Na co sází čeští bohatí: Skupují pozemky, varují před fake news, ale krize se nebojí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 11. 2019 14:09
Je jim přes padesát, většinou muži, podnikatelé, kteří mají disponibilní majetek minimálně třiadvacet milionů korun. Dolarových milionářů je v Česku zhruba třicet tisíc. J&T Banka ve své analýze Wealth Report 2019 zjistila, do čeho nejbohatší lidé investují, čemu věří, ale i čeho se obávají a před čím varují.
Grafy Wealth Report 2019 J&T Banka
Grafy Wealth Report 2019 J&T Banka | Foto: J&T Banka

Přijde ekonomická krize?

Poprvé za devět let čeští dolaroví milionáři hůře hodnotí současnou ekonomickou situaci z hlediska investic. Pokleslo však i očekávání u obecné populace. Na Slovensku je to podobné, zpomalení ekonomiky očekává celá společnost.

Letošní výraznější ochlazení a proklamované zhoršení investičního klimatu lze vysvětlit zpomalováním domácí i světové ekonomiky, vzrůstající nervozitou kolem protekcionismu v zahraničním obchodě, strukturálními změnami v čínské ekonomice či nejistotou spojenou s brexitem.

Příchod změny či ekonomické krize odhadují bohatí lidé v horizontu dvou až tří let. Jsou v tomto případě o něco skeptičtější než obecná populace, která si zpomalování ekonomiky tolik neuvědomuje a stále vidí dynamický růst mezd, rekordně nízkou nezaměstnanost a rostoucí kupní sílu.

Jsme připravení, hlásí bohatí

Skoro polovina dolarových milionářů (49 % ČR, 45 % SR) říká, že kvůli politickému a ekonomickému vývoji je náročnější bohatství udržet. Tento trend je však patrný v celé Evropě, ovšem na rozdíl od Afriky a Ruska je to ještě dobré.

Většina dolarových milionářů tvrdí, že jsou více ostřílení než při poslední krizi v roce 2008 a rozhodně by nepanikařili a nenechali se strhnout k úniku z trhu. Naopak deklarují, že v případě poklesu jsou připraveni dokupovat. Pouze čtvrtina dolarových milionářů bedlivě sleduje situaci na trhu a v případě větších propadů z trhů odchází. Necelých 10 % pak přímo spekuluje na pokles akciových trhů či jiných rizikových aktiv.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy