Musíme rušit poplatky? Zvýšíme jiné, rozhodly banky

M. Zeman a P. Nacher, BankovniPoplatky.com
2. 11. 2009 13:30
Podrobný přehled změn v sazebnících k 1. listopadu
Na webu bankovnipoplatky.com začal další ročník soutěže o nejabsurdnější bankovní poplatek
Na webu bankovnipoplatky.com začal další ročník soutěže o nejabsurdnější bankovní poplatek | Foto: bankovnipoplatky.com

Praha - Největší hromadné úpravy sazebníků bank za posledních 10 let připravily k začátku listopadu tuzemské banky. Donutil je k tomu nový zákon o platebním styku, vycházející z požadavků Evropské unie a zakazující účtování některých poplatků.

Jenže postup bank nepřekvapil. Přijaté úpravy nevedou vždy ke snížení bankovních poplatků, ale často i k jejich zdražení. Nucené snížení či zrušení některých poplatků si banky kompenzují zdražením či zavedením poplatků jiných.

V tabulkách uvádíme nejvýznamnější poplatky, kterých se listopadové změny u jednotlivých bank dotkly.

Česká spořitelna

Česká spořitelna přistoupila ke změnám poplatků velmi aktivně. Spolu s nutnými položkami, které musela měnit kvůli novému zákonu, změnila také mnoho dalších.

Klient, který si ze svého podnětu nechá zablokovat kartu, od listopadu ušetří 300 korun. ČS však jde v rušení poplatků dál, než jí přikazuje zákon, a ruší mimo jiné například poplatek za změnu či zrušení trvalého příkazu. Snižuje také nejrůznější administrativní poplatky.

Naopak se zvyšují poplatky spojené s vedením účtů, především jde o kartové účty a úvěrové účty.

Z celkového pohledu jsou poplatkové úpravy České spořitelny neutrální.

Komerční banka

Klienti Komerční banky mohou od listopadu zdarma stoplistovat (blokovat) ztracenou či odcizenou platební kartu. V případě zneužití karty bude klient odpovídat za škodu a podílet se na její náhradě do výše 150 eur. Jakoukoliv škodu nad tento limit mu uhradí banka.

Komerční banka přitom podle svého vyjádření postupuje nad rámec zákona, kdy uvedený limit nevztahuje pouze na jednu transakci, ale na všechny neoprávněné transakce učiněné touto zneužitou kartou. Nicméně Česká národní banka potvrdila, že ona „spoluúčast" klienta do výše 150 eur se vztahuje na všechny transakce - tedy že banky by to měly dělat automaticky a nikoliv jako službu navíc či nad rámec zákona.

Požadavku zákona na bezplatné informování klientů o transakcích na jejich účtech vyhoví banka zavedením Expresní linky Plus, která bude klientům poskytována zdarma. Prostřednictvím této služby budou klienti informováni také o změnách smluvních podmínek.

ČSOB

Československá obchodní banka se zaměřila na úpravu cen celých kont, kde dochází ke zlevnění především z důvodu snižování či rušení poplatků, které určuje zákon o platebním styku. Některé účty jsou od poplatku zproštěny úplně. Jedná se zejména o zvýhodněné studentské účty a účty pro děti. Studenti tak mohou od listopadu ušetřit na poplatku za bankovní účet měsíčně 30 korun, rodiče s dětmi pak i 50 korun.

Další výraznou položkou, které se změny poplatků u této banky dotkly, jsou platební karty. Místo ročního zpoplatnění totiž ČSOB zavádí zpoplatnění měsíční. Do tohoto měsíčního zpoplatnění však banka skryla poměrně razantní zdražení poplatku až o 20 procent. Místo 200 korun u karty Visa Elektron nově zaplatí klienti této banky 20 korun měsíčně, tedy 240 korun za rok.

Namísto toho však banka ruší zpoplatnění kreditních karet. Toto opatření je zřejmě motivováno snahou zatraktivnit tyto lukrativní úvěrové služby.

GE Money Bank

Měsíční výpisy z účtů musí být nově poskytovány zdarma, to ovšem neplatí pro poštovné. GE Money tedy zavádí u měsíčních výpisů poštovné v ceně 10 korun.

Tuto novinku však banka kompenzuje snížením poplatků u denních a týdenních výpisů, které zlevňují o pět, respektive o 140 korun. Je však třeba uvést, že tyto druhy výpisů užívá jen výrazně menší množství klientů než výpis měsíční.

Banka také nově zavádí například poplatek za náhradu za odcizenou či ztracenou kartu.

Ke zlevnění naopak dochází u vyžádaného duplikátu platebního příkazu či potvrzení o zůstatku na bankovním účtu.

UniCredit Bank

UniCredit Bank využila nového zákona ke skutečné revoluci ve svém sazebníku. Je jenom škoda, že výsledkem je poměrně rozsáhlé zdražování poplatků a zavádění nových.

Zvyšují se tak poplatky jako výzva k úhradě závazku, poplatek za podání platebního příkazu v papírové formě apod.. Nově je zpoplatněno oznámení o vzniku nepovoleného zůstatku či poplatek za korespondenční založení účtu.

Zrušení či zlevnění se dočkaly především poplatky, které určil nový zákon. Mezi další zlevněné poplatky patří poplatek za vydání karty Visa Gold.

Poštovní spořitelna

Poštovní spořitelna upravila poplatky jen velmi mírně. Zrušila poplatky určené zákonem jako poplatek za měsíční výpis či blokaci karty.

Na druhou stranu zdražuje především administrativní poplatky jako poplatek za změnu údajů, správu a vedení spotřebitelského úvěru a podobně. Velký skok zaznamenal poplatek za vydání náhradní platební karty, který se zvýšil o více než 170 procent.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank změny v sazebníku nepřipravila - například poplatek za blokaci karty byl zrušen již v červenci tohoto roku.

Klientům nabídla zcela novou službu - Náhled účtu. Je určena klientům, kteří nevyužívají internetové bankovnictví a chtějí přitom mít možnost zdarma kdykoliv nahlížet na stav svého účtu. Pokud klienti nebudou chtít využít tuto internetovou aplikaci, mohou získat výpis jedenkrát měsíčně zdarma přímo na pobočce.

Volksbank

Banka změnila hlavně formu předávání výpisů z účtů klientům. Noví klienti si je mohou vyzvednout zdarma prostřednictvím infoterminálů.

Volksbank se také přidala k bankám, které začínají účtovat poplatek za kartu z ročního intervalu na měsíční. Vychází tak vstříc klientům, kteří používají kartu kratší dobu než je doba její platnosti.

Podobně jako u ČSOB dochází v souvislosti se zavedením měsíčního zpoplatnění karet k jejich zdražení. Z původních 200 korun ročně se ceny zvyšují na 240 korun.

I Volksbank reagovala na nový zákon a zrušila všechny poplatky za blokaci účtu.

LBBW

LBBW přistoupila pouze k několika málo změnám, vynuceným novým zákonem. Mimo jiné zavádí možnost zasílání výpisů prostřednictvím internetu zdarma.

Poplatek za odeslání výpisu se snižuje z 20 na 15 korun.

Také LBBW mění roční zpoplatnění platebních karet na měsíční a při té příležitosti je zdražuje. MasterCard Gold tak zdraží z 3500 na 3600 korun, Maestro z 200 na 240 korun za rok.

Autoři: Miroslav Zeman a Patrik Nacher, www.bankovnipoplatky.com

Foto: bankovnipoplatky.com
Čtěte více o bankovních poplatcích:
Hlasujte v anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek!
 

Právě se děje

Další zprávy