzy Mt.Gox zasáhlo i některé české investory. Například student práv Tomáš Zvala tu přišel prakticky o celé své virtuální jmění. Podle jeho slov se jednalo o "mince" za více než sto tisíc korun.

"Bohužel jsem porušil základní pravidlo - nedávat všechna vajíčka do jednoho košíku," říká pro Aktuálně.cz. Že by v dohledné době získal své peníze zpět, nečeká.

Do problémů se Mt.Gox podle něj dostala zjednodušeně proto, že se podařilo některé platby pozměnit. "Kvůli chybě ve zpracování transakcí v systému Mt.Gox bylo možné přesvědčit systém, aby si myslel, že peníze, které už zaplatil, nikdy neodešly. Systém je pak automaticky poslal znovu," vysvětluje.

"Provedení odchozích transakcí nebylo dostatečně kontrolované, díky tomu se to některým klientům podařilo," dodává. Stejně tak zmiňuje pravděpodobné chyby v účetnictví. "Že je něco špatně, měli zjistit, už když jim chybělo prvních deset bitcoinů," říká.

Šlo o chybu jednotlivce, a ne systému

O výměnu bitcoinů za eura se přitom snažil již od začátku roku, kdy se kryptoměna obchodovala za přibližně devět set dolarů za kus. "Zatím čekám ve frontě, protože je možné vyměnit pouze určitou částku denně a žadatelů je teď spousta," zmínil v rozhovoru v polovině ledna. Celá výměna podle něj byla pomalá hlavně kvůli rostoucímu počtu zájemců.

Zpětně Zvala připouští, že problémy japonské burzy bylo možné čekat. "Okolo Vánoc začali mít problém i s výběry v bitcoinech, což šlo dříve okamžitě," uvádí.

Od dalších "hrátek" s bitcoinem jej ale neodradí ani problémy burzy, ani současný pokles bitcoinu na 575 dolarů za kus (jde o kurz na burze Bitstamp.net k 26. únoru, pozn. red.). "Je to jako s leteckou bezpečností. Když spadne jedno letadlo, také kvůli tomu nepřestanete létat," uvádí. Připomíná, že za všemi dosavadními problémy s bitcoinem zatím vždy byla chyba jednotlivce, a ne systému. Na jakou burzu se v budoucnu přesune, zatím ještě neví.

Další burzy daly ruce pryč

K odpojení stránek klíčové burzy došlo během úterý. V současné době web burzy nefunguje, visí na něm zpráva, že Mt.Gox zatím ukončila veškeré transakce, aby chránila sebe i své klienty. "Situaci budeme pozorně sledovat a podle toho zareagujeme," stojí na webu.

Podle zprávy, která se odvolává na vnitřní dokumenty Mt.Gox, na burze zmizelo přes 740 tisíc bitcoinů za více než 390 milionů dolarů. Další velké burzy reagovaly společným prohlášením, ve kterém se od Mt.Gox distancovaly.

"Toto tragické porušení důvěry uživatelů Mt. Gox je výsledkem akce jedné firmy a neodráží odolnost nebo hodnotu bitcoinu a celého odvětví digitální měny. Jsou tu stovky důvěryhodných a zodpovědných společností, které se bitcoinem zabývají," uvedly například Coinbase, Bitstamp, BTC China nebo Blockchain.

Japonské ministerstvo financí spolu s policií problémy burzy již vyšetřuje. Jak zástupci ministerstva, tak představitelé Bank of Japan ale zdůraznili, že za dohled nad bitcoinem nenesou odpovědnost, jelikož není v zemi definován jako měna.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy