Praha - Češi utratili v loňském roce za knihy přibližně 7,2 miliardy korun, podobně jako v předchozích několika letech. Odhadovaný obrat dnes zveřejnil Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Podobná jako v předchozích letech je i průměrná cena knihy v tradičních knihkupectvích, která vychází na 240 korun.
Nejprodávanější knihou roku 2014 se stal titul Vaříme s Láďou Hruškou - levně a chutně. Mezi nejprodávanějšími tituly žebříčku sestaveného svazem bylo i několik dalších kuchařek.
Počet prodaných výtisků Hruškovy knihy svaz nezveřejnil. Už ale na květnovém veletrhu Svět knihy nakladatel uváděl, že se prodalo téměř 400 000 kusů této kuchařky.
Mezi beletrií se podle svazu nejvíce prosadily knihy Jonase Jonassona Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a Analfabetka, která uměla počítat, detektivní román Volání kukačky, kterou pod pseudonymem napsala J. K. Rowlingová, a další díl z dětské řady Jeffa Kinneye Deník malého poseroutky 8.
Knižní trh v roce 2014 mírně posílil - jeho celkový objem byl obdobný jako v předchozím roce i po opadnutí vrcholu vlny mimořádně úspěšné trilogie Padesát odstínů šedi, která roku 2013 přispěla k celkovému obratu trhu asi dvěma procenty, uvádí svaz.
V ČR loni bylo 2585 nakladatelů, kteří vydali aspoň jednu knihu. Více než sto titulů ale vydalo jen 31 z nich. Více než 1300 nakladatelů vydalo jen jedinou knihu. Největším nakladatelem je skupina Albatros Media, v jejíchž nakladatelstvích loni vyšlo 697 titulů. Euromedia Group vydala 474 titulů a na třetím místě je Karlova univerzita s 373 tituly. Počty vydaných titulů a nakladatelů se v posledních letech příliš nemění. Albatros Media a Euromedia Group vedou i žebříček tržeb z prodeje knih s 471, respektive 429 miliony korun. Na třetím místě loni byla Grada se 138 miliony.
Celkem loni v Česku vyšlo 18 379 knižních titulů. Je to o 500 více než v předchozím roce a druhý největší počet od rekordního roku 2011. Tehdy vyšlo 18 985 knih, což bylo nejvíce od roku 1993. Z celkové produkce ale až polovinu tvoří tituly vydávané státními institucemi, které se nedostanou na knihkupecké pulty.
Podíl internetových knihkupectví na celkovém trhu svaz odhaduje na 23 procent. Stále se také zvyšuje prodej elektronických knih. Oproti předchozímu roku se loni jejich prodej přibližně zdvojnásobil a činil 1,67 procenta. Prodalo se jich asi milion a objem trhu s e-knihami svaz odhaduje na 120 milionů korun. V Německu tvoří elektronické knihy desetinu trhu a v Británii 25 procent. V ČR roste i trh s audioknihami, loni se jich prodalo za 60 milionů a letos je na trhu asi 3500 živých titulů mluveného slova.
Oficiální údaje o objemu českého knižního trhu nejsou k dispozici. Český statistický úřad tato data nezjišťuje a neexistuje ani jiná systematická evidence prodejů knih. Svaz tedy objem knižního trhu odhaduje především na základě zveřejněných tržeb knižních distributorů a nakladatelů, kteří distribuují své zboží sami.