Na co sází čeští bohatí: Skupují pozemky, varují před fake news, ale krize se nebojí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 11. 2019 14:09
Je jim přes padesát, většinou muži, podnikatelé, kteří mají disponibilní majetek minimálně třiadvacet milionů korun. Dolarových milionářů je v Česku zhruba třicet tisíc. J&T Banka ve své analýze Wealth Report 2019 zjistila, do čeho nejbohatší lidé investují, čemu věří, ale i čeho se obávají a před čím varují.
Grafy Wealth Report 2019 J&T Banka
Grafy Wealth Report 2019 J&T Banka | Foto: J&T Banka

Přijde ekonomická krize?

Poprvé za devět let čeští dolaroví milionáři hůře hodnotí současnou ekonomickou situaci z hlediska investic. Pokleslo však i očekávání u obecné populace. Na Slovensku je to podobné, zpomalení ekonomiky očekává celá společnost.

Letošní výraznější ochlazení a proklamované zhoršení investičního klimatu lze vysvětlit zpomalováním domácí i světové ekonomiky, vzrůstající nervozitou kolem protekcionismu v zahraničním obchodě, strukturálními změnami v čínské ekonomice či nejistotou spojenou s brexitem.

Příchod změny či ekonomické krize odhadují bohatí lidé v horizontu dvou až tří let. Jsou v tomto případě o něco skeptičtější než obecná populace, která si zpomalování ekonomiky tolik neuvědomuje a stále vidí dynamický růst mezd, rekordně nízkou nezaměstnanost a rostoucí kupní sílu.

Jsme připravení, hlásí bohatí

Skoro polovina dolarových milionářů (49 % ČR, 45 % SR) říká, že kvůli politickému a ekonomickému vývoji je náročnější bohatství udržet. Tento trend je však patrný v celé Evropě, ovšem na rozdíl od Afriky a Ruska je to ještě dobré.

Většina dolarových milionářů tvrdí, že jsou více ostřílení než při poslední krizi v roce 2008 a rozhodně by nepanikařili a nenechali se strhnout k úniku z trhu. Naopak deklarují, že v případě poklesu jsou připraveni dokupovat. Pouze čtvrtina dolarových milionářů bedlivě sleduje situaci na trhu a v případě větších propadů z trhů odchází. Necelých 10 % pak přímo spekuluje na pokles akciových trhů či jiných rizikových aktiv.

 

Právě se děje

Další zprávy